Start în liga a V-a, Campionatul Județean Timiș

A început și ediția 2021/2 a eșalonului cinci timișean, Campionatul Județean. Rezultatele și marcatori de la meciurile jucate în etapa I…

Seria I

AS Gelu – AS Chinejana Chinezul Satchinez 3-2 (1-0): Marius Straton (min. 4), Iulian Berbece (minutele 54, 85), respectiv Adrian Miculiţă (minutele 56 şi 65).

CS Unirea Sânnicolau Mare 2 – CS Sânandrei 3-3. Au marcat: Cozma Tomas 2 goluri şi Flavius Sitaru, respectiv Alex Unguru 2 goluri şi Ovidiu Bărcan.

AS Voinţa Biled – AS Tricoul 1 Iunie Timişoara 2-1 (0-1): Iulian Tecleanu (autogol min. 65) şi Claudiu Lupou (min. 75), respectiv Adrian Ganea (min. 29).

ACS Voinţa Valcani – AS Voinţa Şandra 4-0 (3-0). Primă triplă pentru juniorul de 18 ani Nagy Paul la un meci de seniori, primul gol marcându-l Sebastian Moşneag.

În alte meciuri, AS Avântul Bobda – AS FC Spartak Gottlob 6-3; AFC Unirea Jimbolia – AS FC Dacia Cărpiniş 4-2; AS Plavii Delia Sâmpetru Mare – AS Viitorul Iecea Mare 3-2; AS FC Mureşul Cenad – AS Steaua Roşie Variaş 3-5;

Seria  a II-a

ACS Galaxy Timişoara – AS Unirea Uivar 4-0 (2-0 ). Debut cu dreptul pentru noua promovată în acest eşalon cu patru goluri maracte: Darius Hitian 2 goluri, Marius Peca şi Dan Ionuţ Chiotan din lovitură de la 11 metri în minutul 76. Întreaga echipă a dedicat această victorie jucătorului Dan Ionuţ Chiotan la aniversarea zilei de naştere, împlinind 30 de primăveri (foto);

AS Juventus Pişchia – AS Viitorul Bencec 6-2 (5-1): Viţan 2 goluri, Făgeţan, Josu, Fulga şi Inoveanu, respectiv Lucian Olaru şi Laurenţiu Isein.

În alte jocuri, AS Petroman – AS Steaua Roşie Bulgăruş 1-2; AS Camaro Fibiş – CS Utvin 2-2; AS Unirea Cerneteaz – CSO Deta 2 10-0; AS Progresul Iecea Mare – ACS Unirea Banloc 4-2; AS United Bencecu de Sus – CSC Dudeştii Noi 2-3; CS Timişul Şag 2 – CSC Ghiroda şi Giarmata Vii se va juca luni de la ora 18, pe terenul din localitatea Şag.

Seria a III-a

ACS Electrica 1929 Timişoara – Autoliv Lugoj 4-3 (0-3): Florin Ilea 2 goluri,Marius Nichitean, Constantin Bucos, respectiv Amadeo Ilcău, Mădălin Iakab şi Valentin Pogăciaş.

AS Recaş – AS Boldur 3-1 (1-0): Alex Voicu (min. 45 şi 48), Raul Hantea (min. 85), respectiv Ionuţ Arsenie (min. 82). Antrenorul Sorin Micşa a folosit următorii jucători: Barbu – Banu, Peptănuş, Srhader, Rotaru, Chişiţă, Guţiu, Cocoţan, Stoian, Tutunaru şi Voicu. Au mai njucat: Severin şi Bosioc. Rezerve: I Hantea, Cristescu şi Ciobotariu.

CSO Făget – AS Olimpia 2008 Bucovăţ 6-1 (4-1). Oaspeţii au deschis scorul în minutul 5, prin Gabriel Dan, gazdele au revenit şi au marcat de şase ori prin: Ion Rădac 3 goluri, Claudiu Boc, Victor Oprea, Sergiu Ţofei. Antrenorul Sergiu Benescu a folosit următorii jucători: Manzur – Dobrea, Onae, Dumitrescu, Bobko, Lăzărescu, Tomoioagă, Ţofei, Boc, Paranka şi Rădac. Au mai jucat: Oprea, Dicu, Opria, Dobozi, Macra. Rezerve: Burăt şi Brădăianu. Organizator de competiţii: Ionel Valerică Lazăr.

AS Gloria Moşniţa Nouă – CS Phoenix Buziaş 2 4-0 (2-0). Cele patru goluri pentru elevii lui Cristian Ochea au fost marcate de: Bogdan Andriucă 2 goluri, Gelu Pave, Dan Roman.

Asociaţia Sportivă Berini – AS Gloria Remetea Mare 5-0 (3-0). Debut promiţător pentru echipa din Berini, pregătită de Alin Popovici. Un singur jucător, Darius Jorj, a marcat toate cele cinci goluri.

AS Timişul Hitiaş – AS FC Bazoşu Vechi 1-1 (0-1). Oaspeţii au deschis scorul prin Radu Jude în minutul 25, din lovitură de la 11 metri, iar gazdele au egalat în minutul 90, prin golul reuşit de Gabriel Roşu.

AS Tormac – AS Bacova 2-7 (1-4). Golurile oaspeţilor au fost marcate de Florea Petrişor 2 goluri, Raul Prundeanu, Neluţu Arsenie, Abi Şultz, Alex Dumbravă şi Daniel Legradi.

AS Vucova – CSC Belinţ 1-4.

Și un amical din ”zona” ligii a șasea, de ”Promoţie”: Banatul Teremia Mare – CSC Dudeştii Noi 10-0. Însă acest eşalon mai are de aşteptat startul, întrucât s-au înscris numai 7 echipe din zona Timişoara, respectiv trei în cea a Lugojului.

Acest articol a fost publicat în Fotbal, Judeţ și etichetat cu , , . Salvează legătura permanentă.