Ultima neînvinsă în Seria 6 la juniori A cade pe final tocmai în ultimul meci acasă al turului: ACS Poli Timişoara – UTA 2-3

Surpriză astăzi pe „Colterm”, unde juniorii A ai prim-divizionarei ACS Poli Timişoara, sau mai bine zis o parte dintre aceştia, dat fiind numeroasele absenţe, au suferit primul eşec stagional, tocmai în ultimul meci acasă al turului, din cadrul etapei a X-a în Seria 6 a Campionatului Naţional juvenil, în faţa unor arădeni de la UTA veniţi în Calea Şagului cu 4 înfrângeri în cont.

Într-un final dramatic, în care timişorenii antrenaţi de Octavian Benga ar mai fi putut marca, dar au ratat precum au făcut-o pe întreg parcursul meciului, UTA a răsturnat rezultatul în ultimele câteva minute, inclusiv în prelungiri, de la 2-1 la 2-3 (1-0), graţie unor erori implicându-i pe fundaşi dar şi pe portar. Iar golul înfrângerii a căzut în urma unui corner timişorean, pe contraatac.

Capac la toate, de parcă nu ar fi avut destui indisponibili, ACS Poli l-a pierdut după mijlocul primei părţi şi pe fundaşul lateral Soare, accidentat. Şi totuşi, gazdele au intrat în avantaj la vestiare, după ce Semenea a fructificat o pasă trimisă de Stolojescu printre fundaşi, marcând în minutul 34 al unei reprize controlate de neînvinşi, care s-au întrecut însă în ocazii.

Pe un teren uşor denivelat, cu iarba ceva mai mare, timişorenii au avut însă o repriză secundă de coşmar, începută nefast, 1-1 în minutul 48, când, la o centrare a arădenilor, portarul alb-negrilor şi fundaşii s-au invitat reciproc. Răspunsul timişorean a fost prompt, 2-1 prin rezerva Nicoară, introdus în teren la pauză, care a marcat în minutul 52, din centrarea lui Stoichescu.

Dar Ovidiu Filip, Nicoară, Stoichescu şi Gligorovici au ratat pe rând, iar ultimele minute au fost ale arădenilor: 2-3.

Benga n-a contat azi pe Bocşan şi Balaure, convocaţi în lotul de seniori al prim-divizionarei, dar şi la fundaşii Kovacs şi Mărginean, precum şi la Scheau, Vâlceanu şi Livan, cooptaţi în componenţa echipei a doua a clubului, din Campionatul Judeţean Timiş, în vreme ce Buzdugan şi Rogoveanu sunt accidentaţi.

Ca veşti bune, şi Fridrich pleacă azi la o convocare a lotului naţional reprezentativ, pe lângă Balaure, în vederea unor acţiuni ale României la nivel juvenil.

*

ACS Poli Timişoara: Andrei Filip – Soare (25, Lihoni), Yazji, Fridrich, Gligorovici – Stolojescu (46, Nicoară), Semenea, Cădariu (55, Ovidiu Filip), Stoichescu, Dalea, Rus (85, Râmneanţu).

Pe bancă: Bercuci – Stan.

ACS Poli are acum linia de clasament 9 5 3 1 26-8 18 puncte, şi mai are de jucat în 2013 la Caransebeş, duminica viitoare, în ultima rundă a turului, iar apoi la Lugoj, acasă cu Deva, la Pandurii şi acasă cu Bătrâna Doamnă, ultimul meci, în decembrie, în a patra etapă din retur.