Unirea Banloc spulberă la Pişchia liderul Seriei a II-a, Juventus, egalat la puncte de Cerneteaz. Campionatul Judeţean Timiş: rezultate, marcatori

Etapă a 24-a în liga a V-a judeţeană cu câteva scoruri de maidan, 17-0, 10-0 sau 9-0, încasat de Timişul 2 Şag după ce şi cu echipa a III-a lua acasă un 1-16 în „Municipalul” de „Promoţie”, runda fiind dominată în mare parte de gazde, cu 6 victorii şi o remiză în Seria I, în care doar Sînandrei-Timiş a învins în deplasare, la Lenauheim, 4 succese ale localnicilor fiind la zero iar golaverajul general al rundei 29-10, tot 6 triumfuri ale amfitrionilor şi în Seria a II-a, cu golaverajul 33-16, dar şi o victorie la scor a Unirii Banloc, cu 6-2 pe terenul liderului Juventus Pişchia, egalat astfel la puncte de Unirea Cerneteaz, doar în Seria a III-a rezultând ceva mai puţine succese ale amfitrionilor, 5, faţă de două rezultate de egalitate şi un triumf „afară”, golaveraj 34-16.

Doi lideri, AS Gelu şi AS FC Bazoş, au înscris 10 respectiv 7 goluri, în contrast cu insuccesul drastic pe teren propriu al fruntaşei Juventus Pişchia, care a cedat cu 2-6 cu cei din Banloc. Altfel, în plan individual, din nou performer al etapei s-a detaşat a fi Mihai Rădac, cu 5 goluri marcate, Sorinel Vamvu (Bazoş) şi Claudiu Coandă (Unirea 2 Sânnicolau Mare) fiind la primul hat-trick.

Rezultatele etapei a 9-a din retur, programul rundei viitoare, a 25-a, şi clasamentele la zi, pe coloana datelor tehnice a secţiunii Fotbal.

Seria 1

AS Gelu, lider cu 64 de puncte, urmat cu 48 de puncte de AS FC Dacia Cărpiniş, iar pe locul trei Voinţa Biled, cu 46 de puncte.

AS Gelu – AS Avântul Bobda 10-0 (2-0): Cristian Berbece 4 goluri, Adrian Roman două goluri, Petru Pătruică, Dan Dragotescu, Sorin Măciucă şi Alin Uşvat.

AS Tricoul 1 Iunie Timişoara – AS Dedy-Mid Viitorul Iecea Mare 3-0 (1-0): Lucian Gheorghevici (min. 40), Cosmin Ciublea (min. 72), Valentin Calomfirescu (min. 85).

CS Unirea 2 Sânnicolau Mare – AS Voinţa Biled 4-2 (1-2). Au marcat: Flavius Tulcan (min. 37), Cosmin Coandă (min. 71, 72, 74).

AS FC Dacia Cărpiniş – AS Steaua Bulgăruş 4-0 (2-0): Adrian Ţăranu două goluri, Alexandru Benea şi Sorin Păstrăvanu din lovitură de la 11 metri.

AS FC Mureşul Cenad – Voinţa Şandra 3-0, oaspeţii fiind retraşi din campionat.

Un joc din etapa trecută, CS Sînandrei Timiş – Tricoul 1 Iunie Timişoara, s-a omologat cu 0-3 pentru timişoreni, întrucât gazdele nu au prezentat tabelul cu jucătorii care nu au drept să joace la echipa doua. Dar atunci cum de au jucat totuşi până acum? 

*

Seria a II-a

AS Juventus Pişchia rămâne în frunte cu 61 de puncte, egalată de Unirea Cerneteaz, iar pe locul trei Unirea Banloc, cu 52 de puncte.

AS Juventus Pişchia – Unirea Banloc 2-6, liderul suferind cea mai grea înfrângere pe propriul teren şi fiind egalat la puncte de ocupanta locului secund, Unirea Cerneteaz, care a învins în deplasare la Timişoara.

ACS Electrica 1929 Timişoara – AS Unirea Cerneteaz 0-5 (0-2).

Nicio şansă nu le-au dat localnicilor veteranii pregătiţi de Adrian Gabor, marcatori prin Andrei Ghiunghiuş de 3 ori, Răzvan Leucă şi Gabriel Iosof.

CSC Ghiroda şi Giarmata Vii 2 – CS Timişul 2 Şag 9-0 (3-0): Mihai Voica 3 goluri, Adrian Dobra 3 goluri, Marius Mierea două goluri şi Călin Cândea. 

Galaxy Timişoara – AS Utvin 6-2 (2-0): Adalbert Patea, Alexandru Pecnaise, Marius Peca, Vlad Nistor, Marius Haiduc şi Dorian Bărbulescu, respectiv Denis Tomoş şi Sebastian Şos.

Progresul Iecea Mare – Obilic Sânmartinu Sârbesc 3-0, oaspeţii fiind retraşi din campionat.

*

Seria a III-a

AS FC Bazoş este lider cu 63 de puncte, urmat pe locul secund de CSC Belinţ, având 61 de puncte, iar pe locul trei CSO Flacăra Făget cu 60 de puncte.

CSO Flacăra Făget – Meget Remetea Mare 17-0 (10-0).

Este scorul returului de campionat, Mihai Rădac înscriind 5 goluri, Raul Dobozi două goluri, Victor Oprea două goluri, Alexandru Stănilă două goluri, Vlad Dobrea două goluri, Giorgian Berzava, Alexandru Lăzărescu, Radu Matiaşi şi Aurelian Dicu.

AS Tormac – AS Voinţa Iosifalău 2-1 (1-1).

Au marcat: Iulian Lazăr (min. 7) şi Emil Ciobanu (min. 65, din lovitură de la 11 metri), respectiv Alexandru Lungeanu (min. 32).

CSC Boldur – CS Niţchidorf 3-3 (3-0). Pentru vizitatori au marcat Vlad Kosak de două ori şi antrenorul-jucător Raul Iţu.

CS Phoenix Buziaş – AS FC Bazoş 0-7 (0-3).

La primul hat-trick, Sorinel Vamvu, Andrei Achimov marcând două goluri, iar Marius Tutunaru şi Emil Burlacu câte unul.

CSC Belinţ – AS Recaş 2-1 (1-1): Mihai Socaci (min. 28, din lovitură de la 11 metri) şi Răzvan Drăgan (min. 90), respectiv Alexandru Rotariu.

În ceea ce priveşte suspendările, Andrei Beldianu (CSC Dudeştii Noi) s-a ales cu 12 etape si 800 de lei penalitate sportivă, Laurenţiu Daju (Valcani) 4 etape si 400 de lei, Radu Jude (AS Recaş) 3 etape şi 400 de lei, Sebastian Ionescu (Margina) 3 runde şi 400 de lei, Alin Ionuţ Gligor (Dedy-Mid Viitorul Iecea Mare) 3 etape şi 200 de lei, Andrei Sofroni (Bulgăruş) 3 etape şi 200 de lei, iar Raul Peptănuş două etape şi 400 de lei.

 

Distribuie
Acest articol a fost publicat în Fotbal, Judeţ și etichetat cu , , . Salvează legătura permanentă.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *


− doi = 5

 


Ultimele articole din categoria Fotbal: