Șoimii Lipova spulberă Avântul la Periam și se apropie la un punct de liderul CSM Reșița: 1-6 (1-3). Șase victorii din 6 cu timișenele

Deși condusă din al doilea minut, CS Șoimii Lipova a câștigat vineri după-amiază și a treia deplasare consecutivă în județul Timiș, revenind astfel după doar o rundă pe locul 2 în seria vestică a Ligii 3, la un singur punct de fruntașa CSM Reșița, care va juca sâmbătă de la ora 14 la Pecica în ultima întâlnire a antepenultimei etape din anul 2022.

Codașa CS Avântul Periam a deschis scorul în debutul partidei de pe teren propriu, dintr-o lovitură de la 11 metri, însă lipovanii au egalat deja în primele 5 minute, înscriind de încă două ori în prima jumătate de oră, iar apoi și în primul sfert de oră al reprizei a II-a, diferența fiind majorată pe final prin ”dubla” lui Românu: 1-6 (1-3).

Doar Liga 3 a rezistat la sfârșitul acestei săptămâni pauzei aplicate de FRF pentru amicalele României pe când ”Mondialul” va începe duminică în Qatar fără ca măcar vreun fotbalist dintre cei 832 convocați de cele 32 de naționale calificate să fie legitimat la vreun club din România, ceea ce spune multe despre nivelul valoric al sportului în 11 din țara noastră, eșalonul terț programând a patra etapă din returul sezonului regulat, așadar și prima jumătate din retur fiind deja jucată.

Iar Șoimii Lipova a luat și mai mult avânt în urmărirea fruntașei CSM Reșița, cu care sâmbăta trecută remiza alb în județul Arad, astăzi de la ora 14 înregistrând cea mai categorică victorie a sa în acest campionat, și încă în deplasare, a treia consecutivă victorioasă în județul Timiș, după un 4-2 la Dudeștii Vechi și 2-0 la Ghiroda.

Arădenii și-au mărit așadar ”norma”, izbutind să învingă în ultimele doar 6 etape toate cele 4 divizionare ”C” timișene de la minimum două goluri diferență în sus, cu un golaveraj cumulat de 15-4 în aceste 360 de minute de joc, mărind astfel la șase întâlniri din 6 posibile cifra victoriilor fără replică în acest campionat împotriva formațiilor din județul limitrof la sud.

Semifinalistă anul trecut a barajului de promovare în Liga 2 și calificată în primăvară în faza play-off a Seriei 8, Șoimii se arată a fi pe cai mari pentru a reveni la baraj, neînvinsă fiind în ultimele 7 etape, majoritatea victorioase, remizele fiind înregistrate la Ineu și sâmbătă cu cărășenii.

Iar Șoimii va încheia sezonul de toamnă cu meciuri cu arădenele Progresul Pecica, la Lipova, respectiv CS Crișul, la Chișineu Criș, o altă semifinalistă la barajul de promovare din 2021 dar și participantă în 2022 în faza play-off care e în revenire, consolidându-și poziția a patra în clasament prin a-și mări astăzi avansul față de a cincea clasată.

Avântul a înregistrat astfel al doilea eșec la Periam în etape consecutive, cu vizitatoare de pe podium, înfrângeri venite în urma unei serii de trei apariții fără insuccese, care făceau uitat zdrobitorul 7-0 încasat la Reșița pe 15 octombrie, aproape reeditat astăzi după o lună și ceva.

Iar finalul sezonului de toamnă îi va găsi pe alb-albaștrii Periamului la Chișineu Criș iar apoi acasă cu Phoenix Buziaș.

Astăzi, pe gazonul moale al terenului ”Comunal” din Periam, unde a plouat aproape pe tot parcursul meciului, Avântul a suferit a patra înfrângere în 7 meciuri jucate acasă în acest campionat, dar și cea mai drastică, rămânând pe de altă parte cu un singur succes în propriul fief, ceea ce nu sună bine.

Deși, chiar din primul minut, la o acțiune rapidă, Mitre a fost faultat în careu și s-a acordat lovitură de la 11 metri, transformată de fundașul Rareș Mureșan spre vinclu: 1-0.

Bucuria bănățenilor a fost însă de foarte scurtă durată, pentru că oaspeții au egalat aproape la fel de repede, după 3 minute, prin Nicu Modan, cu capul dintr-o centrare din corner: 1-1. Pentru ca în minutul 25 Ovidiu Bulza să răstoarne complet scorul, 1-2, iar peste alte doar câteva minute și Sebastian Susan să înscrie pentru arădeni, 1-3 în minutul 30.

Iar după pauză lipovanii au mai marcat alte trei goluri, mai întâi prin ex-polistul Claudiu Pamfile în minutul 53, apoi prin noul intrat Sergiu Românu, timișorean cu o ”dublă” în minutele 79 și 82: scor record în deplasare într-o vineri fără succese ale gazdelor.

Rezultatele etapei a XIII-a în C8 și programul viitor, pe coloana clasamentelor la zi a secțiunii Fotbal.

Răzvan Leucă (antrenor Avântul Periam): ”Nu mai am ce să comentez la un asemenea scor. Terenul a fost moale, dar totuși bun de joc după cât a plouat. Drept dovadă, celor de la Șoimii le-a convenit, s-au desfășurat bine și ne-au taxat de câte ori ne-au prins.”

Ovidiu Prața (titular ca junior de 2006 la Avântul Periam): ”S-a văzut diferența de valoare dintre noi și cei de la Șoimii. Este o echipă puternică, cu experiență. Noi am încercat să opunem reziștență dar nu am reușit.”

Adrian Abrudean (antrenor CS Șoimii Lipova): Am început meciul de la 1-0, după un penalty destul de ușor acordat pentru cei de la Periam, dar reacția noastră a fost extrem de rapidă și scorul era deja 1-1 după nici 4 minute de joc. A fost un moment important această egalarea rapidă, căci gazdele nu au avut timp să-și schimbe registrul tactic și, eventual, să ne atragă într-un joc de uzură, pe un teren destul de greu, pe care stătea apa în unele porțiuni. Am înscris repede și golul 2 și de acolo am controlat fără probleme meciul. Ne-am creat destule ocazii de a marca, am și reușit 6 goluri, mă bucur de implicarea băieților împotriva unui adversar care îți poate pune probleme dacă nu îl tratezi la modul cel mai serios. Importante rămân cele trei puncte, pofta de joc și de goluri, dar și faptul că nu avem alte probleme de lot după acest meci și putem pregăti meciul cu Pecica în efectiv complet, bineînțeles cu excepția lui Filimon. Sigur, ne bucurăm că suntem din nou pe locul 2, dar – pe de altă parte – suntem conștienți că avem nevoie de mult echilibru și modestie pentru a continua seria de rezultate pozitive. Mai avem două meciuri în acest an, ambele cu formații arădene, deci vor fi derby-uri și vrem să scoatem maximum din ele.”

*

CS Avântul Periam – CS Șoimii Lipova 1-6 (1-3)

CS Avântul Periam: Burtic – Popescu, Mureșan, David, Mager – Mitre, Oancia – Gălățan (min. 65, Viașu), Gașpar (min. 60, Sîntean), Kuhn – Prața.

Antrenor: Răzvan Leucă.

Pe bancă: Voinea, Bîlc, Ologu.

Șoimii Lipova: Buta – Clej (min. 59, Cristiu), Sabău, Popa (min. 75, Giosu), Pamfile – Bulza (min. 75, Mare), Salhi, David Pop, Gavrilă – Susan (min. 58, Românu) – Modan.

Antrenor: Adrian Abrudean.

Pe bancă: Jianu, Nagy, Hațegan, Rusu, Pop II.

Arbitri: Victor Hurducaș – Alin Mureșan și Robert Mereș (toți trei din Cluj). Observator de arbitri: Dorin Voina, delegat de joc Monica Sabolovits (ambii din Reșița).

Acest articol a fost publicat în Fotbal, Liga 3 și etichetat cu , , , , , . Salvează legătura permanentă.