Stan merge la Pîncota şi la Minerul Mehedinţi – Pandurii Cerneţi

CSM Lugoj, lider doar cu victorii şi un unic draw, ce tinde deja la atingerea cotei de 100 goluri marcate în D Timiş, îşi pregăteşte încă de pe-acum încet, încet terenul, anticipînd barajul de promovare în C. Astfel, antrenorul Cosmin Stan îşi va lua notiţe la Şoimii Pîncota – Voinţa Mailat, în Divizia D Arad, iar în Vinerea Mare la Minerul Mehedinţi – Pandurii Cerneţi, derby al locurilor 1 şi 2 în judeţul dunărean. Ulterior, pe lista sa de monitorizare vor fi Muncitorul Reşiţa şi fruntaşe din Alba şi Bihor.

Cert este un lucru, că reprezentanta Timişului, care pare tot mai clar a fi CSM Lugoj, ce merge întins spre cîştigarea campionatului, nu va mai juca la baraj cu reprezentanta judeţului Hunedoara, ca urmare a unei asemenea împerecheri în 15 iunie 2011, Flacăra Făget – Jiul Petroşani. Cam peste-o lună se vor şti mai multe în această privinţă…

Pînă atunci, CSM Lugoj şi-a văzut şi sîmbătă de onorarea cum se cuvine a întrecerii ligii a patra timişene, cîştigînd în deplasare la Cernăteaz, 1-7 (1-3) cu Unirea, care este doar cu numele, nefiind… unită aidoma unei formaţii, ci doar cu 10 componenţi la start, atît şi nimic mai mult, fără rezerve.

Iar la modul cum au evoluat unii dintre jucătorii gazdă, poate chiar şi antrenorul lor, Romeo Malac, ar fi avut o prestaţie superioară în teren. Remus Barburescu a egalat pentru lider în minutul 20, după care CSM şi-a dat drumul la joc, la ocazii şi la goluri, prin Călin Bota şi Flavius Tulcan, chiar înaintea pauzei, Lucian Stoica reuşind imediat după reluare cel de-al 29-lea său gol stagional. Tulcan, Denis Gruneanţu, cu primul său gol pentru CSM, şi Beniamin Dobra au conturat scorul final: 1-7.

Fără căpitanul Ploscariu, suspendat, CSM a avut jocul „la discreţie, doar că am început mai greoi, şi pe undeva era şi normal, în urma jocului cu CFR, dar după ce am primit gol în minutul 5, ne-am revenit şi putea fi un scor mult mai mare”, ne-a spus Cosmin Stan, care a efectuat nişte permutări de personal la pauză, cu Silviu Marcu preluînd o poziţie mai retrasă.

CSM Lugoj: Micşa (cpt) – Patrona, Hromei, Solomon (46, Dobra) – Argatu (60, Dovlete), Marcu, Rebenciuc, Bota (70, Horia Onae) – Stoica, Tulcan, Barburescu (60, Gruneanţu). Pe bancă: Dragostin – Bărbulescu, Vînătu.

Liderul va juca joi acasă cu Banatul Nerău iar în miercurea după Paşti la Pişchia, cu Juventus.

Acest articol a fost publicat în Divizia D Timiş, Fotbal, Timişene și etichetat cu , , , , , , . Salvează legătura permanentă.