O nouă etapă în ligile inferioare timişene, alte veşti despre neprezentări…

În Seria I a competiţiei “Promoţie”, clubul Steaua Roşie Bulgăruş a aruncat prosopul înainte de limită, retrăgându-se din campionat, iar toate rezultatele de până în prezent vor fi anulate.

N-ar fi însă vorba despre numai atât… Cei din Cenei nu s-au prezentat la Voinţa Sarafoleana iar tot în respectiva serie echipa Murani II nu s-a aliniat acasă pentru confruntarea cu Pindul Dudeştii Noi, după cele spuse de gazde meciul trebuind să se joace duminică, şi nu sîmbătă, cum a fost programat de AJF Timiş.

În Campionatul Judeţean Timiş, mai exact în Seria a II-a, echipa din Sânmihaiu Român, după ce nu s-a prezentat în etapa trecută, a ochit din nou bara, la meciul cu Diniaş neasigurând serviciul de ordine, motiv pentru care arbitrii nu au dat undă verde la joc.

Unirea Jimbolia a dispus în Seria I de "Judeţ" de liderul Avântul Periam: 2-1 (sursa foto: UnireaJimbolia/facebook)

Dar să vedem şi ce s-a jucat…

Inter Foeni – Voinţa Biled 1-2 (1-0). Chiar dacă gazdele au reuşit să deschidă scorul în minutul 41, liderul Voinţa a întors rezultatul după pauză, prin dubla reuşită de Alin Stroe, în minutele 59 şi 78.

MureşulCenad – Becicherecu Mic II 0-1 (0-0). Trupa lui Mihăiţă Hromei a reuşit o nouă victorie, în deplasare la Cenad, în faţa celor de la Mureşul, prin unicul gol marcat de Dumitru Negruţ, cu 12 minute înainte de final.

Voinţa Valcani – Steaua Roşie Variaş 1-1 (0-0). Fără antrenorul-jucător Ghiţă Marişescu în teren, echipa din Variaş a reuşit o remiză datorită lui Claudiu Zurbagiu, care a egalat în minutul 84. Pentru trupa lui Aurel Marta a înscris Marius Pâs (min 71).

Spartak Gottlob – AS Seceani 2-2 (1-0). După locurile pe care le ocupă cele două formaţii în clasament, am putea spune că acest rezultat este o surpriză. Au punctat: Florin Căbău (min. 6), Ion Prisăcaru (min. 77) respectiv Adrian Roman (min. 51) şi Lucian Ţigănaş (min. 78). Adrian Martin a fost eliminat cu zece minute înainte de final.

AS Carani – Unirea Grabaţ  3-0 (2-0). Scor de forfait reuşit de gazde prin tripla reuşită de jucătorul Ionel Bidnach, în minutele 3, 27 şi 47.

ACS Poli II – Frontiera Moraviţa 13-0 (2-0). Ocupanta locului secund din Seria a II-a, pregătită de antrenorul Cristian Contescu, a reuşit scorul etapei, în dauna celor de la Frontiera, prin golurile marcate de: Renalto Kokora şi Denis Golda, care au reuşit câte o « triplă », Patrik Niţă şi Daniel Sârbu, fiecare cu câte o « dublă », Vlad Nicoară, Murariu Dean şi Robert Lică.

Solventul Timişoara – Unirea Cerneteaz 1-0 (0-0). Întorşi după numai o etapă jucată pe teren străin, timişorenilor le-a surâs victoria la limită, reuşită cu opt minute înainte de final prin reuşita golgheterul echipei din ediţia trecută, Dan Capbun.

Flacăra Parţa – Rapid Săcălaz 6-0 (3-0). După ce în etapa precedentă au cedat pe propriul teren în faţa celor de la Solventul, iată că cei de la Flacăra s-au răzbunat pe cei de la Rapid, perforându-le poarta de 6 ori. Performerul rundei a fost Doru Sabău, care a înscris 5 goluri.

Avântul Chizătău – Vulturii Lugoj 1-7 (1-5). Liderul s-a impus net prin golurile marcate de Paul Radosav – 3, Alexandru Ivaşcu – 2, Iasmin Agoston şi Florin Predescu, respectiv Denis Daniel Secoşan.

Unirea Jimbolia – Avântul Periam 2-1 (0-0). Liderul Seriei I, chiar dacă a suferit o înfrângere la Jimbolia, în faţa Unirii, se menţine în continuare pe prima poziţie. Au marcat: Bogdan Bolog şi Zoltan Lainer respectiv Victor Toma.

Vulturii Comloşu Mare – Unirea 1975 Tomnatic 4-1 (1-1). Reîntorşi pe propriul teren, după ce şi-au ispăşit pedeapsa, comloşenii au învins prin golurile reuşite de: Florin Brădău (min. 43 şi 70), Marius Haraga (min. 47), Daniel Sturza (min. 77) respectiv Răzvan Lung (min. 36).

Lorena Giarmata Vii – Viitorul Ştiuca 6-0 (3-0). Au marcat: Sebastian Lobonea şi Bogdan Inovean, ambii cu câte o “dublă”, Florin Dochiţa şi Marius Nichitean.

Acest articol a fost publicat în Fotbal, Judeţ, Promoţie și etichetat cu , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.

Un răspuns la Unirea Jimbolia învinge liderul! Însă şi o retragere din „Promoţie”, şi alte neprezentări. Ce-a fost în „Judeţ”…

1. Șincari Florin-Nicolae spune:

Bună dimineața. Rezultatul jocului A.S. Călacea – Gloria Remetea Mare, din Campionatul de Fotbal Promoție – Timiș, seria a II-a, etapa a IX-a, din data de 12. 10. 2014, a fost 0-6 (0-1). Pt. a nu mai scrie alte rezultate, decât cele conforme cu realitatea, vă stă la dispoziție un nr. de tel. 0724/372.646. Vă mulțumim pt. înțelegere. Cu stimă, Florin-Nicolae Șincari.