Uvertura etapei a XIX-a în Divizia D Timiș: Băban Marcel Jimbolia – Progresul Racovița 2-0

Primul meci al celei de-a doua etape a returului Diviziei D Timiș s-a disputat vineri, urmând ca 4 jocuri să aibă loc sâmbătă de la ora 11, alte două, și anume pe ”Dan Păltinișanu” respectiv la Făget, de la ora 16, și încă două duminică de la ora 11.

Dar să notăm ce a fost vineri după-amiază în Divizia D Timiș… CS FC Marcel Baban Jimbolia – Progresul Racoviţa 2-0 (1-0).

Uvertura etapei a 19-a a coincis cu primul meci care s-a disputat pe arena ”Arpad Theierjung” din localitate, între echipele Băban Marcel Jimbolia şi Progresul, câştigat la două goluri diferenţă de elevii pregătiţi de Ilie Rotariu.

Primul gol a fost marcat în minutul 39 de Dionisie Hîrdău, care a fructificat centrarea primită de la Macavei. După ce fazele de gol s-au înmulţit la ambele porţi, cei care au mai finalizat au fost tot amfitrionii, prin Denis Băban, care a transformat un 11 metri în minutul 71, acordat pentru un fault comis de Horea Onae asupra lui Oprea.

La acest meci a debutat asistentul Cornel Mihai, find la primul său joc în Divizia D Timiș.

”Mă aşteptam să câştigăm acest meci, căci echipa este pregătită şi este în creştere de la meci la meci. Păcat că ratăm foarte mult dar mai trebuie lucrat la finalizare cu băieţii, însă sunt mulţumit de jocul echipei”, ne-a declarat antrenorul Ilie Rotariu.

*

Jimbolia: Radu – Ugocian, Ciclovean, Doda, Sicoe, Ştefănescu, Timiş, Macovei, Băban, Oprea, Hîrdău.

Antrenor: Ilie Rotariu.

Au mai jucat: Bătrânu, Stan şi Ţăranu.

Pe bancă: Haiaş, Petrovici, Iasminovici şi Cristian Palade.

Progresul: Ardelean – Ignea, H. Onae, Barboni, Pavlovici, Râmneanţu, Fodor, Ciprian Palade, Şchiopu, Barbulescu, Găleţan.

Antrenor: Daniel Năstase.

Au mai jucat: Lazăr, Alin Nanu şi Buzdugan. Pe bancă Sfetescu.

Arbitri: Horea Mureşan – Andrei Martinovici şi Cornel Mihai. Observatori: Cornel Avram şi Gabriel Stoicovici.

Acest articol a fost publicat în Divizia D Timiş, Fotbal și etichetat cu , , , , , . Salvează legătura permanentă.