România – Ungaria 3-0 (2-0)

La un an fără o zi de la debutul victorios cu 2-0 în Estonia, România a câștigat și mai clar, cu 3-0 (2-0) contra Ungariei, în preliminariile Campionatului Mondial al cărui turneu final va avea loc anul viitor în Brazilia, înregistrând cel mai clar triumf în dauna vecinilor maghiari.

Marica, deja în minutul 2, Pintilii, în minutul 31, și Tănase, în minutul 88, au marcat golurile victoriei reprezentativei selecționate de Victor Pițurcă, urcată astfel pe locul 2 în Grupa D, cu 13 puncte din 7 jocuri, peste învinsa sa de pe Național Arena, rămasă pe 3, cu 11 puncte.

România a învins în alcătuirea de start Tătărușanu – Mățel, Goian, Chiricheș – cpt., Raț – Torje, Pintilii, Bourceanu, Maxim – Stancu, Marica, pe parcurs mai intrând Tănase, în minutul 58, în locul lui Torje, Popa (64´, Maxim) și Hoban (80´, Marica).

România are 3 puncte avans în fața oaspetei sale de marți seară (ora 21), Turcia lui Fatih Terim, care a trecut cu 5-0 de Andorra într-o vineri marcată de primele puncte risipite de Olanda, 2-2 în Estonia, unde a egalat cu o ultimă suflare, din penalty, prin Van Persie.

Clasament după 7 etape: 1. Olanda 19 puncte, 2. România 13p, 3. Ungaria 11p, 4. Turcia 10p, 5. Estonia 7p, 6. Andorra 0.

România, care va mai avea de jucat alte două partide la mijlocul lui octombrie, în Andorra (11.10) și cu Estonia (15.10), deține acum șanse considerabile pentru accederea la barajul play-off din luna noiembrie, de calificare la turneul final al C.M.

Acest articol a fost publicat în Fotbal și etichetat cu , , , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.