Velcea, a doua promovare consecutivă, ACS Poli – în premieră în prima ligă

Caius Lungu, o rezervă introdusă în minutul 78 de Alexandru Pelici, a decis în minutul 90, cu unicul gol al jocului FCM Râmnicu Vâlcea – Damila Măciuca (1-0), început cu întîrziere și ulterior întrerupt din cauza ploii, asigurarea de către ACS Poli Timișoara măcar a locului 2 în Liga B2, după ce alb-negrii lui Velcea au egalat după pauză dintr-o fază fixă, la Baia Mare, în penultima etapă a sezonului, cu doar al treilea lor gol în 5 deplasări din retur: 1-1. O preconizată promovare fără nici cea mai mică glorie, din poate cea mai slabă serie vestică a eșalonului 2 din istoria întrecerii…

Caius Lungu, introdus pe final de ex-polistul Pelici pentru FCM Vâlcea, a marcat în minutul 90 unicul gol al înfrîngerii Damila Măciuca, echivalent cu asigurarea de către ACS Poli Timişoara măcar a locului 2 în B2

Iar dacă n-ar fi fost reușita lui Lungu, timișorenii ar fi trebuit să mai aștepte pînă la ora ultimei etape, de miercuri 5 iunie, de la ora 18, într-un meci acasă cu bihorenii, pentru a bifa promovarea.

Și totuși, la o distanţă de numai un an, Valentin Velcea reeditează performanţa obţinută cu FC Timişoara şi asigură a doua promovare în prima ligă. Instalat la cârma unei echipe formată într-o vară, tehnicianul timişorean a obținut biletele pentru prima ligă cu o etapă înaintea finalului sezonului, în urma remizei, 1-1, de la Baia Mare, dar mai ales după înfrângerea principalei contracandidate la locul secund în seria vestică, Damila Măciuca, 0-1 la Vâlcea. Cu trei puncte avans şi cu avantajul rezultatelor directe, 0-0 şi 2-0, gruparea bănăţeană nu mai poate pierde poziţia a doua a clasamentului, indiferent de rezultatul jocului cu FC Bihor, din ultima rundă.

Asigurarea promovării a adus cu sine și o pată… roșie, în dreptul juniorului Cristian Bărbuț, eliminat astăzi pentru două galbene, care își complică astfel existența în niște zile în care seniorii mai au de celebrat elevarea, miercurea viitoare, cu FC Bihor, iar colegii săi juniori A au nevoie de zvîrluga de pe aripă, în partidele de duminică, marți și joi din turneul semifinal din Neamț…

A fost o etapă plină de suspans şi nu neaparat din cauza rezultatelor. Mai întâi, partida de la Baia Mare a început cu 13 minute întârziere fiindcă amfitrionii nu beneficiau de asistenţă medicală. Cu jumătate de oră înaintea finalului, a fost rândul meciului de la Vâlcea să aibă parte de evenimente imprezivibile, fiind suspendat din cauza precipitaţiilor abundente, aşa încât, când încă nu se reluase partida, Damila cunoştea scorul final din Dealul Florilor. Cu toate acestea, nu a reuşit să se menţină în cursa pentru promovare, încasând gol în ultimul minut al întâlnirii, timişoreanul Caius Lungu (ex-Alto Gradimento Albina şi Fortuna Covaci) pecetluindu-i soarta.

Partida de pe stadionul Viorel Mateianu, dintre două echipe fondate de curând, maramureşenii în 2010, iar bănăţenii, în vara trecută, a avut miză pentru ambele competitoare. Dacă trupa lui Romică Buia încă mai are emoţii în ceea ce priveşte menţinerea în eşalonul secund, ACS-ul nu avea voie să piardă pentru a nu risca să fie depăşită în ierarhie.

Și nu a făcut-o, fiind a cincea oaspete care să remizeze în Maramureș, unde se impunea doar Damila, pe început de sezon, respectiv FC Bihor, cu 2-0, exact la precedenta vizită acolo.

Dar stadionul din Baia Mare i-a purtat din nou noroc lui Vali Velcea. După ce în sezonul anterior i-a dus pe “alb-violeţi” spre cel mai concludent succes din deplasare, 5-0, goluri Mera (8), Ricketts (31), Poparadu (51), Scutaru (64) şi Axente (90), succes care i-a deschis calea spre prima ligă, acum remiza, 1-1, s-a dovedit suficientă pentru atingerea obiectivului.

Condusă dinaintea pauzei, în urma unei lovituri libere, ACS a restabilit egalitatea tot la capătul unei faze fixe, Szekely trecându-şi în cont a 7-a reuşită stagională, cu care atacă statutul de golgheter al echipei, deţinut încă, pentru numai un gol, de Boldea, absent joi deoarece şi-a fracturat mâna la ultimul antrenament dinaintea jocului.

ACS Poli devine a 8-a reprezentantă a Timişoarei care promovează în liga întâi, după Chinezul, Ripensia, RGMT, CAMT, CFR, UMT și Politehnica (FC Timişoara).

FC Maramureş Baia Mare – ACS Poli Timişoara 1-1 (1-0)
Stadion “Viorel Mateianu”, joi 30 mai, ora 18.

Au marcat: 1-0 Oltean (min. 45), cu un şut deviat, de la 25m, în urma unei lovituri libere executată scurt de Biţiş, 1-1 Szekely (min. 48), tot din lovitură liberă, dar de la marginea careului, lateral stânga.

Cartonaşe galbene: Biţiş (17), Fl. Achim (39) – Bărbuţ (42, 82).
Cartonaş roşu: Bărbuţ (82).

FC Universitar Maramureș Baia Mare: Şteţca (c) – N. Oltean, Faye, Cornea (Deac, 63), Duruş – Chivoiu, Krausz, Istofor, Fl. Achim – Biţiş, Gego (Tănasă, 75). Pe bancă: Urs –Negrea, P. Achim, Sabo. Antrenor: Romulus Buia.

ACS Poli: Kirev – Nohai, Ov. Petre (c), Şeroni, Marovic – Bărbuţ, Poparadu, Trandu, Bălace (Nanu, 72)– Szekely, Boştină (Dobricean, 55).

Pe bancă: Pap – Bocşan, E. Miculescu, Petrovic.

Antrenor: Vali Velcea.

Arbitri: George Cătălin Găman (Craiova) – Alexandru Vodă (Alba Iulia), Ioan Daniel Ciocănea (Sibiu).

Acest articol a fost publicat în Fotbal, Liga 2 și etichetat cu , , , , , , , , , , , , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.

Un răspuns la Velcea, a doua promovare consecutivă, ACS Poli – în premieră în prima ligă

1. micos spune:

O excelenta performantza,si care culmea-nu tzine prima pagina!!!Una peste alta,chiar daca e slaba liga a 2-a(nici liga 1 nu e deloc stralucita!),conteaza rezultatul final,indiferent ca Damila a sfeclit-o in ultimul minut,noi am marcat „numai”dintr-o faza fixa,etc,etc,-toate aceste aspecte fac parte din fotbal.
    Sincere felicitari antrenorului,jucatorilor si conducerii,si multe succese si in liga 1,acolo unde este locul Timisoarei,iar daca alte orase au chiar 2 echipe la acest nivel,sper ca si noi sa avem parte de acest aspect vreodata….!