Stancu, două: Finlanda – România 0-2 (0-0)

Bogdan Stancu, cu o lovitură de cap în urma unui corner, în minutul 54, şi cu un şut dintr-o bucată din afara careului, în minutul 83, a adus cea mai clară victorie a României în preliminariile Campionatului European din 2016, 0-2 la Helsinki, cu Finlanda, în cea de-a treia rundă a calificărilor.

România a urcat astfel pe locul secund în Grupa F şi aşteaptă acum vizita liderului Irlanda de Nord, pe 14 noiembrie.

Selecţionerul Victor Piţurcă, apelând la 4 noutăţi în 11-le de start faţă de partida de sâmbătă cu Ungaria, printre care ex-poliştii Luchin şi Torje dar şi Stancu în atac în locul lui Rusescu, i-a utilizat pe Tătăruşanu – Luchin, Chiricheş, Grigore, Raţ – cpt. – Hoban, Pintilii – Torje, Chipciu (49, Sânmărtean), Tănase (84, Enache) – Stancu (86, Rusescu).

Rezerva Sânmărtean a fost co-autor la ambele goluri iar căpitanul Răzvan Raţ a jucat meciul cu numărul 100 pentru România, devenind al cincilea „tricolor” care să ajungă la această bornă, depăşită de Munteanu, cu 134 de selecţii, Hagi (124), Popescu (115) şi Boloni (102).

Luchin şi Torje au evoluat aşadar ca titulari pe Stadionul Olimpic din Helsinki.

România a jucat din minutul 56 în superioritate numerică, mijlocaşul dreapta Ring fiind eliminat pentru cartonaşele galbene primite în nici 5 minute.

În celelalte jocuri ale serii în grupa României, Insulele Feroe – Ungaria 0-1 (Szalai 21), şi Grecia – Irlanda de Nord 0-2 (Ward 9, Lafferty 51).

Clasamentul grupei : 1. Irlanda de Nord 9 puncte (6-1), 2. România 7p (4-1), 3. Finlanda 4p (4-4), 4. Ungaria 4p (3-3), 5. Grecia 1p (1-4), 6. Insulele Feroe 0 (1-6).

Acest articol a fost publicat în Fotbal și etichetat cu , , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.