Unirea, prim eșec la Sânnicolau Mare. Progresul, prim succes după 4 etape, și tot afară

Triumf la un scor de forfait pentru vizitatori în primul joc al rundei a XII-a în Divizia D Timiș, disputat vineri de la ora 15: CS Unirea Sânnicolau Mare – Progresul Gătaia 0-3 (0-2).

CS Unirea a înregistrat astfel întâia înfrângere pe teren propriu în acest sezon al Diviziei D Timiș, fiind astfel la al doilea meci consecutiv fără victorie acasă dar și doar la al treilea eșec al stagiunii ligii a patra, pe când Progresul Gătaia, aliniată după 3 insuccese în serie, a izbândit și pentru a doua oară pe alte terenuri, după triumful din runda a opta.

Prologul etapei a XII-a s-a derulat pe arena ”Gheorghe Biaş” din Sânnicolau Mare, între ocupantele locurilor 5, CS Unirea din localitate, cu 21 de puncte, şi opt, Progresul, având 16 puncte. Gazdele pregătite de Nicolae Căprărescu nu l-au putut folosi pe Călin Uzun, având probleme personale, şi Daniel Vasilcin – accidentat, în vreme ce antrenorul-jucător Adrian Bungău a beneficiat de întreg lotul valid în tabăra vizitatorilor.

O primă repriză reuşită pentru oaspeţi, care au reuşit să înscrie de două ori şi să plece la cabine cu un avantaj care avea să se dovedească decisiv. Surprinzător, vizitatorii au deschis scorul în minutul 13, prin Remus Barburescu, cu capul, din apropiere, la o centrare a antrenorului-jucător, de pe flancul drept.

Mai apoi, în minutul 33, antrenorul-jucător Adrian Bungău a dublat avantajul în urma unei lovituri libere de la 17 metri.

Şi în mitanul secund, acelaşi joc practicat de Progresul, ce i-a mai adus un gol, marcat de Lucian Stoica la mijlocul părții a doua, în minutul 68, în urma unei curse de la centrul terenului, purtată de Horţ, care a centrat în faţa porţii, de unde s-a înscris.

*

CS Unirea: Marius Sitaru – Mihai Miron, Dorin Blaga, Cătălin Crişan, Daniel Galea, Attila Nagy, Ovidiu Oancia, Andrei Cărpinişan, Flavius Petrişor, Emanuel Michi, Sergiu Jivan.

Antrenor: Nicolae Căprărescu.

Pe bancă: Alexandru Timiş, Daniel Vasilcin, Vasile Florescu, Vasilică Bizău, Alin Clej, Toma Stoianov, Adrian Galu.

Progresul: Marco Bota – Cristian Luchici, Claudiu Ionesi, Claudiu Apro, Marius Horţ, Adrian Bungău, Raul Duţu (min. 87, Marc Antemie), Adrian Ştefan, Alexandru Olar (min. 80, Alexandru Apostol), Remus Barburescu, Lucian Stoica (min. 84, Levente Parvanyi).

Antrenor: Adrian Bungău.

Pe bancă: Emanuel Hajdu, Adrian Băluţă, Radu Slavici.

*

Manu Roşu (manager Gătaia): ”Azi am reuşit un joc spectaculos, am fost tot timpul peste adversar, reuşind o victorie meritată. Mă bucură faptul că ne-am revenit după cele trei înfrângeri consecutive. E drept, am avut cu cele mai bune echipe, Ghiroda, Maşloc şi Ripensia. Felicit băieţii pentru atitudine şi voinţa de care au dat dovadă pe teren, reuşind o victorie clară, pe un teren de pe care nu orice echipă pleacă cu toate punctele acasă”.

Nicolae Căprărescu (antrenor CS Unirea): ”Sunt nemulţumit de arbitrajul prestat de Manea, chiar dacă este un arbitru bun. Azi a fost însă foarte slab! De exemplu, oaspeţii au făcut cel puţin 45-50 de faulturi, fără să acorde măcar un cartonaș galben. Nu mă încălzeşte cu nimic că le-a acordat pe final cartonaşe iar nouă lovituri libere care nu au existat. La noi, repede am fost sancţionaţi cu galben pentru două-trei faulturi la început, care nu se impuneau. Nu pot spune că am pierdut din cauza lui, căci am jucat slab şi nu am mai repetat prestațiile bune din etapele anterioare. Mi-aş dori să mă arbitreze aşa în deplasare, dar nu se întâmplă!”

Arbitri: Alexandru Manea – Alin Botaş, Andrei Martinovici. Observatori: Gabriel Dan şi Iosif Mânecan.

Acest articol a fost publicat în Divizia D Timiş, Fotbal și etichetat cu , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.