„Un plus pentru Rotariu, care din nou ne-a scos din gaură”

ASU Politehnica a suferit o sperietură duminică după-amiază, pe arena „Ştiinţa”, unde s-a văzut condusă cu 0-2 după nici 10 minute din jocul cu Avântul Chizătău, din runda a X-a a Seriei a III-a în „Judeţ”. Totuşi, şi pe fondul pierderilor suferite relativ vremelnic de vizitatori, şi anume un jucător eliminat şi 2 accidentaţi, alb-violeţii s-au impus just şi meritat… 5-2 (2-2).

Chiar dacă şi-a văzut favoriţii conduşi chiar şi cu 0-2 deja în minutul 7, galeria polistă nu a contenit deloc în a cînta şi a scanda pentru cauza alb-violetă, şi şi-a încurajat echipa, fiind răsplătită cu o victorie la trei goluri diferenţă, care o menţine pe ASU Politehnica în cursa pentru promovare.

În chiar debutul meciului, în minutul 2, oaspeţii au deschis scorul prin Cornel Mihalache, care a profitat de o pasă greşită, primită de la Radovancovici, şi a şutat de la 16 metri la colţul lung… 0-1. După numai cinci minute vizitatorii au beneficiat de un penalty acordat corect pentru fault, fructificat de Rudolf Loch. Şi stupoare… 0-2.

Treziţi după duşul rece din primele şapte minute, poliştii au redus din diferenţă în minutul 22, prin Nicolae, aflat singur cu portarul advers: 1-2. Rezultatul la pauză a fost stabilit de Popoviciu, cu un eurogol de la 18 metri, în minutul 35, cînd „violeţii” au reuşit egalarea.

Oaspeţii au rămas apoi în zece, Marius Rotaru lăsîndu-şi echipa la greu prin primirea unui al doilea cartonaş galben, acordat ca urmare a unui fault inutil la centrul terenului. Drept rezultat, mai apoi a contat doar o echipă, şi aceea a fost ASU Politehnica, gazdă care până la pauză a mai trecut pe lângă gol în trei situații, prin Rotariu, în minutele 40 și 45, şi Nicolae, în minutele 43.

Totodată, accidentările suferite de oaspeţi, de la care Dragomir și Văgăună n-au mai putut continua, pe fondul eliminării lui Rotaru, și-au pus amprenta asupra evoluţiei Avântului, tot mai ştearsă, şi implicit asupra rezultatului final, gazdele reușind să mai înscrie de trei ori, prin Nicolae, în minutul 62, Marchiș, în minutul 73, din 11 metri, și veteranul Iosif Rotariu, în minutul 85, cu un şut de la 20 de metri în stânga portarului, lăsându-l fără replică.

La final, jucătorii învingătoarei s-au îndreptat spre galerie şi le-au mulţumit fanilor pentru încurajările primite pe tot parcursul meciului, celebrînd împreună un nou triumf alb-violet…

ASU Politehnica: Flavius Muntean – Branimir Radovancovici (min. 70, Adrian Radu), Mircea Obrejan, Claudiu Lazăr, Georgevici Maranescu, Florin Iovițiu, Petru Popoviciu, Iosif Rotariu, Ciprian Nicolae (min. 83, Florian Panc), Adrian Marchiș, Adrian Băcilă (min. 83, Igor Trinchici).

Antrenor: Antonio Foale. Pe bancă: Dan Șerban, Ovidiu Husanu și Rafael Herilcska.

Avântul Chizătău: Iulian Drăguți – Florin Petrescu, Rudolf Loch, Alexandru Marincu, Alin Rădneanțu, Marius Mândruț, Marius Rotaru, Alin Miclăuș, Cornel Mihalache, Răzvan Dragomir (min. 33, Costel Vieru; min. 78, Constantin Petrescu), Mihai Văgăună (min. 36, Liviu Ciocan).

Antrenor: Ioan Copaci. Pe bancă: Claudiu Ardelean, Iosif Muntean și Ariel Copaci.

Arbitri: Costel Dobrișan – Călin Cimponieru și Flavius Damaschin. Observatori: Daniel Ionescu și Ovidiu Gligorovici.

Reacţii la cald…

Antonio Foale (antrenor ASU Politehnica): „Am avut o revenire dramatică de la 0-2, în final reuşind să învingem la un scor categoric. Toată echipa a jucat bine, contribuind la această victorie cu un plus de valoare pentru veteranul Iosif Rotariu, care din nou ne-a scos din gaură“.

Ioan Copaci (Avîntul Chizătău): „Rezultatul a fost stabilit la pauză… Am rămas fără trei jucători de bază, doi accidentaţi și unul eliminat. Nu poţi face performanță fără antrenament și pregătire. Totuşi, ne-am ridicat la nivelul lui ASU Poli şi asta mă bucură. Ne-am comportat bine până la pauză, iar galeria gazdelor a fost la înălţime!”

Acest articol a fost publicat în Fotbal, Judeţ, Timişene și etichetat cu , , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.

Un răspuns la „Un plus pentru Rotariu, care din nou ne-a scos din gaură”