Unica remiză cu goluri din manșa I a 16-imilor Europa League, în Astra – Genk 2-2

După ce miercuri seară a fost completată prima jumătate a meciurilor tur din optimile UEFA Champions League prin alte două victorii ale gazdelor, Bayern – Arsenal 5-1 și Real Madrid – Napoli 3-1, seara de joi a adus startul fazelor eliminatorii în Europa League, odată cu manșa I a 16-imilor de finală, în care s-au înregistrat 6 victorii pe teren propriu și 7 ale vizitatorilor, trei partide încheindu-se la egalitate, dintre care două fără goluri, Legia Varșovia – Ajax 0-0 și Olympiacos – Osmanlispor 0-0, iar una cu nu mai puțin de patru, Astra egalând de fiecare dată la Giurgiu la sfârșitul reprizei, prin Budescu în minutul 43 și prin Seto în minutul 90, după ce Genk prelua conducerea prin fundașul dreapta Castagne în minutul 25 și Trossard în minutul 83, care au împlinit în luna decembrie 21 respectiv 22 de ani.

Campioana României a remizat acasă prin Lung – Geraldo Alves, Săpunaru – cpt., Fabricio – Stan, Seto, Teixeira, Morais – Ioniță (64, Florea), Niculae (63, Buș; 80, Nicoară), Budescu, pe bancă mai rămânând Iliev – Moise, Oroș și Pițian.

Florea, intrat spre mijlocul reprizei a doua, a centrat la golul prin care Takayuki Seto a egalat în ultimul minut din timpul regulamentar de joc, cu a patra reluare pe spațiul porții belgienilor antrenați de Albert Stuivenberg, KRC Genk fiind situată pe locul pe 7 după 26 de etape, cu 41 de puncte în First Division A și la șase în urma ocupantei ultimei trepte a podiumului.

Revanșa disputei dominate joi la Dunăre de belgieni va avea loc pe 23 februarie de la ora 22:05, joia viitoare, Astra având în palmaresul actualei ediții 3 victorii în deplasare, cu 1-0 la Londra cu West Ham, respectiv cu 2-1 la Plzen și Viena, cu Austria, împotriva unor grupări de care nu a dispus în România.

În celelalte meciuri, majoritatea victoriilor gazdelor au fost la zero, de la Rostov – Sparta Praga 4-0 și Manchester United – St Etienne 3-0, la Anderlecht – Zenit Sankt Petersburg 2-0 și Krasnodar – Fenerbahce 1-0 și Gent – Tottenham 1-0, iar una cu reușite ale oaspeților, Athletic Bilbao – APOEL 3-2, în vreme ce succesele vizitatorilor au fost mai numeroase, dintre care unele, categorice: Villarreal – AS Roma 0-4, AZ – Lyon 1-4, PAOK – Schalke 0-3, Hapoel Beer-Sheva – Besiktas 1-3, Ludogorets – FC Copenhaga 1-2, Monchengladbach – Fiorentina 0-1 și Celta – Shakhtar Donetsk 0-1.

Stanciu a jucat până în minutul 74 al victoriei alb-violeților din Bruxelles acasă cu Zenit, joc în care Chipiciu a intrat din minutul 60 la gazde, pe când Bernardeschi a marcat din lovitură liberă în minutul 44 golul victoriei celor din Florența în Germania, negru-alb-verzii Borussiei având numai 3 șuturi pe poarta lui Tătărușanu, unul în bară.

Pe plan intern, în această seară, de la ora 20, începe antepenultima rundă din returul Ligii 1, etapa a 24-a, prin meciul CFR Cluj – ASA, al doilea consecutiv al târg-mureșenilor pe același stadion din Gruia. Sâmbătă de la ora 14 se joacă FC Voluntari – Gaz Metan iar de la ora 20, la Drobeta Turnu Severin, CS U Craiova – FCSB. Și următoarea partidă a etapei se dispută pe același gazon de la Dunăre, Pandurii – Concordia, duminică de la 17,30, iar în aceeași seară, de la ora 20, Astra – Viitorul. Luni de la ora 18, ACS Poli – CSM Politehnica Iași, iar de la 20,30 Dinamo – FC Botoșani.

Timișorenii vor juca în penultima etapă sâmbătă 25 februarie de la ora 15 la Ovidiu, cu liderul FC Viitorul, iar în ultima, în primele zile din martie, acasă cu Concordia.

Acest articol a fost publicat în Fotbal și etichetat cu , , , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.