Unirea Sânnicolau Mare – Nuova Mama Mia Becicherecul Mic 2-2

Liderul Mama Mia a revenit sîmbătă de la 2-0 pentru gazda nou-promovată Unirea, în derby-ul etapei a 26-a din D Timiș, disputat la Sânnicolau Mare între formații neînvinse în retur. Elevii lui Sorin Bălu, veniți după 6 succese la zero, au încasat primele goluri în retur, de la niște uniriști cu 20 din 24 posibile în stagiunea de primăvară, dar tot au ripostat în ciuda pierderii lui Telescu, accidentat, și chiar puteau învinge, deși în 10 oameni din minutul 55…

După ce etapa trecută a învins la un scor surprinzător în deplasarea de la Ghiroda și a trecut pe poziția secundă, Unirea Sânnicolau Mare a primit vizita liderului de la Becicherecu Mic. Fără căpitanul Telescu, accidentat la începutul meciului în urma unui acroșaj cu portarul gazdelor, liderul a revenit de la 2-0, reușind să scoată un punct important pe terenul Sânnicolaului.

Sârbu reușește să deschidă scorul la aproximativ 10 minute după startul jocului printr-o lovitură liberă foarte bine executată de la vreo 20 de metri. Molcuț putea să restabilească egalitatea la puțin timp după golul lui Sârbu, însă trimitea puțin alături din poziție favorabilă.

După o șansă imensă irosită de Jivan, Dragodan încearcă poarta apărată de Culda, mingea ricoșând norocos din bară, în Ghinescu, astfel Unirea mărindu-și avantajul.

Băișan, servit foarte bine de Molcuț, egalează înainte de pauză, golul venind cum nu se poate mai bine pentru vizitatori: 2-1.

Imediat după revenirea de la cabine, Gîrz, intrat în locul lui Băișan, reușește să readucă egalitatea, învingându-l cu capul pe Mitric: 2-2.

În partea secundă Unirea nu a mai contat în atac, chiar dacă din minutul 55 a jucat cu un om în plus, Centea, de la Becicherecu Mic, fiind eliminat pentru două ”galbene”. Ba mai mult, Gîrz putea să aducă victoria, veteranul Toma Stoianov salvând egalul printr-un procedeu împrumutat din hochei.

În minutele de prelungire, tot Toma Stoianov trimite accidental de la mijlocul terenului o minge boltită către poarta lui Culda, care își salvează echipa cu prețul unei accidentări, acesta rămânând întins pe gazon și după sfârșitul partidei.

Unirea Sânnicolau Mare: Mitric – Crişan (’50, Rejep), Florescu (’75, Alex Stoianov), Miron, Galea – Telecican, Stoianov Toma – Dragodan Sârbu, Ghinescu (’46, Negru) – Jivan (’90, Flavius Sitaru).

CS Nuova Mama Mia Becicherecul Mic: Culda – Miheţ, Telescu (’16, Negruţ), Călin Toma, Marius Toma – Hodiș, Zurbagiu, Radu (’57, Luţă), Centea – Molcuț (’70, Damian), Băișan (’46, Gîrz).

Cartonaşe galbene: Dragodan, Toma Stoianov, Mitric, Sârbu / Marius Toma, Zurgabiu.

Cartonaş roşu: Centea.

Acest articol a fost publicat în Divizia D Timiş, Fotbal, Timişene și etichetat cu , , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.