Sîrbovan 4, Ababei 3, Sporting Lugaș – CFR 0-8. În 13 vișinii și fără Bugar, plecat cu ”naționala”

Defilarea alb-vișiniilor de la CFR Timișoara în Liga I – Seria II, pe care au câștigat-o mult înainte de termen, recăpătându-și după numai un sezon statutul de prim divizionare, a ajuns duminică la antepenultima bornă, atinsă cu un alt succes facil și la scor.

Este vorba așadar despre fotbalul feminin, mai exact despre nou-promovata CFR Timișoara, înapoi după numai un an în Superliga, în care încheia în acest deceniu chiar și pe podium. Doar două apariții le mai despart pe bănățence de încheierea cu brio a parcursului în seria vestică din eșalonul secund, în care erau retrogradate la ”masa verde”, și anume pe 22 mai acasă cu CS Ineu și în 29 ale lunii la Becicherecu Mic, cu CS Nuova Mama Mia.

Până atunci, astăzi, în cadrul antepenultimei runde, a 20-a, SCF CFR 1933 Timișoara a învins cu 8-0 (5-0) în Țara Crișurilor, rămânând cu punctaj maxim în fruntea seriei.

Astăzi de la ora 11, în localitatea Lugaş din judeţul Bihor, liderul CFR s-a întrecut în acțiuni ofensive, administrându-le gazdelor nu mai puţin de 8 goluri. Jucătoarea meciului a fost Larisa Sîrbovan (foto – pag. 1), cu patru reuşite, în minutele 2, 23, 38 și 69.

Ozana Ababei a secondat-o cu golurile din minutele 13, 22 și 71, ultimul al meciului, pentru 0-8, pe lista marcatoarelor mai fiind și Lidia Şuveţ, care făcea 0-2 în minutul 4.

Fără antrenorul principal Florin Bugar, plecat cu selecționata naţională, şi cu un lot redus, deplasarea fiind efectuată de numai 13 jucătoare, plus Constantin Nedela, ceferistele s-au întors victorioase, obţinând un succes clar și rămânând lider autoritar, cu 48 de puncte din 16 meciuri disputate şi 124 de goluri marcate.

Au jucat: Mihaela Durlă – Ramona Novotni, Florina Abrudan, Mihaela Molnar, Denisa Heisu, Bianca Biriş, Ozana Ababei, Ionela Voica, Lidia Şuveţi, Adelina Ion și Larisa Sîrbovan, pe parcurs mai intrând și Gianina Stanoiev şi Sabina Scurtu.

Olimpia Cluj este virtuală campioană a Superligii, cu două etape înaintea încheierii fazei play-off cu 4 echipe, păstrându-și trofeul conservat sub Feleac într-o multitudine de ediții. Iar clujencele vor disputa pe 24 mai și o nouă finală a Cupei României cu ASA 2013 Târgu Mureș, vicecampioană a țării.

Acest articol a fost publicat în Feminin, Fotbal și etichetat cu , , , , , , . Salvează legătura permanentă.