Tricolor11, alt triumf la scor, punctaj 100% din 7 apariții

Cu 3-4 zile întârziere față de grosul etapei dat fiind prezența până duminică la lotul reprezentativ sub 17 ani a mai multor juniori ai Centrului de Excelență Timișoara, Tricolor11 a disputat abia astăzi la ora 12 meciul de pe teren propriu contând pentru runda a X-a a Seriei de Vest în Liga Elitelor U19, însă datele problemei nu s-au schimbat, gazdele câștigând din nou la scor.

Tricolor11 a trecut cu 6-0 (2-0) de CSȘ Drobeta Turnu Severin, Trip deschizând scorul după mijlocul primei reprize iar Șimăndan dublând avantajul, pentru 2-0 la pauză.

Același Șimăndan a marcat primul gol al timișorenilor după un sfert de oră din partea secundă, dublarea avantajului fiind realizată de rezerve, cu două reușite în contul lui Rusu și una semnată de Burghele.

Cu ocazia acestui meci au reintrat în joc pentru Tricolor11 o parte dintre juniorii B de 2000 convocați de Gabriel Manolache în selecționata României la recentul patrulater din preliminariile UEFA Euro U17, găzduit în Ilfov și încheiat de ”tricolori” pe ultimul loc și fără vreun punct în cont, Chera, Casian și Jurj numărându-se printre titularii partidei începute la amiază pe Baza II – UPT.

Gazdele au ochit și bara, prin Talpoș, fiind așadar la un pas să repete scorul înregistrat în precedentul joc pe teren propriu, 7-0 cu LPS Banatul, într-o lună octombrie în care mai treceau și cu 4-0 acasă de Gaz Metan dar și cu 5-0 în județul Cluj de FC Viitorul Mihai Georgescu.

Adrian Văsîi și Cristi Petcu i-au aliniat astăzi pe Barbu – Jurj, Goța, Stoianovici, Popa – Coroiu (Kovari), Lazăr (Talpoș), Casian – Chera (Rusu), Trip (Pițigoi), Șimăndan (Burghele), în vreme ce Doda și Dobre au rămas pe bancă.

Centrul de Excelență a revenit pe podiumul seriei vestice, după ACS Poli (9 8 0 1) și UTA Bătrâna Doamnă (9 7 1 1), cu linia de clasament 7 7 0 0 38-4 21 puncte, manifestând și în continuare o traiectorie ascendentă. Tricolor11 are și două restanțe de disputat, ambele la Satu Mare, pe 9 noiembrie cu LPS și în 23 cu Olimpia, într-una dintre rundele de până acum, stând, dat fiind numărul impar de echipe din serie, 13. CSȘ Drobeta a încasat astăzi a șaptea înfrângere, rămânând cu numai două succese și 5 goluri marcate în noua campanie a juniorilor mari.

Sâmbătă la 12, o deplasare la ACS FC Ardealul Cluj, în runda a XI-a și antepenultima a turului.

Acest articol a fost publicat în Fotbal, Juniori și etichetat cu , , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.