Rundă a Diviziei D Timiş înţesată de succese la zero ale gazdelor: rezultate, marcatori, echipe, declaraţii

O etapă liniştită a ligii a IV-a judeţene Timiş, cu 32 de goluri marcate dintre care doar 6 le-au aparţinut oaspeţilor. În schimb şase succese ale gazdelor, întâlniri în care vizitatorii au marcat un singur gol, prin Deta la CSU UVT. Altfel, trei victorii în deplasare. Liderul CSM Lugoj a semnat scorul rundei. În continuare, lider în clasamentul golgeterilor este tot Florin Nanu (Deta).

CSM Lugoj – CS Cocoșul Orțișoara 7-0 (2-0): Răzvan Rus două goluri, Aziz Njifakue două goluri, Beniamin Dobra, Marian Talpă şi Brian Filimon.

Administrându-i lui Gheorghe Chimiuc cea mai severă înfrângere de când este la Cocoșul Orțișoara.

CSM Lugoj: Gârlea (cpt) – Radak, Roşie, Tamaş, Ardelean – Filimon, Rus, Maier, Mihoc, Talpă – Njifakue.

Antrenor principal: Arpad Laczko; secund: Dafin Danciu.

Au mai jucat: Dobra, Cioată, Ghergheș, Pop, Ilie.

Cocoșul: Puiu – Ungureanu, Șchiopu, Lutsch, Motreanu, Ciontu, Moricz, Panta, Dan, Popovici, Ștefoni (cpt).

Antrenor Gheorghe Chimiuc.

Au mai jucat: Olar, Berbec, Rusu, Balac.

Răzvan Rus, autor a două goluri, ajuns la „cota” 15 în acest campionat, a spus: „Este normal să fiu bucuros de această dublă, mă simt bine în acest grup frumos și unit. Cu toţii ne dorim să ne îndeplinim obiectivul. A fost o victorie clară, ne-am desprins în repriza a doua, prima a fost mai echilibrată, am dat numai două goluri. Sperăm să o continuăm tot așa!”

Gheorghe Chimiuc (antrenor Orțișoara): „Este cea mai grea înfrângere suferită de mine. Au fost mai buni la toate capitolele și nu mai comentez nimic.”

CS Sânandrei-Carani – AS Topolovățu Mare 5-0 (1-0): Deian Pecarov două goluri, Dan Silaghi, Alexandru Birău și Zoran Radu.

Au jucat formaţiile:

Sânandrei-Carani: Bota – Artimon, Fuhtinger, Negruţ, Radu (cpt) – Hodiş, Birău, Pecarov, Silaghi, Anagor, Marius Rus.

Antrenor Narcis Petre.

Au mai intrat: Centea, Daniel Buzdugan, Croitoru, Andrei, Dincă, Pe bancă: Filimon, Vidican.

Topolovățu Mare: Șchiop – Hrezdac, Cortușan, Benzar, Turcin – Iakab (cpt), Todîrcan, Cristescu, Lobonea, Șultz, Flavius Lazea.

Antrenor Alin Muntean.

Rezerve: Oprea, Corjuc, Pană, Golban.

Antrenorul învingătorilor, Narcis Petre, a declarat: „În prima repriză, căci jucătorii mei sunt din România – neprofesioniști, au tratat meciul cu neseriozitate. Dar am înțeles că este 1 aprile și au vrut să mă păcălească, iar eu le-am spus că vă aduc duminică la antrenament și atunci veți vedea. În repriza a doua au demonstrat că sunt cu adevărat fotbaliști și nu m-au mai păcălit, în numai trei minute au marcat trei goluri, și jocul a fost la discreția noastră. Despre adversar, este mult schimbat în bine față de turul de campionat.”

CS Unirea Sânnicolau Mare – CS Comloșu Mare 5-0 (3-0): Tomas Cozma două goluri, Daniel Galea, Gheorghe Rusu și Flavius Tulcan.

Sânnicolau Mare: Hiticaș – Florescu, Olaru, Csuy, Pârlăgeanu – Olariu, Galea (cpt), Michi, Crișan – Cozma, Rusu.

Antrenor principal: Cristian Contescu; secund: Marius Sitaru.

Au mai intrat: Tulcan, Tranculov, Gheța, Boboiciov, Moldovan. Pe bancă: Timiș, Manoliu, Blaga, Miron.

Comloșu Mare: Raul Golban – Marius Stanciu, Oneț, Matei, Diac – Coman, Bota, Costea, Răzvan Stanciu – Pascu, Nicolae.

Antrenor-jucător: Marcel Bota. Rezerve: Brădău, Șandru și Pau.

ACS Voința Mașloc – AS FC Unirea Jimbolia 3-0 (3-0): Patrick Niță (min. 4), Cosmin Amarinei (min. 12, din lovitură de la 11 metri), Cosmin Saizu (min. 45).

Fără antrenorul Remus Steop pe bancă, fiind suplinit de Ioan Coman, gazdele s-au impus până la pauză, conturând un scor „de neprezentare”.

Mașloc: Amarinei – Grunță, Epure, Gabără, Dragoș – Niță, Crișan, Băban, Saizu, Trandu, Sturza. Antrenor Remus Steop.

Rezerve la start: Sîrbu, Rus, Bărburescu, Antim, Balint, Șerban, Blenche, Gabor, Flore

Jimbolia: Mitucă – Bud, Dumitru, Gorgan, Anton, Bubulici, Sera, Bursuc, Vânău, Tironc, Custuriu. Antrenor Avram Rusu.

Rezerve: Marinca, Șerban, Gașpar.

CS Progresul Gătaia – CS Flacăra Parța 2-0 (2-0).

Victorie conturată în primele 20 de minute prin golurile marcate de Valentin Danci (min. 5) și Petru Gâtin (min. 19).

Au jucat formațiile:

Gătaia: Fișteag – Ichim, Apro, Brădean, Cruceru (cpt) – Chiticariu, Natanticu, Gălan, Bolea, Gâtin – Radovan.

Antrenor principal: Flavius Ion; secund: Manu Roșu.

Pe bancă: Toth, Mărgineanu, Ofman, Cocian, Parvany, Bolea.

Parța: Ionescu (cpt) – Alexin, Cernat, Drăguș, Vlădulescu – Mîțu, Gania, Duțu, Berar, Sabău, Daniel Nicolescu.

Antrenor Florin Albu. Rezerve: Dorobanțu, Ruben Nicolescu, Pîrvulescu, Barb, Ungureanu.

AS Gloria Moșnița Nouă – CS Millenium Giarmata 0-1 (0-0).

Unicul gol a fost marcat în prelungiri (minutul 90+3), în urma unei acțiuni pe flancul drept, purtată de Sofronea, care i-a așezat mingea lui Ştefan, şutând la poartă de la 12 metri.

Portarul Mercescu a respins în față și junele Marco Contescu a pus latul și a adus victoria echipei sale.

Au jucat următoarele formații:

Moșnița: Mercescu – Gazimar, Telios, Crișan, Șchiopu – Petrea, Petric, Lucian Stoica, Drăghia, Pârjol, Andriucă.

Antrenor-jucător: Mircea Șchiopu.

Rezerve la start: Untaru, Pane, Mariș, Șerban, Neag, Teodor Semeniuc, Vlăduți.

Millenium: Jigum – Mocanu, Gavruță, Capstrâmb, Sofronea – Ștefan, Marta (min. 80, Contescu), Sevici, Sebastian Stoica (min. 62, Oprea), Onosă, Moroșan.

Antrenor: Vasile Luță. Pe bancă: Vlascici, Glujdea, Glujdea.

CSC Liebling – CSC Peciu Nou 0-2 (0-1): Marco Enciu (min. 20) și Narcis Voroș (min. 67).

Liebling: Holca – Ovidiu Semeniuc (cpt), David, Petri, Vărzaru – Ștreango, Pețiu, Muscă, Nichiforel, Butura, Radu.

Antrenori Alin Miclea și Tiberiu Butura.

Au mai jucat: Picek, Chiorean, Faur, Căpățână. Pe bancă: Martescu.

Peciu Nou: Boșca – Rosemblum, Scutaru, Matei (cpt), Szalkai – Poparadu, Ilaș, Denis Bud, Făndel, Voroș, Enciu.

Antrenori Sorin Gheju și Răzvan Popaluca.

Au mai intrat: Francescu, Giuricici, Olteanu, Vlădic, Ștreangă. Pe bancă: Mezei, Teslariu, Paunchici, Ivan.

CSU Universitatea de Vest din Timișoara – CSO Deta 2-1 (1-0).

Au marcat: Denis Hotca (min. 42), Răzvan Pițigoi (min. 89), respectiv Florin Nanu (min. 60).

La fluierul arbitrului Eugen Gheorgheoiu au jucat următoarele formații:

Universitatea de Vest din Timișoara: Filip – Bain, Ionuț Hotca, Popa, Andreca – Contescu, Florin Olariu, Ciobanu, Mihai Olariu, Cărăbaș, Pițigoi.

Antrenor Vlad Bura.

Au mai intrat: Vucea, Bousnobra, Popovici, Balabuc. Pe bancă: Danci, Turdean, Moses, Jorza, Pătrașcu.

Deta: Jianu – Pais, Roșus, Grigore, Damian. Voin, Vlad, Mihali, Giurgiu, Strați, Nanu.

Antrenor Ionuț Iacob.

Au mai intrat: Circa, Rus, Nohai. Pe Bancă: Grosu, Roman, Iovănescu.

AS Steaua Roșie Variaș – CS Timișul Șag 1-3 (0-2).

Au marcat: Petre Râmneanțu (min. 61), respectiv Octavian Drăghici dublă în (min. 32, 45), Răzvan Banu (min. 79).

La fluierul arbitrului Alexandru Manea au jucat formațiile:

Variaș: Simoneac – Onțanu, Titu, Grigoraș, Sabău – Forghici, Râmneanțu, Sîrbu, Darius Buzdugan – Jivan, Florescu.

Antrenor Cosmin Belin.

Au mai jucat: Boghian, Erdman, Marcu, Cociu.

Pe bancă: Borta și Dan Rațiu.

Șag: Cristian Toma – Pascu, Siminicianu, Periat, Podină – Banu, David, Acheampong, Ungureanu – Briciu, Drăghici.

Antrenor Adrian Bungău.

Au mai intrat: Bungău, Palade, Volosciuc, Costea.

Pe bancă: Marius Toma, Costescu, Ștefan.

Pentru că au fost eliminați de pe teren, au fost sancționați antrenorul gazdelor, Cosmin Belin, suspendat două etape si cu o penalizare sportivă de 500 de lei, respectiv de la oaspeți Dacian Bîrză – suspendat 5 etape si 500 de lei „amendă”. Au văzut meciul din tribună.

Iar CS Progresul Ciacova a stat în această etapă.

*Lider în clasamentul goleadorilor după etapa a 24-a este în continuare Florin Nanu (CSO Deta) cu 30 de goluri, urmat de Aziz Njifakue (CSM Lugoj) cu 25 de goluri, pe locul trei Dan Silaghi (CS Sânandrei-Carani) cu 23 de goluri. Urmat de Bogdan Moroșan ( CS Millenium Giarmata) cu 22 de goluri şi Daniel Adrian Cioată (CSM Lugoj, ex-Unirea Jimbolia).

Acest articol a fost publicat în Divizia D Timiş, Fotbal și etichetat cu , , , , . Salvează legătura permanentă.