”Verzii” Dumbrăviței, prim succes în fața unei echipe mai bine clasate pe ”Ștefan Dobay”. ”Nași” ai Slatinei, la primul gol primit în Liga 2 după 436 minute. ”Am jucat un fotbal bun”

Ceea ce nu reușea după promovare în campionatul Ligii 2, și anume să răstoarne scorul, CSC Dumbrăvița a izbutit în premieră sâmbătă pe teren propriu, revenind în ultimele nici 30 de minute de la 0-1 și câștigând la potou pe arena ”Ștefan Dobay”, 2-1 (0-0) cu CSM Slatina, semnificativă victorie acasă, a doua consecutivă lângă Pădurea Verde în eșalonul secund, în condițiile în care până mai ieri bănățenii păreau a se simți totuși ceva mai în largul lor în partidele din deplasare.

Iar astfel, ”verzii” au demonstrat că pot avea reacție de la un joc la altul și ”acasă” în urma unui joc pierzător de la care s-ar fi așteptat la ceva mai mult, după ce dovedeau a avea capacitate de reacție în condiții de deplasare, la Baia Mare, pendulând de la acel 2-4 pe ”Ștefan Dobay” cu Unirea Slobozia la un 4-3 triumfător în Maramureș.

De astă dată au izbutit și acasă, trecând peste eșecul de la codașa Metaloglobus prin a-i depăși pe slătinenii cu Doman căpitan, iar astfel CSC Dumbrăvița a izbutit și premiera de a dispune pe ”Ștefan Dobay” de o formație mai bine clasată, în condițiile în care recentul 1-0 tot din octombrie cu Ripensia, la primul succes al ”verzilor” în propriul fief în Liga 2, era conturat în fața unei echipe de care erau urmați în ierarhie.

Iar dacă atunci au fructificat deja în primele 10 minute o lovitură liberă, sâmbătă au răsturnat scorul tot din faze fixe în minutele 64 și 90, alte lovituri libere, preschimbând astfel loviturile de la 11 metri, din care înscriau 5 goluri în primele 6 etape, bun obicei la care pare-se au renunțat prin ratarea lui Pașcalău de la punctul cu var la scorul de 0-0 cu CSM Slatina, înaintea pauzei, în minutul 37, în lovituri libere de succes. Noua variantă a greblării punctelor acasă.

O singură și-o singură dată egala CSC Dumbrăvița în noul campionat al Ligii 2, la chiar prima apariție acasă, 1-1 în minutul 83 al jocului din etapa a II-a cu CS Unirea Dej, prin rezerva Grigoriu, însă bucuria n-avea să țină nici un minut, dar de astă dată reușita egalării din minutul 64, din ”libera” lui Călin Toma, a rezistat până la final, cap de pod pe care ”verzii” și-au construit victoria la potou, când și unde conta mai mult, în fața propriilor susținători.

Ca ultimă foarte bună impresie înaintea despărțirii pentru o vreme, căci următoarele 3 partide ale ”verzilor” sunt pe drumuri, în Giulești, Harghita și la Brașov, prima în grupele Cupei României, următoarele în campionat, junii lui Cosmin Stan dovedind astfel cât de mult au crescut de la acel prim meci acasă în Liga 2 cedat dejenilor spre final și după egalare, și până la ora etapei a X-a, la startul jumătății secunde a sezonului regulat, când au izbutit din nou raritatea egalării dar au și învins.

Egalare care punea punct totodată recordului slătinenilor fără gol primit în Liga 2 încă din runda a V-a, așadar după nu mai puțin de 5 etape, în peste 7 ore de fotbal de la acel identic 2-1 pierzător pe terenul unei alte nou-promovate, din Baia Mare, și după același tipic, 0-1 pentru olteni, atunci scor al pauzei, maramureșenii răsturnând situația în minutele 74 și 78. Cu alte cuvinte, CSM Slatina a scos din nou mingea din propria plasă în Liga 2 după nu mai puțin de 436 de minute, iar asta pe ”Ștefan Dobay”, egalată de timișeni.

Succes al alb-verzilor bănățeni care a certificat că s-au ajustat și pliat pe rigorile noului eșalon competițional, încadrându-se cadenței plutonului și începând să depășească în întâlniri directe, una câte una, nou-promovate care abordau meciurile de pe poziții superioare.

Iar faptul că au aplicat lovitura tocmai în minutul 90, și tocmai printr-un jucător introdus în mod special cu 3 minute înainte, fundașul central Vlad Gîsă, în rol de atacant în locul juniorului Pașcalău – maurul își făcuse datoria, arată că ”verzii” sunt înscriși pe deplin pe drumul cel bun, venind cu soluțiile potrivite în ideea de a fi competitivi. Și culegând roadele unei bune pregătiri fizice.

Duse par a fi acum zilele în care nu puteau izbândi pe ”Ștefan Dobay”, nici în play-off-ul seriei vestice în Liga 3, nici la barajele de promovare, nici cu ocazia primelor apariții acasă din Liga 2. Sâmbătă au legat victorii pe propriul teren iar bonusul adjudecat cu ieșenii, calificarea în Cupa României, le oferă deja recompensele, imense în planul acumulării experienței competiționale, sub forma duelurilor în luni consecutive cu prim-divizionarele Rapid și CFR Cluj, nu chiar orișicine, ci de pe primele locuri ale SuperLigii. Mai întâi marți seară în Giulești.

Până atunci, antrenorul Cosmin Stan a remarcat că „am jucat un fotbal bun. Cred că, din toate meciurile disputate până acum acasă, a fost meciul cel mai bun. Chiar dacă am bătut Politehnica Iași și Ripensia, consider că acesta a fost cel mai bun joc al nostru, ne-am creat foarte multe ocazii, am pus tot timpul presiune pe adversar, care până la urmă a cedat. Cred că era nedrept dacă nu luam astăzi cele trei puncte. Chiar dacă le-am obținut pe final, am crezut tot timpul, am jucat până în ultima clipă și e super-meritată această victorie! Am încasat un gol foarte ușor la începutul reprizei a doua… Prima mea reacție? Să mă așez pe bancă, pentru că nu-mi venea să cred. Mă și gândeam deja că se vor aglomera cei de la Slatina, vor sta doar pe 16 metri, noi vom intra din nou în criză de idei, nefiind o echipă cu multă experiență la nivelul Ligii a II-a. Mă gândeam că iar se repetă scenariul din meciul cu Metaloglobus. Dar, după 2-3 minute, mi-a revenit și eu, și echipa. Am pus presiunea necesară ca ei să cedeze și noi să câștigăm. Vă dezvălui un lucru pe care îl știu doar jucătorii… La pauză, le-am spus că golurile vor veni la poarta dinspre balon, pentru că acolo ne-am antrenat în această săptămână, acolo am exersat fazele de finalizare, și joi și vineri. Până la urmă, așa a fost! Dar nu mă așteptam nicium ca Slatina să deschidă scorul la modul în care curgea jocul. Nici nu știu cum mi-a venit ideea asta, să îl folosesc pe Gîsă atacant! Nu cred că a jucat niciodată pe postul acesta, nu am pregătit niciodată o situație de joc cu el ca atacant. Până în minutul 80, nu m-aș fi gândit la așa ceva. E o nebunie a mea, care mi-a ieșit! Dar asta nu înseamnă că am fost inspirat, hai să fim serioși… A fost un hazard. Așa s-a întâmplat, că a și marcat el. Eu consider că nu e vorba de inspirație aici. Am mai spus acest lucru: locul pe care îl ocupăm și punctele pe care le avem cred că reflectă exact realitatea din momentul de față. Puteam să facem câteva puncte în plus, dar cred că totuși acest loc, cu 13 puncte, exprimă exact realitatea lotului nostru și modul în care am jucat până acum”.

Daniel Oprescu a admis aspectul că „scorul e corect din punctul meu de vedere, chiar dacă înfrângerea s-a conturat pe final. E o victorie meritată a gazdelor astăzi. Noi nu am jucat nimic în prima repriză, am jucat ceva la începutul reprizei a doua, dar tot nu a fost ceea ce trebuia. Până la urmă, nu putea să fie alt deznodământ decât acesta… În prima repriză, nu știu ce s-a întâmplat, voi analiza, nici nu îmi place să vorbesc public despre aceste lucruri. În orice caz, eu le-am atras atenția în ultima săptămână, știam că meciul cu Dumbrăvița va fi mai greu decât cel pe care l-am câștigat acasă cu Csikszereda. Echipa gazdă de azi e una extrem de agresivă, lucru care s-a și dovedit. Au reușit să câștige aproape toate duelurile unu contra unu și cred că aici a fost marea noastră problemă. E o nouă înfrângere cu o nou-promovată, dar nu cred că e o problemă de concentrare. Am luat gol din două faze fixe… Noi am atenționat că sunt foarte periculoși la cornere și lovituri libere, dar din păcate nu am putut preîntâmpina aceste goluri încasate. Cum am spus, vom analiza.”