România U17 învinge acasă la debut în turneul de calificare, 2-1 (2-1) cu Lituania

Reprezentativa de juniori sub 17 ani a României a pășit cu dreptul în campania de calificare spre turneul final continental al categoriei de vârstă, câștigând meciul de debut al primei faze preliminare dintre cele două pe drumul spre Euro U17, 2-1 (2-1) în această seară de la ora 19 la Mogoșoaia cu omologii din Lituania, în ziua inaugurală a patrulaterului în care junii ”tricolori” vor mai juca joi 26 octombrie cu Luxemburg tot de la ora 19 iar duminică pe 29 cu Austria, învingătoare în partida de deschidere, la Buftea.

România U17 s-a desprins la 2-0 în cursul primei reprize prin reluarea cu capul a lui Antonio Vlad din lovitura liberă executată de Mitrea în minutul 6 respectiv prin stângul lui Marian Alexandru din minutul 26, din colțul careului mare.

Deși au primit puțin mai apoi un gol de la baltici, înscris de Andriusis în minutul 32, elevii selecționerului Sorin Colceag au intrat în avantaj la vestiare și l-au conservat în repriza a II-a, copiind la indigo rezultatul cu care Austria se impunea în primul meci al zilei în aceeași grupă patrulater din România, 2-1 cu Luxemburg, Monsberger preluând de două ori conducerea pentru cei din țara alpină, în minutele 33 și 56, după ce Duarte egala în minutul 50 al unei întâlniri în care atât căpitanul câștigătorilor îndrumați de Rupert Marko, Koch, care vedea al doilea cartonaș galben, cât și Lohei, care s-a ales direct cu cel roșu în tabăra învinșilor pregătiți de Reinhold Breu, au fost eliminați în minutul 73.

Primele câte două clasate în fiecare grupă precum și cele mai bune patru ocupante ale locurilor 3 ca punctaj obținut în compania predecesoarelor din ierarhiile seriilor la finele celor 3 etape își vor asigura biletele de acces din faza I a preliminariilor în Turul de Elită din primăvară, în care ocupanta locului 1 și cele mai bune 7 formații de pe 2 vor prinde turneul final continental din Anglia, în 4-20 mai 2018.

Deținătoare la zi a titlului european al categoriei de vârstă este Spania, câștigătoare anul acesta pentru a treia oară, iar Germania și Portugalia sunt calificate din oficiu în Turul de Elită, a cărui tragere la sorți va avea loc în 6 decembrie. Șase dintre cele 13 grupe ale primei faze s-au încheiat deja, Polonia și Suedia calificându-se neînvinse în această ordine din Cipru, Irlanda cu punctaj maxim și Ucraina cu 6 din 9 din patrulaterul găzduit de bulgari, Ungaria cu punctaj maxim acasă și urmată de Olanda cu 6 puncte, Bosnia&Herțegovina și Slovacia neînvinse și cu câte două remize din Macedonia, Finlanda neînvinsă acasă și urmată cu același statut de Islanda, iar Israel cu punctaj maxim în Cehia, urmată de gazde, cu 4 puncte.

La aceeași categorie de vârstă, dar la nivel mondial, la turneul final din India, FIFA U17 World Cup, miercuri se vor juca semifinalele Anglia – Brazilia și Mali – Spania, după ce în sferturi insularii au dispus cu 4-1 de SUA iar sud-americanii cu 2-1 de Germania, pe când ibericii cu 3-1 de Iran iar africanii cu 2-1 de Ghana.

Colceag, în lotul căruia este convocat și portarul Centrului Național de Pregătire Timișoara, Ștefan Dobre, s-a bizuit în această seară la Mogoșoaia pe Șerban – Georgescu, Boloca, Vlad, Dumitrescu – Mărginean, Albu – cpt. – Alexandru, Mitrea (62, Pitu), Matiș (77, Marrone) – Toma (68, Munteanu), în vreme ce Ducan – Niță, Șteau, June, Negrean și Chiorean au fost rezerve.

Acest articol a fost publicat în Fotbal, Juniori și etichetat cu , , , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.