România U19 mai ales din faze fixe la capătul de linie din calificări

Jumătate plus una dintre cele 13 grupe ale primei faze de calificare spre turneul final al UEFA Euro U19 au luat sfârșit, câte două prime clasate din fiecare serie câștigând biletele pentru Turul de Elită din primăvară, însă nu și România, care, după ce era eliminată încă în urma primelor două confruntări din patrulaterul din Olanda, cu 2-1 pentru gazde și 3-1 sâmbătă pentru Norvegia, a dispus marți seară cu 6-0 (3-0) prin 5 lovituri libere de cei din San Marino, căpitanul Ianis Hagi înscriind de 3 ori, în minutele 26, 56 și 81, Coman de două ori, în minutele 23 și 51 iar Petre în minutul 37.

Românii au avut și o bară în partida de la Vriezenveen, pe care au dominat-o, înregistrând rapoarte pozitive, 9-3 la șuturi pe poartă, 10-1 la șuturi la poartă, 2-0 la șuturi blocate și 5-1 la cornere.

În celălalt meci al Grupei 2, gazda Olanda a trecut cu 1-0 de Norvegia prin golul lui Dilrosun din minutul 5, câștigând astfel seria cu punctaj maxim și golaveraj 7-1, urmată de Norvegia (3 2 0 1 7-2 6 puncte), 3. România (3 1 0 2 8-5 3p) și San Marino 0.

Olanda și Norvegia s-au calificat în Turul de Elită pe când România nu are absolut nici o șansă să prindă unicul loc de accedere în faza a II-a rezervat naționalelor poziționate pe 3, dat fiind punctajul nul înregistrat împotriva primelor două clasate.

Momentan, cu două puncte în compania primelor două clasate în Grupa 1, Rusia ar putea aspira la o accedere în turul 2 de pe locul 3, în urma Belgiei și Finlandei, cu care a încheiat la egalitate, câte 5 puncte fiecare. S-au mai calificat deja, din Grupa 4, Germania și Irlanda; Grupa 5: Austria și Bosnia & Herțegovina; Grupa 9: Franța și Cehia; Grupa 11: Slovacia și Polonia; Grupa 13: Turcia și Ucraina.

România U17: 1. Vlad – 3. Negrea, 4. Dima, 5. Pașcanu (77; 13. Ciobotariu), 7. Grecu (55; 8. Ciobanu), 9. Petre, 10. Hagi – cpt., 11. Coman, 15. Kilyen, 16. Dragomir (61; 6. Oaidă), 17. Drăghici.

Rezerve: 12. Udeanu – 2. Căpușă.

Pentru selecționatele ”tricolore” urmează turneul de calificare la categoria U17, din perioada 25-30 octombrie, în județul Ilfov, cu austriecii, englezii și azerii.

Acest articol a fost publicat în Fotbal, Juniori și etichetat cu , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.