Timișul Șag elimină CSM Lugoj din Cupa României, majoritatea calificărilor în sferturi, reușite în deplasare, una, în reprizele de prelungiri: rezultate, marcatori, echipe. Șase din Divizia D Timiș, Belinț și Igriș din ligi mai mici: programul viitor

CSC Belinț, din Seria a III-a în liga a V-a județeană, a eliminat la scor acasă o divizionară D din optimile de finală ale fazei tiimișene a Cupei României, devenind a doua sfert-finalistă din eșaloane inferioare diviziei a patra, după Viitorul Igriș. Dar majoritatea calificatelor provin din ”D Timiș”, una mergând mai departe în reprizele de prelungiri, ”afară”, așa cum majoritatea izbânzilor au fost pe teren advers, dar nu și cea a Timișului Șag, 1-0 cu fruntașa fotbalului judeâean, CSM Lugoj.

În consecință, în ”etapa” viitoare a întrecerii eliminatorii, faza sferturilor de finală, Cocoșul Orțișoara – Unirea Sânnicolau Mare, Viitorul Igriș – Voința Mașloc, Belinț – Peciu Nou și Topolovățu Mare – Timișul Șag.

Cupa României a programat de duminică până miercuri optimile de finală ale fazei judeţene Timiș iar primul meci s-a jucat duminică de la ora 15, AS Viitorul Igriș – CS Șoimii Pesac 3-2 (1-0): Sorin Druţă două goluri și Sorin Michi, respectiv Levi Jarda și Denis Komives.

De remarcat accidentarea portarului Bercea în minutul 25, fiind înlocuit. De la oaspeți au lipsit Sebastian Vichente, Emanuel Popus și Cristian Trăistaru (toți accidentați).

Au jucat formațiile:

Igriș: Zubașcu – Fibișan, Fabian Popa, Totoreanu, Sorin Broșteanu (cpt) – Hulbăr, Vicoș, Polnar, Casian, Mioc –Druță.

Antrenori: Ioan Broșteanu și Sergiu Roman.

Au mai intrat: Jivan și Gulin.

Pe bancă: Pecican, Ionescu și Șerban Popa.

Pesac: Răzvan Bercea – Daian Magdin, Komives, Denis Vichente (cpt), Ghilase – Denis Magdin, Varga, Turbureanu, Becea – ”Jardel”, Toma.

Antrenor-jucător Victor Toma. Delegat: Florin Călin Crăciun.

Au mai intrat: Iorga, Folescu, Drăgoi.

Pe bancă: Radu, Cosmin Bercea, Ranislav.

Marți de la ora 17, alte două jocuri, Timișul fiind printre puținele formații gazdă care a obținut calificarea acasă, și încă împotriva liderului din ”D”. 

CS Timișul Șag – CSM Lugoj 1-0 (0-0).

Unicul gol al meciului a fost marcat de Adrian Ungureanu în minutul 88, din lovitură de la 11 metri.

Pe un teren bun dar timp rece, cu vânt și ninsoare în reprize, gazdele au profitat de faultul comis de Ghergheș în careu, asupra lui Drăghici, și s-a acordat lovitură de la 11 metri.

Au jucat formațiile:

Șag: Culda – Periat, Marius Toma (min. 60, Achempong), Pascu, Podină – Ungureanu (min. 90, Costescu), David – cpt., Briciu, Banu, Siminicianu, Drăghici.

Antrenor principal: Adrian Bungău; secund: Ciprian Palade.

Pe bancă: Cristian Toma, Volosciuc, Foris, Costea, Ștefan.

CSM Lugoj: Popeț – Florin Ardelean, Stoia, Ghergheș, Lakatoș – Pop, Pefoura, Tamaș, Dobra – cpt., Maier, Cioată.

Antrenor principal: Arpad Laczko; secund: Dafin Danciu.

Au mai jucat: Talpă, Njifakue, Rus, Mihoc.

Pe bancă: Egeto, Roșie, Alex Ilie, Filimon, Radak.

CS Progresul Gătaia – CS Unirea Sânnicolau Mare 1-4 (1-1). Oaspeții au deschis scorul în minutul 6 prin Daniel Galea, iar Florin Natanticu a egalat în minutul 25. La reluare, elevii lui Cristian Contescu au mai înscris de trei ori, prin ”dubla” lui Flavius Tulcan și Tomas Cozma.

Gătaia: Fișteag – Ichim, Apro, Brădean, Cruceru – Chiticariu, Natanticu, Gălan, Bolea, Gîtin – Radovan (cpt).

Antrenor principal: Flavius Ion; secund: Manu Roșu.

Pe bancă: Offman, Danci, Cocian.

Sânnicolau Mare: Timiș – Miron, Olaru, Tranculov, Gheța – Moldovan, Manoliu, Galea (cpt), Boboiciov – Cozma, Tulcan.

Antrenor principal: Cristian Contescu; secund: Marius Sitaru.

Pe bancă: Hiticaș, Sitaru, Rusu, Crișan, Jurj, Pârlăgeanu, Michi, Covaci.

Miercuri, celelalte partide…

CSC Dudeștii Noi – Avântul Topolovățu Mare 1-2 (0-0).

Au marcat: Călin Grek (min. 59), respectiv Vasile Dzițak (min. 78, 87).

CSC Belinț – AS Steaua Roșie Variaș 4-0 (4-0).

Cei din Variaș au convocat numai jucători de la echipa a doua, fiind întrecuți prin golurile marcate de Robert Vatzulek (două), Alin Miclăuș și Costel Vieru.

Jucător al meciului a fost veteranul Valentin Coțolan.  

După numai un sfert de oră, antrenorul oaspeților a fost eliminat de pe banca de rezerve, fiind trimis în tribună, pentru că i-a spus arbitrului Vărzan ”De ce ești nesimțit!?” Iar în tribună se afla și președintele AJF Timiș, fiind delegat de joc. Obsevatorul de arbitri Ionescu a stat la locul rezervat în incinta terenului de joc.

AS FC Unirea Jimbolia – CSC Peciu Nou 0-4 (0-3): Narcis Voroș, Marco Enciu, Adrian Poparadu și Angelo Olteanu.

Antrenorii Sorin Gheju și Răzvan Popaluca au folosit următorii jucători: Mezei – Rosenblum, Scutaru, Teslariu, Szalkai, Poparadu, Giurgiu, Vlădic, Olteanu, Voroș, Enciu.

Au mai jucat: Denis Bud, Francescu, Matei, Făndel și Nan.

AS Bacova – ACS Voința Mașloc 1-2 (0-0, 1-1).

Gazdele au deschis scorul în minutul 59, prin Abi Șultz, ca apoi ”dubla” lui Alexandru Rus din minutele 62 și 113 să califice Voința în faza următoare.

În minutul 115, Eugen Coca a fost eliminat pentru două cartonașe galbene.  

Antrenorul Remus Steop a folosit următorii jucători: Sîrbu – Șerban, Lupulescu, Epure, Balint, Antim, Crișan, Gabor, Flore, Rus și Bărburescu.

Au mai jucat: Saizu, Trandu, Gabără, Costea.

Pe bancă: Amarinei și Grunță.

CS Millenium Giarmata – CS Cocoșul Orțișoara 0-1 (0-1).

Unicul gol al meciului a fost marcat în minutul 27 de Răzvan Șchiopu.

Antrenorul Gheorghe Chimiuc a folosit următorii jucători: Puiu – Ungureanu, Șchiopu, Lutsch, Motreanu, Ciontu, Moricz, Panta, Dan, Popovici, Ștefoni.

Au mai jucat: Berbec, Rusu, Balaci, Ursu.

Rezerve: Horvat, Ordog și Olar.

Ultimele rezultate precum și programul viitor din ligile a 4-a, a 5-a și a 6-a, pe coloana clasamentelor la zi.

 

Distribuie
Acest articol a fost publicat în Divizia D Timiş, Fotbal, Judeţ și etichetat cu , , , . Salvează legătura permanentă.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *


9 − patru =

 


Ultimele articole din categoria Divizia D Timiş: