Turație zero. ACS Poli, a doua ieșire la rând fără gol marcat, liderul Metalul Reșița, al treilea 2-0 pe ”Mircea Chivu”

Tot cu 9 puncte și tot pe locul 3, în urma Coronei, cu 11, și a Damilei, cu 10, se regăsea ACS Poli și după primele sale 5 jocuri din B2 în sezonul 2012-2013, cel al botezului alb-negrilor în competițiile fotbalistice din România, dar cu mica mare diferență că elevii lui Velcea aveau deja pe-atunci 10 goluri marcate, fără a fi fost învinși. Pe când astăzi, după cea de-a doua deplasare consecutivă în care au pierdut la zero, rămânând la 4 puncte în urma liderului CS Metalul Reșița, care le-a administrat un sec 2-0 (1-0) pe ”Mircea Chivu”, în derby-ul Banatului, jucătorii lui Dan Alexa au rămas și cu numai 5 goluri înscrise, câte unul pe meci, îngroșând anumite semne de întrebare…

Nu mulți și-ar fi putut imagina că gruparea retrogradată din Liga 1 va strânge doar 5 goluri în prima jumătate a turului eșalonului secund, dar cine credea că revenirea în elită urma să fie o simplă formalitate, floare la ureche, putea mai întâi să-și reamintească de cronica ineficacitate și lipsă de imaginație a alb-negrilor, deficiențe ce nu pot fi înlăturate cu una, cu două, indiferent de nivelul valoric la care activează.

Rămâne însă de văzut care va fi și continuarea, după pauza de sâmbăta viitoare, când alb-negrii vor sta, dar cert este că în toamna lui 2012 nou lansata formație a Timișoarei mai strângea apoi 5 victorii și două remize, înscriind alte 12 goluri și încheind turul neînvinsă.

Preconizatul marș triumfal a fost așadar din nou oprit din scurt, dar nu abia în minutul 84, din penalty, cum se întâmpla în urmă cu două săptămâni pe malul Oltului, la Râmnicu Vâlcea, ci cu câte un gol la mijlocul fiecărei reprize a derby-ului din etapa a V-a, de la Reșița, capac la toate fundașul central Cânu fiind eliminat în prelungiri, pentru două cartonașe galbene din totalul de 5 în contul oaspeților. Revenirea din Banatul montan, o veritabilă procesiune funerară, cu tot cu zumzetul ironiilor galeriei reșițene în urechi, scandări și nu înscrisuri pe zidurile Timișoarei.

Reșița nu glumise nici până acum, 2-0 acasă cu Șoimii Pâncota, 0-0 la Mioveni și 2-0 tot acasă cu CSM Râmnicu Vâlcea, sâmbăta trecută, după ce pornea la drum cu un 2-1 conturat pe final la Câmpina, iar la două triumfuri cu 2-0 în Valea Domanului, fief ce-i priește pe o suprafață de joc desfundată, nu putea lipsi și cel de-al treilea, liderul luând 3 puncte avans în fruntea ierarhiei.

Un eșec atârnând pe malul Begăi greu ca plumbul, la finele unui duel cu oarecare scântei în prima sa treime, după care ex-prim-divizionara a fost însă cu tact anesteziată și pusă cu botul pe labe, fără a avea tăria să revină.

Fostul vârf Daniel Oprița a creionat așadar apăsat rutele spre poarta ex-închizătorului Alexa, iar după ce, în minutul 13, Pedro Henrique a ochit transversala de la 20 de metri, din lovitură liberă, gazdele au deschis scorul puțin după mijlocul primei părți, când fundașul Ciucă, cu o reluare plasată sub bară, din careu, în urma cornerului executat de Neagoe, a pricinuit în minutul 26 întâiul gol încasat în acest sezon în prima repriză de tânărul Pap.

Timp ar mai fi fost, iar Alexa l-a și introdus la pauză pe Szekely în locul lui Carlos Eduardo, căutând să pulverizeze printr-o bruscă verticalitate a jocului letargia ofensivă a alb-negrilor, care îl mai încercau pe căpitanul Zimmermann prin Keita, cu un șut tare din careu, în minutul 32, însă și cel de-al doilea gol tot în poarta vizitatorilor a căzut, spre mijlocul părții a doua, când Buhăescu a ochit colțul lung, după o întoarcere pe interior, în minutul 65: 2-0. Dublarea avantajului plutea în aer…

În progresie în privința primirii golurilor, deja două, după ce în primele două etape rămânea imaculată iar în următoarele două primea câte unul, ACS Poli n-a semnat nici măcar reușita de onoare, fără însă a surprinde prea mult, dacă ne reamintim de victoriile la limită acasă, 1-0 cu Unirea Tărlungeni, prin fundașul Cânu, și 2-1 cu nou-promovata CS FC Caransebeș, deschiderea scorului fiind realizată vinerea trecută din penalty, cu un sfert de oră înaintea finishului.

Atunci, triumful a fost smuls de Nanu, în minutul 86, la prima sa apariție și la un sfert de oră după ce era introdus în locul lui Eduardo, iar acum Dan Alexa a reacționat prin a efectua și a treia schimbare, același Nanu substituindu-l pe Keita, în minutul 68, dar ultima pătrime a deplasării n-a adus și minunea.

Cu o singură modificare în 11-le de start față de jocul cu alți cărășeni, și anume Poparadu în locul lui Lazăr, pe care îl și înlocuia vinerea trecută în minutul 63, la puțin timp după ce respectivul rata un penalty, ACS Poli a fost făcută șah-mat de reșițeni, fără replică, în vreme ce Fortuna Poiana Câmpina a răsturnat rezultatul, 2-1 acasă, și a săltat pe locul 2.

Neplăcută revenire în Carașul natal pentru Dan Alexa și Ioan Timofte, iar capturarea unui ultim recrut din Insulele Capului Verde, pe frontul ofensiv, ar fi bine să aibă și eficiență, nu de alta dar golgheter al retrogradatei este fundașul lateral Belu, cu două reușite, în vreme ce atacanții n-au scuturat încă plasa. Alexa bine a grăit în primăvară prin a sublinia că poate fi judecat doar prin prisma unei formații pe care el însuși o conturează și pregătește de la zero în stagiile verii, iar un prim bilanț s-ar putea face abia la finele turului, însă la modul insipid și plictisitor în care s-a tot prezentat ACS Poli în ultimii peste 2 ani, ca o pecete de botez a alb-negrilor, pare de-acum mai greu de crezut că celelalte cinci apariții ale toamnei pot aduce noi veleități și îmbunătățiri semnificative.

Pentru o sâmbătă, în ceea ce a fost o palidă umbră a cândva mândrelor derby-uri bănățene Reșița – Timișoara, dar totuși onorat de circa 2.000 de spectatori, roș-negrii prin transplant din Vâlcea, Damila metamorfozată în CS Metalul, i-au lăsat în urmă pe verzii decolorați în alb-negru, în criză de idei dar mai ales de violet, suporteri și identitate.

Urmează Bihorul, acasă…

*

CS Metalul Reșița (antrenor Daniel Oprița): Zimmerman – cpt. – Cristian, Ciucă, Ciobanu, Aniţoiu – Enescu, Buhăescu (77, Voinea), Feher, Manole (83, Roman) – Neagoe (59, Breșneni), Vasile

Rezerve: Pascal – Vaştag, Popescu, Stoica.

ACS Poli Timișoara: Pap – Belu, Scutaru, Cânu, G. Neagu – Bărbuț, Poparadu (60, Trandu), Keita (68, Nanu), Carlos Eduardo (46, Szekely), Popescu, Pedro Henrique.

Rezerve: Smaranda – Boşcan, Popovici, Boldea.

Cartonașe galbene: Anițoiu (15), Vasile (31), Feher (93) / Keita (29), Cânu (37, 93), Bărbuț (38), Neagu (87).

Cartonaș roșu: Cânu (93).

Arbitri: Sebastian Colţescu (Craiova); Asistenţi: Ionuţ Marius Bobe (Videle) şi Romică Bârdeş (Piteşti).

Acest articol a fost publicat în Fotbal, Liga 2 și etichetat cu , , , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.