Silaghi-Perju, „dublă” pentru ocupanta locului 2: Millenium Giarmata – Mama Mia Becicherecu Mic 1-3

Mama Mia a ripostat cu o victorie în deplasare după draw-ul de marţi, de la Lugoj, prin care ceda şefia ierarhiei în favoarea lui CS FC Caransebeş, însă succesul cu 3-1 înregistrat în această seară la Giarmata, în penultima etapă a play-off-ului şi totodată a sezonului Ligii a III-a doar o menţine la un punct în urma liderului cărăşean, care s-a impus la Hunedoara, păstrându-şi avansul, cu 90 de minute rămase de jucat.

Millenium Giarmata - Mama Mia 1-3

De fapt, Caransebeşul s-a desprins în judeţul vecin la 0-2, în minutul 54, asigurându-şi cele 3 puncte şi ţinându-i în urmă pe alb-roşiii din Becicherecu Mic, învingători la Giarmata, 1-3 (1-1) cu CS Millenium.

Dan Silaghi-Perju a deschis scorul pentru oaspeţi la capătul primului sfert de oră, 0-1, reluând cu capul de la circa 8 metri, din zona lui Oneţ, al cărui marcaj larg i-a uşurat sarcina atacantului. Nu mult înaintea pauzei Gideon a smuls un penalty pentru gazda Millenium, faultat fiind de portarul Rusu, iar Leucă a transformat lovitura de la 11 metri, 1-1 în minutul 38.

Mama Mia a început mult mai bine partea a doua şi minutul 48 i-a adus golul doi, după un dribling şi o reluare din 6 metri a aceluiaşi Silaghi-Perju.

1-3 s-a conturat în minutul 75, după un şut respins de portarul Gârlea, balonul fiind reluat de la 6 metri de Zoran Radu, în minutul 72.

Călin a fost campion al ratărilor pentru CS Millenium, pentru care şi rezerva Beloiescu ar fi putut reduce din handicap în minutul 80, dar în ansamblu Mama Mia s-a impus printr-un joc colectiv purtat şi în pressing, oaspeţii fiind mai mereu primii la balon.

Aşadar nicidecum n-au cedat lupta pentru promovare, chiar dacă şansele li s-au micşorat simţitor, colac peste pupăză în ultima etapă neavând aportul căpitanului lor, fundaşul Laurenţiu Telescu, care a fost eliminat din joc, cartonaş roşu în minutul 89, pentru două „galbene”. Faultul din final, completat cu proteste, i-au atras eliminarea…

În consecinţă, fără Telescu, Mama Mia e nevoită să dispună vinerea viitoare de FC Hunedoara, la Becicherecu Mic, şi să spere că FC Caransebeş nu va trece acasă de Pandurii II.

*

CS Millenium Giarmata: Gîrlea – Mihălceanu (Sturza), Oneţ (Hoţa), Gîrba, Dancia – Zele (Beloiescu), Fuchs (Jichici), Leucă, Rosenblum – Gideon, Călin.

Pe bancă: Bota – Baidoc.

CS Nuova Mama Mia Becicherecu Mic: Rusu – Miheţ, Telescu, Hecsko, Călin Toma (Negruţ) – Radu, Zurbagiu, Luţă, Tăbăcaru (Centea) – Molcuţ (Hodiş), Silaghi-Perju (Mancaş).

Sorin Bălu n-a apelat la serviciile lui Ştefanovici, care a suferit un deces în familie, respectiv Marius Toma – suspendat după eliminarea de marţi, la Lugoj (1-1), pe bancă rămânând Culda – Magdaş, Schipor.

„Un meci pe care l-am controlat în totalitate, excepţie făcând primele 5 minute, în faţa unui adversar care a încercat numai cu mingi lungi. A fost un şut al lui Leucă, deturnat de Rusu din vinclu, dar jocul a fost la discreţia noastră, iar victoria, meritată. Mai sunt 3 puncte puse în joc şi ţintim victoria cu Hunedoara, iar cei din Caransebeş trebuie să nu câştige pentru a reveni pe locul 1, dar nu e totul gata din punctul nostru de vedere”, a conchis la final Sorin Bălu, antrenor al secund clasatei Mama Mia.