Unirea se reabilitează în Cupa României după pauză, dar celelalte două sferturi sunt stopate de ninsoare

Sferturi de finală pe… jumătate, o singură partidă rezistând astăzi vicisitudinilor vremii hibernale în chiar prima zi de primăvară astrologică, pe când alte două întâlniri din antepenultimul tur al fazei judeţene Timiş a Cupei României au căzut pradă zăpezilor căzute într-un nou val.

După ce ieri a răzbit prin nea primul sfert de finală al ediției timișene din acest an, gazda Timişul Şag obţinând calificarea în faza următoare prin a învinge cu 3-0 pe Avântul Periam, se părea că restul partidelor vor depăși obstacolul ridicat de vreme, dat fiind că prognoza meteo se anunța a fi ceva mai puțin aspră, însă n-a fost cazul.

Astfel încât un singur meci eliminatoriu s-a putut juca astăzi, similitudinea cu partida de ieri constând în aspectul că și în acest caz oponentele de la mijlocul săptămânii se vor reîntâlni și pe puncte zilele viitoare, în etapa a XX-a din campionat. Până atunci, cea de-a doua echipă calificată în semifinale este CS Unirea Sânnicolau Mare, care a învins pe teren propriu pe CSM Lugoj II cu 3-1 (0-0).

Uniriștii, învinși acasă la zero în campionat în primele două apariții oficiale din Divizia D Timiș în 2018, 0-3 cu AS FC Bazoșu Vechi și 0-1 cu Avântul Periam, și-au revenit după pauza întâlnirii eliminatorii, în care au marcat Bogdan Wilheim în minutul 50, Bogdan Pînzaru în minutul 55 şi Răzvan Dima (min. 57), respectiv Alexandru Cincă, autor al reducerii din handicap pentru vizitatorii de pe Timiș, în minutul 77.

Iar în weekend, duminică de la ora 11, CSM Lugoj II va primi vizita Unirii Sânnicolau Mare, deficitul ierarhic al gazdelor fiind de 5 locuri și 9 puncte față de alb-albaștrii de pe Aranca, poziționați pe 5. Lugojenii au câștigat acasă la debutul în 2018, 1-0 cu Pobeda, dar au și pierdut ieșirea de duminică la Bazoș, cu 5-2. La fel, sâmbătă, CS Avântul Periam – CS Timișul Șag, de la ora 11, tot în runda 20…

Până una alta, CS Unirea s-a calificat din nou în semifinalele județene ale cupei, în care anul trecut pierdeau cu 4-2 intrarea în finală, la viitoarea câștigătoare în deplasare a ultimului act, AS Voința Biled, după ce elevii lui Căprărescu treceau de sferturi printr-un 0-1 la Dudeștii Vechi.

Celelalte două meciuri programate astăzi în sferturi, cu gazdele din liga a V-a, și anume Fortuna Becicherecu Mic – Voinţa Maşloc şi FC Jebel – Cocoşul Orţişoara, au fost amânate din cauza terenului impracticabil şi au fost reprogramate pentru săptămâna viitoare, pe 27 şi 28 martie de la ora 16, de semnalat fiind că trupa din Mașloc trecea anul trecut de faza sferturilor fără a juca, datorită numărului impar de participante între ultimele opt, eliminată fiind apoi în semifinale la Deta.

Acest articol a fost publicat în Divizia D Timiş, Fotbal și etichetat cu , , , , , , . Salvează legătura permanentă.