Timiş U16 ajunge în semifinale la selecţionatele judeţene

Deian Boldor a fost înger şi demon în jocul retur din sferturile de finală ale Campionatului Naţional al Selecţionatelor Judeţene, fructificând cu o lovitură de cap la colţul scurt lovitura liberă de pe flancul drept executată de Dorin Rotariu în minutul 20, când juniorii timişeni au stabilit scorul final de 2-1 şi implicit al calificării în semifinale, dar fiind ulterior eliminat din joc, în minutul 70, când a fost sancţionat cu al doilea cartonaş galben.

Timiş U16 se califică astfel între cele mai bune patru selecţionate din ţară în cadrul acestei competiţii aflată la ediţia inaugurală, iar dacă va trece şi în semifinale de învingătoarea dintre Hunedoara U16 şi Argeş U16, va evolua cu trofeul pe masă, în ultimul act, tur-retur, din 29 mai şi prima duminică din iunie, conform programului FRF.

Selecţionata judeţeană Timiş a juniorilor născuţi în anul 1995, egalată la doi în meciul tur disputat joi pe arena „Colterm”, a deschis scorul în meciul retur disputat luni de la ora 11 pe foarte buna suprafaţă de joc din Paleu printr-un autogol al echipei Bihor U16, care însă a restabilit rapid egalarea, 1-1 în minutul 10.

Boldor, care a jucat impecabil în faţa fundaşilor centrali ai echipei conduse de pe margine de Cristian Contescu, Romeo Malac şi Florian Mierea, din partea conducerii AJF Timiş, care supervizează activitatea acestei selecţionate judeţene, a marcat aşadar golul victoriei cu 2-1 deja în minutul 15, cu o lovitură de cap, ulterior tot el, în minutul 26, şi spiriduşul atacant Cristi Bărbuţ, în minutul 30, ratând oportunităţile desprinderii pe tabela de marcaj.

Timişenii au dominat clar partea a doua a jocului, când Rotariu, coautor la golul decisiv, a ochit bara porţii bihorene, între alte ocazii irosite de oaspeţi. Din păcate, pe fondul acestei superiorităţi, juniorii Timişului au rămas în inferioritate numerică în minutul 70, când marcatorul Boldor a primit al doilea cartonaş galben, pentru lovirea balonului după fluierul arbitrului, după ce în prima repriză fusese avertizat pentru proteste.

Cartonaşul roşu îi va atrage probabil turnului de control în faţa fundaşilor o suspendare în faza semifinală a competiţiei, programată conform ţintarului federal în 15 şi 22 mai, tot cu meciuri tur-retur, timişenii aşteptând acum deznodământul celui de-al doilea joc dintre Argeş U16 şi Hunedoara U16, ce va avea loc duminică în Muntenia, după ce ieri hunedorenii, cu care Rotariu&Co s-au întâlnit în prima fază a întrecerii, din toamnă, au câştigat cu 3-2 pe teren propriu.

Boldor, de la LPS Banatul juniori B, împreună cu fundaşii centrali Todorov şi Bocşanu, ambii de la FC Timişoara juniori B, sunt convocaţi începând cu această săptămână într-un stagiu de pregătire la Mogoşoaia şi în Moldova, ce va avea ca finalitate alinierea României U16 la un turneu în Chişinău, Republica Moldova.

Contescu a apelat la Paleu, în succesul cu 2-1, la Gârlea – Artimon, Bocşanu, Todorov, Rareş Mureşan – Moja, Popa, Boldor, Jichici – Rotariu, Bărbuţ, iar pe parcurs şi la Hîrdău, Lob, Alexandru Mureşan, Torok.

Timişenii au efectuat un cantonament începând de sâmbătă, la Hotelul Poştei din Timişoara, iar duminică la ora 14 s-au deplasat la Băile Felix, unde au înnoptat. Deşi meciul s-a jucat lunea de la ora 11, peste 60 de spectatori, în marea lor majoritate părinţi ai juniorilor şi conducători de cluburi bihorene, au asistat la returul de la Paleu.

Acest articol a fost publicat în Fotbal, Juniori și etichetat cu , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.