România U19 cedează Cehiei cu 3-0 la debutul în Turneul de Elită

Reprezentativa sub 19 ani a României a debutat cu un eșec la un scor de forfait în Turneul de Elită al Grupei 3 din preliminariile Campionatului European, 0-3 la Bad Waltersdorf cu Republica Cehă.

În tentativa de a se califica la turneul final al Campionatului European U19 ce va reuni în această vară 8 selecționate în Germania, România U19 a pășit cu stângul în meciul inaugural al turneului patrulater din Austria, în faza a II-a a preliminariilor, primind 3 goluri în nici 30 de minute din repriza I a confruntării cu cehii.

Deși a încheiat în avantaj minim la capitolul șuturi, 8-7 la poartă și 6-5 pe poartă, românii au pierdut primul duel într-o dispută în patru din care doar prima clasată la finele etapei a III-a, de marți 29 martie, va accede la turneul final.

Selecționerul Andrei Spier a contat astăzi pe Tordai – Manea, Popa, Dudea, Chelaru – Nedelcu, Cojocaru (60, Botă) – Vâlceanu (75, M. Manea), Cicâldău – cpt., Stoica (66, Petre) – Ene, pe bancă rămânând portarul Suciu și Panait, Ciobotariu și Niacșu.

Mihalik, în minutul 5, dintr-un penalty acordat pentru infracțiunea lui Stoica asupra lui Granecny, precum și Pulkrab, în minutul 22, respectiv Trubac, în minutul 34, au marcat golurile Cehiei.

România va mai juca în Grupa 3 a Turului de Elită sâmbătă după-amiază, cu gazda Austria, iar marți cu Slovacia. Tot azi, în etapa I, Austria – Slovacia.

Belgia – Scoția 2-0 și Croația – Bulgaria 1-0 sunt primele rezultate ale Turneului de Elită, din Grupa 5, găzduită de croați. Într-un alt joc de la această oră, în Grupa 1, Spania – Grecia 2-0 la pauză, pe tărâm iberic.

Acest articol a fost publicat în Fotbal, Juniori și etichetat cu , , , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.