Un punct din foarte puțin: Irlanda de Nord – România 0-0

Încă un joc fără sare și piper al Grupei F din preliminariile Campionatului European – Franța 2016, reliefând cât de modestă valoric este această serie de 6 echipe dintre care două vor obține biletele pentru turneul final de anul viitor.

Sigla FRF.550x1000x0resized

Într-un duel al primelor două clasate, Irlanda de Nord – România 0-0, ”tricolorii” rămânând astfel pe locul I, cu bilanțul 6 4 2 0 7-1 14 puncte, urmați de ”verzii” insulari: 6 4 1 1 8-4 13 puncte. A fost o seară cu întâlniri ale ocupantelor locurilor 1-4 în Grupa F, care s-au rezumat însă la un singur gol în 180 de minute de fotbal, totalul reușitelor în această serie de la începutul preliminariilor fiind de numai 31 de plase scuturate în 18 dispute.

Românii au prestat la Belfast un joc slab, cu doar două șuturi expediate pe poarta gazdelor și numai 3 cornere, trebuind implicit să se mulțumească cu un draw alb.

Florin Andone, atacant în vârstă de 22 de ani al Cordobei, a debutat cu această ocazie în reprezentativa României.

Ungaria a învins pe final în Finlanda prin golul marcat de Zoltan Stieber, în minutul 82, maghiarii apropiindu-se astfel de primele două clasate și având acum bilanțul 6 3 2 1 11 puncte. Iar Insulele Feroe a dispus tur-retur de Grecia, scor 2-1, urcând astfel pe locul 4 după 6 din cele 10 runde ale Grupei F.

România mai are de jucat la Budapesta pe 4 septembrie, în Ungaria, apoi pe 7 septembrie acasă cu Grecia, iar în 8 și 11 octombrie acasă cu Finlanda și în Insulele Feroe.

România: Tătărușanu – Papp, Chiricheș – cpt., Grigore, Sepsi – Prepeliță, Pintilii – Torje, Maxim (89, Tamaș), Chipiciu (61, Stancu) – Keseru (72, Andone).

Pe bancă: Lung, Bălgrădean – Moți, Săpunaru, Bumba, Vătăjelu, Bicfalvi, Hoban, Popa.

Pintilii, în minutul 29, Sepsi, în minutul 47, și Torje, în minutul 78, au văzut cartonașul galben.

Acest articol a fost publicat în Fotbal și etichetat cu , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.