Slovacia surprinde Belgia în minutul 7 şi-i rezistă, România menţinându-se lider

N-a fost încă meci la UEFA Euro 2024 fără goluri deja din prima repriză, în jocul inaugural de vineri, în cele 3 de sâmbătă, cele 3 de duminică şi cel câştigat de România de la ora 16 în Bavaria, în care căpitanul Stanciu deschidea scorul în minutul 29, ba chiar au fost nu mai puţin de 6 partide dintre aceste prime opt întâlniri în care s-a marcat relativ rapid, Germania în minutele 10 şi 19 pentru 3-0 la pauză, Elveţia în minutul 12 pentru 2-0 la pauză, Italia în minutele 11 şi 16 pentru 2-1 la pauză dar şi la final cu Albania care înscria încă din… secunda 23, Polonia tot în minutul 16 într-un 1-2 cu Olanda, Danemarca în minutul 17 în remiza 1-1 cu slovenii iar Anglia aseară în minutul 13 al victoriei 1-0 cu Serbia, şir continuat în această seară de Ivan Schranz încă din minutul 7 al disputei cu Belgia, iar aşa avea a şi rămâne.

Unu la zero pentru naţionala cu şansa a doua, de pe locul 48 în ierarhia FIFA, în dauna capului de serie de pe locul 3 mondial, al cărui Lukaku a avut două goluri anulate în baza tehnologiei VAR, unul pentru henţ într-o fază din ultimele minute.

În chiar primele ale partidei de la Frankfurt am Main „Dracii roşii” azvârlindu-se în atac, prin Doku pe dreapta, dar Lukaku rata cu nonşalanţă, tare costisitor în economia partidei luând o altă turnură deja în minutul 7, când acelaşi Doku greşea iar Schranz nu-i ierta pe favoriţi: 1-0.

Era deja al zecelea gol înscris în primele nici 20 de minute ale primelor 4 zile de meciuri la „Euro” 2024, dar şi cel mai rapid cu excepţia recordului semnat de albanezi din primul minut, diferenţa dată de reuşita Slovaciei ţinând de faptul că, precum Albionul aseară, a conservat până la capăt minimul 1-0.

Spre uluiala belgienilor tot mai contrariaţi, înfuriaţi de-a binelea în tribune, de unde fluierau, exasperaţi pe teren, unde iroseau oportunitate după oportunitate, uluială depăşind-o cumva pe cea a ucrainienilor.

Căci dacă Mudryk şi compania au fost debusolaţi de proporţiile eşecului fără replică în faţa României, capul de serie al grupei a fost şocat de-a dreptul de înfrângerea pe care i-a aplicat-o Slovacia, fără a o egala.

A sperat cumva şi rezerva Bakayoko, dar Hancko salva de pe linia porţii, într-o altă versiune repetitivă a deznodământului din Bavaria.

N-a fost ziua Ucrainei şi nu era nici a Belgiei, rezultatul de pe Rin lăsând România lider în prima serie, Grupa E, în care s-au înregistrat strict succese la zero în runda inaugurală.

După scoruri de 1-0 la pauză şi pe AllianzArena, şi la Frankfurt, aşa încât, dintre primele 26 de goluri marcate la „Euro”, atipic, nu mai puţin de 17 au survenit în repriza I.

„Noua Belgie”, post-Hazard dar şi post-Courtois, nu şi în continuare în poarta „roşilor” pentru prima oară din… 2002, având timp berechet de a egala dar şi bântuită fiind şi cu Tedesco la cârmă de eliminarea încă din grupe la „Mondialul” arab din 2022, povară a marilor aşteptări înmulţind ratările în contul lui Lukaku şi companiei.

În contrast, doar Haraslin rămânând un pericol ocazional pentru Casteels.

Scor „îngheţat” iar imprevizibilul întrupat, ca primele rezultate ale Grupei E să fie „peste cap”, contrariu calculelor hârtiei.

Ceea ce conferă cu atât mai mult interes în jurul întâlnirilor de la finele săptămânii, între vecine, Slovacia – Ucraina de la ora 16 la Dusseldorf, dar şi Belgia – România sâmbătă de la ora 22 la Koln.

De la belgieni încasând cartonaşe galbene Mangala, Tielemans şi Lukebakio, de la învingători doar marcatorul în vârstă de 30 de ani de la Slavia Praga, Belgia înclinându-se cu Casteels – Castagne, Debast, Faes, Carrasco (minutul 84, Lukebakio) – Onana, Mangala (58, Bakayoko) – Trossard (74. Tielemans), De Bruyne, Doku (84, Openda) – Lukaku.

Slovacia cu italianul Francesco Calzona selecţioner a dat lovitura în alcătuirea Dúbravka – Pekarík, Vavro, Škriniar, Hancko – Kucka, Lobotka, Duda (minutul 90+4, Obert) – Schranz (81, Ďuriš), Boženík (70, Strelec), Haraslín (70, Suslov).

Calzona convocându-i pentru turneul final pe portarii Martin Dubravka (Newcastle), Marek Rodak şi Henrich Ravas (New England Revolution), fundaşii Peter Pekarik (Hertha Berlin), Milan Skriniar (Paris Saint-Germain), Norbert Gyomber (Salernitana), David Hancko (Feyenoord), Denis Vavro (Copenhagen), Vernon De Marco (Hatta), Adam Obert (Cagliari), Matus Kmet (AS Trencin) şi Sebastian Kosa (Spartak Trnava), mijlocaşii Juraj Kucka (Slovan Bratislava), Ondrej Duda (Hellas Verona), Patrik Hrosovsky (Genk), Stanislav Lobotka (Napoli), Matus Bero (Bochum) şi Laszlo Benes (Hamburg), respectiv atacanţii Robert Bozenik (Boavista), Lukas Haraslin (Sparta Prague), Tomas Suslov (Hellas Verona), Ivan Schranz (Slavia Prague), David Strelec (Slovan Bratislava), David Duris (Ascoli), Lubomir Tupta (Slovan Liberec) şi Leo Sauer (Feyenoord).

Belgia se bazează în Germania pe Matz Sels (Nottingham Forest), Koen Casteels (Wolfsburg) şi Thomas Kaminski (Luton) în poartă, fundaşii Wout Faes (Leicester), Timothy Castagne (Fulham), Arthur Theate (Rennes), Jan Vertonghen (Anderlecht), Axel Witsel (Atletico Madrid), Zeno Debast (Anderlecht), Thomas Meunier (Trabzonspor) şi Maxim De Cuyper (Club Brugge), mijlocaşii Aster Vranckx (Wolfsburg), Youri Tielemans (Aston Villa), Orel Mangala (Lyon), Kevin De Bruyne (Manchester City), Arthur Vermeeren (Atletico Madrid) şi Amadou Onana (Everton), respectiv atacanţii Romelu Lukaku (Roma), Charles De Ketelaere (Atalanta), Jeremy Doku (Manchester City), Lois Openda (Leipzig), Leandro Trossard (Arsenal), Johan Bakayoko (PSV Eindhoven), Dodi Lukebakio (Sevilla) şi Yannick Carrasco (Al-Shabab).

În această seară, la Dusseldorf, în aceeaşi grupă în care ieri se consemna Olanda – Polonia 2-1 (1-1) de la 0-1, Wober şi-a marcat în minutul 38 un autogol în Austria – Franţa, 0-1 la pauză.

Acest articol a fost publicat în Fotbal, Internațional și etichetat cu , , , , . Salvează legătura permanentă.