Sancţiuni dictate de Comisia de Disciplină a AJF Timiș: suspendări de 20 și 12 etape

Comisia de Disciplină a forului judeţean a sancţionat sportivii care au văzut cartonaşul roşu în ultima etapă, abătându-se de la etica sportivă şi regulile jocului. Iar unul dintre ei a fost pedepsit pe măsură, după ce a lovit arbitrul la sfârşitul meciului, chiar la vestiare.

La nivelul Diviziei D Timiș, dat fiind că au fost sancţionați cu cartonaşul roşu, Daniel Gabără (Voinţa Maşloc) a fost suspendat pentru două etape şi penalizat cu 400 de lei, iar jucătorul Andrei Popescu (Universitatea de Vest din Timişoara), pentru cumul de cartonaşe, va sta o etapă.

În liga a V-a, de ”Județ”, la sfârșitul meciului AS Uivar – ASO Deta II, scor 2-2, un jucător de la gazde l-a lovit cu pumnul pe arbitrul Sorin Neamţu, care acordase o lovitură de la 11 metri pentru oaspeţi, autori astfel ai egalării. Pentru asemenea fapte huliganice, jucătorul Adrian David a fost suspendat 20 de etape şi amendat cu 2.000 de lei.

Un alt meci cu peripeţii, Şoimii Pesac – Comloşu Mare 3-4, la care spectatorii au fost nemulţumiţi de deciziile arbitrilor în cele 6 minute de prelungiri, când au acordat două lovituri de la 11 metri prin care s-a răsturnat scorul, după ce gazdele au condus cu 3-2.

După partidă, circa 150 de spectatori au înconjurat vestiarul arbitrilor şi au înjurat ca la uşa cortului timp de vreo 15 minute, după care au plecat, în momentul când a apărut echipajul de Poliţie. Din surse oficiale de la Poliţie, nu au fost incidente şi nu a fost nevoie de nici o escortă din partea echipajului organelor statului pentru brigada de arbitri. Care a beneficiat de toate condiţiile, completând raportul şi efectuând dușul, iar observatorii au stat afară, după care au părăsit localitatea la ora 19:35.

Comisia de Disciplină, luând aminte că spectatorii au adus injurii şi ameninţări arbitrilor, a sancţionat clubul cu ridicarea dreptului de organizare a meciurilor pe teren propriu pentru două etape şi cu o amendă de 800 de lei. Iar delegatul echipei, Florin Călin Crăciun, pentru injuriile adresate de pe banca de rezerve, motiv pentru care a fost eliminat în minutul 33 de arbitrul Raul Ciev, a fost suspendat 4 etape şi amendat cu 400 de lei. Cât despre jucătorul Denis Vichente, pentru că l-a scuipat pe arbitru, va sta pe tuşă 12 etape, ”ars” fiind cu 800 de lei.

Pentru cumul de cartonaşe, eliminaţi fiind de arbitri un număr de 8 jucători, vor sta o etapă, Emanuel Michi şi Laurenţiu Daju – ambii de la Voinţa Valcani, Adrian Dumea (Gelu), Aleksandar Indic (Galaxy Electrometal Timişoara), Rareş Guţiu (AS Recaş), Filip Lakatoş (Boldur), Roman Marcov (Bobda) şi Cristian Lazăr (Pesac).

La nivelul ligii a VI-a, de ”Promoţie”, jucătorul Andrei Scutaru (Banatul Teremia Mare) s-a ales cu patru etape şi o amendă de 200 de lei. Iar tot de la ”Banatul”, Iulian Poteraş a fost suspendat o etapă. În fine, Macedon Moldovan (AS Dumbrava) va sta pe tuşă trei etape, fiind amendat cu 100 de lei.

Acest articol a fost publicat în Divizia D Timiş, Fotbal și etichetat cu , , , . Salvează legătura permanentă.