Unirea amuțește Cocoșul, Giroc are accident rutier și nu mai ajunge la Făget iar Murani face scor

Ultimele trei jocuri ale antepenultimei etape a Diviziei D Timiș au fost… doar două, din nefericire codașa CS Unirea Giroc suferind în această după-amiază un accident rutier pe drumul spre Făget și ajungând în imposibilitatea de a se mai prezenta la teren în cel mai estic oraș al județului.

Arsenal Flacăra Făget – CS Unirea Giroc trebuia să aibă loc sâmbătă de la ora 18, în cadrul rundei a 32-a a ligii a patra timișene, dar, după cum a explicat delegatul echipei oaspete, Viorel Negruţ, contactat de Sporttim, vizitatorii au avut un accident de circulaţie la ora 16,30 în comuna Bacova, pe tronsonul de drum Timișoara – Buziaș, iar cum incidentul rutier soldat cu avarii la microbuzul formației aflată în deplasare a luat timp Poliţiei pentru a consemna cele întâmplate, a devenit imposibil pentru divizionara D să mai ajungă la timp la Făget.

CS Unirea Giroc și-a exprimat intenția de a disputa partida la o dată reprogramată, însă cum campionatul se află pe parcursul ultimelor sale 6 etape, când nu se mai poate apela la asemenea schimbări, rămâne de văzut dacă nu cumva se va alege cu un 3-0 prin neprezentare.

În rest, AS Murani – AS Dumbrăviţa 5-1 (2-1), așadar o victorie la scor pentru gazde, fără antrenorul Adrian Şeţu pe banca tehnică, învoit fiind din motive personale de managerul echipei, Cornel Brici.

Este de fapt a patra victorie la rând pentru AS Murani, pe când dumbrăvițenii sunt la al treilea eșec în ultimele 4 runde.

Raul Costescu şi-a intrat în mână, reuşind să marcheze două goluri până la pauză, în minutele 2 şi 33, în vreme ce oaspeţii au replicat prin Romică Corlăţeanu.

După pauză, vizitatorii au rămas în 10 oameni din minutul 68, când Marius Damian a văzut cartonaşul roşu pentru un fault ca ultim apărător, iar localnicii s-au dezlănţuit marcând alte trei goluri, prin Cristian Stiopu, în minutul 73, Dan Şandru (77) şi antrenorul secund-jucător Stelian Argatu.

Au jucat formaţiile…

AS Murani: Nariţa – Drăgan, Morcan, Toma, Iosuf, Şandru, Codruţ Kovacs (min. 35, Coman), Mariş (min. 70, Stiopu), Lup (min. 46, Daniel Tulcan), Argatu şi Costescu. ACS Dumbrăviţa: Arpad Mikloş – Damian, Surpanu, Mihălceanu, Ştreangă (min. 46, Todor), Zoli Kovacs, Rosenblum, Corlăţeanu, Kozma, Giurgiu şi Vlăduţi.

Pe bancă: Mikloş jr, Alexandru Mura, Topliceanu, Sergiu Mura, Bereczki.

*

Cocoşul Orţişoara – Unirea Sânnicolau Mare 0-1 (0-0), oaspeții impunându-se cu exact același scor ca și în partida din tur și sărind cu un punct în clasament peste învinșii lor, pe 6, și la un punct în urma Dumbrăviței, depășită la scor.

Nae Căprărescu, antrenor Unirea Sânnicolau Mare, pe CFR, într-un joc pierdut după ce echipa sa a condus şi a rămas în 10...

Nae Căprărescu, antrenor Unirea Sânnicolau Mare: a zecea victorie în retur

După o repriză egală, în care a ieşit în evidenţă bara lui Anagor din minutul 23, cu capul, în mitanul secund oaspeţii au rămas în 10 jucători, căpitanul de echipă Marius Sârbu văzând al doilea cartonaș galben la numai 9 minute de la reluarea întâlnirii, dar chiar și așa trupa lui Nicolae Căprărescu s-a mobilizat şi a reuşit să înscrie unicul gol al meciului şi al victoriei, în minutul 75, prin Andrei Cărpinişan, care a ajuns la 9 reușite în această ediţie de campionat.

Cocoșul Orţişoara: Szofran – Maranescu, Viţan, Secotă, Bogdan, Kosak, Alexandru, Neagoie, Petrişor, Făgeţan şi Anagor.

Antrenor Ghiţă Chimiuc. Au mai jucat: Livădaru, Postolache, Arghilean.

Unirea: Sitaru – Clej, Miron, Galu, Galea, Telecican, Vasilcin, Sârbu, Cărpinişan, Novac şi Daniel Crişan.

Antrenor Nicolae Căprărescu. Au mai intrat: Cătălin Crişan, Toma Stoianov, Florescu şi Oancia.

Acest articol a fost publicat în Divizia D Timiş, Fotbal și etichetat cu , , , , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.