U17 bate 2-1: Buia scoate penaltyul şi egalează Rusia

Unşpearul Darius Buia (foto, stânga) a obţinut o lovitură de la 11 metri la opt minute după ce a fost introdus în locul lui Iancu în minutul 49 al jocului României cu Rusia, în Turneul de Elită pentru calificarea în faza finală a Campionatului European sub 17 ani, şi a transformat lovitura de pedeapsă învingându-l pe portarul Leonov, care-l faultase în careu, egalând pentru „tricolorii” care aveau să câştige cu 2-1 (0-1) prin reuşita lui Himcinschi din minutul 72.

Buia este component al echipei de juniori II a LPS Banatul Timişoara, fiul fostului polist Romulus Buia fiind introdus în joc în minutul 49, după ce colegul său de club la bănăţeni, Andrei Vaştag, din nou titularizat, ca şi în debutul contra Islandei, fusese substituit în minutul 41 cu cel care avea să aducă finalmente succesul României, Fabian Himcinschi. Steliano Filip, şeptarul, este un alt jucător pregătit de Cristi Petcu la LPS care a fost titularizat sâmbătă, evoluând tot meciul şi primind un cartonaş galben, în minutul 66.

Primele două clasate în această grupă de 4 reprezentative, ce marţi îşi va consuma ultimele meciuri, Ungaria – România şi Rusia – Islanda, se califică la turneul final din Serbia, în luna mai. României îi este suficientă o remiză în dauna maghiarilor, pentru a aconta măcar locul doi în serie.

După ce joi elevii lui Adrian Văsîi au remizat alb cu insularii islandezi, sâmbătă după-amiază, la Szombathely, românii au întors rezultatul în faţa Rusiei lui Scherbak, pentru care căpitanul Serderov deschisese scorul în minutul 23.

Ungaria, care este a treia şi ultima adversară a României, în 29 martie ora 18 (locală, la Szombathely), a învins cu 2-0 Islanda, prin reuşitele lui Novothny (40) şi Szecsi (42). În clasament, 1. România 4p (2-1); 2. Ungaria 3p (3-2), 3. Rusia 3p (3-3), 4. Islanda 1p (0-2).

Acest articol a fost publicat în Fotbal, Juniori și etichetat cu , , , , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.