Suferinda CS Unirea Giroc îi împiedică pe dumbrăviţeni: 1-1 (1-1)

După ce sâmbăta trecută stopa o serie de 11 runde fără succes cu un al treilea triumf în tur, nou-promovata CS Unirea Giroc a smuls astăzi o remiză de luptă, la finele turului Diviziei D Timiş, în dauna unei mult mai bine clasate oaspete, CS Dumbrăviţa: 1-1 (1-1).

Şoreanu a egalat pentru giroceni de la 15 metri, cu exteriorul, la colţul lung, în urma unei lovituri de colţ urmată de aşezarea lui Ioviţă. Nou-promovata a punctat la momentul oportun, în ultimele faze dinaintea pauzei, încununându-şi astfel eforturile din prima parte.

Iniţial, dumbrăviţenii deschideau scorul dintr-o lovitură liberă expediată peste zidul gazdelor de Bârsanu: 0-1. Orlando Trandu, antrenorul-jucător al Unirii, a subliniat că nu a fost vorbă de fault în faza în care s-a acordat lovitura liberă din care au înscris vizitatorii. „A fost un tackling mai curat decât Made in England”, a spus ex-divizionarul A polist despre duelul său cu Zoli Kovacs.

„Cred că returul ne va fi ceva mai uşor, deoarece ne-am acomodat întrucâtva cu nivelul ligii a patra. Şi nu ştiu dacă am mai avut de la promovare o primă repriză aşa de bună ca astăzi, ceea ce le-am spus şi băieţilor la vestiare. Am izbutit o primă repriză bună, cu 4 ocazii enorme, din care trebuia să fructificăm două, am avut şi bară. Au fost două intervenţii ale lui Arpi, extrem de importante, la şutul lui Cătău, scos de sub bară, excelent reflex la vârsta lui. Noi eram cu mâinile în aer, văzând că ar fi gol. Iar alta după un corner. Pot spune că prima parte a fost a noastră, în care am luat gol dintr-o greşeală de arbitraj, care au avut o prestaţie bună dar a interpretat eronat faza. Am trecut însă peste acel moment. A doua a fost mai urâtă, Dumbrăviţa ne-a cam dominat la mijloc dar nu cred că meritau să câştige, în ansamblul jocului. Au avut şi ei două ocazii dar nu aşa de mari. Totuşi, echipa mai experimentată, cu jucători care pot face diferenţa la acest nivel. Dar probabil că ne-au luat un pic de sus, noi fiind pe un loc îngrijorător. Dar astăzi chiar am avut o atitudine foarte bună faţă de joc şi adversar. Ne doream să obţinem cel puţin un punct!”, a spus Oli Trandu, care a remarcat şi aportul lui Căsătăian, în ciuda faptului că atacantul n-a înscris.

Girocenii puteau marca şi la şutul lui Cocora de la 3 metri, în aceeaşi fază în care rata şi Duţu, cu capul.

CS Unirea Giroc: Coca – Şoreanu, Cocora, Trandu, Gherghel – Ioviţă (Marincu), Cătău (Bizău), Rudăreanu (Sere), Maftei (Pap – debutant în D) – Duţu, Căstăian.

Pe bancă: Râmneanţu.

La gazde n-a evoluat Florin Bătrânu, accidentat.

Acest articol a fost publicat în Divizia D Timiş, Fotbal, Timişene și etichetat cu , , , , , . Salvează legătura permanentă.