Salvați de bare pe ”Știința”, ”violeții” rezistă în 10 la Elite U17: Centrul de Excelență Timișoara – ACS Poli 0-0

Partea a doua a turului seriei vestice în competiția Ligii Elitelor U17 a demarat vineri la ora 11 pe arena ”Știința” cu un duel timișorean între Tricolor 11, formație a Centrului de Excelență de pe Bega, și ACS Poli, încheiat cu un draw alb în ciuda dominării exercitate de elevii lui Adrian Văsîi și Cristi Petcu, ce s-a regăsit și în mai multe bare, vizitatorii smulgând remiza deși în inferioritate numerică de la mijlocul primei părți.

Cu 4 victorii și 3 eșecuri în primele 7 etape ale seriei vestice, ultima apariție coincizând cu o înfrângere acasă cu 0-1, cu LPS Bihor, ACS Poli a izbutit a doua ieșire la rând fără gol primit, după un 4-0 la Sibiu cu Interstar, păstrându-și astfel avansul de 5 puncte în ierarhie față de echipa Centrului de Excelență Timișoara, care înregistra pe rând atât un rezultat de egalitate cât și un eșec respectiv un triumf în întâlnirile jucate acasă în această primă campanie.

Tricolor 11 poate ofta cu nemulțumire pentru ratarea victoriei în condițiile în care a dominat pe alocuri autoritar duelul local din runda a opta, doar Onișa trecându-și în cont, în fiecare repriză, două dintre cele 3 bare ale gazdelor de pe ”Știința”, unde, paradoxal, Strein ar fi putut da lovitura în minutul 80, ceea ce ar fi putut exemplifica din nou cât de crud poate fi fotbalul.

Juniorii de 2000 ai Centrului de Excelență pot invoca ghinionul dar și lipsa de experiență competițională, ce i-a trădat în nefructificarea celor mai multe ocazii de poartă pe care și le-au creat într-un meci de la începerea campionatului, oportunități dovedind pe de altă parte că jocul selecționatei se leagă, fiind în progres: Tricolor 11 – ACS Poli 0-0.

Tricolor 11 a ratat ocazii clare și față în față doar cu jucătorul meciului, portarul Ureche, de la ACS Poli, și din lovituri libere, iar uneori goal-keeper-ul din generația 2000 s-a remarcat chiar și cu duble parade în aceeași fază. ACS Poli s-a chinuit din răsputeri să mențină rezultatul alb, iar în cele din urmă și-a meritat punctul smuls, grație abnegației manifestate în inferioritate numerică pe o suprafață de joc în suferință după ploile căzute în această săptămână.

Căci, într-adevăr, juniorii clubului prim-divizionar au jucat încă din minutul 18 fără Găvruță, eliminat de centralul Manea după o incursiune a lui Burghele la care vocea tribunei a reacționat solicitând fault iar împărțitorul dreptății a tresăltat fie și cu întârziere, acordându-l, cu tot cu constatarea că fundașul central s-ar regăsi și în postură de ultim apărător, ceea ce implica o anumită nuanță. Centrul de Excelență atacase și dominase și până atunci, iar mai apoi superioritatea a fost cu atât mai accentuată.

Cu Andrei titularizat astăzi în linia mediană, ACS Poli a rezistat apărându-se și supranumeric în preajma porții și primenindu-și după pauză liniile, odată cu o primă modificare, Mirescu în locul lui Firan.

Tricolor 11 a început cu Barbu – Stoianovici, Manea, Giosu, Popa, Țiereanu, Casian, Deta, Onișa, Chera și Burghele, și a mai apelat pe parcurs la Șimăndan și Trip, în vreme ce Zaha, Coroiu, Pițigoi și Leucean au rămas pe bancă, pe când Robert Frușa a optat la ACS Poli pentru Ureche – Ciurescu, Cochințu – cpt., Găvruță, Belu – Firan, Străin – Costinaș, Andrei, Corjescu – Stanciu, după care și la Mirescu, Demenescu, Ursu, Nedelcu și Iseini, rezerve rămânând Sevici și portarul de 2001 Popeț.

În runda viitoare, a noua, ACS Poli va juca pe teren propriu cu LPS Satu Mare, sâmbătă de la ora 14, iar tot în weekendul viitor Centrul de Excelență va apare în Liga Elitelor U17 Vest duminică de la ora 14 la CS U Craiova.

Acest articol a fost publicat în Fotbal, Juniori și etichetat cu , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.