VIDEO. Clubul Sportiv al Armatei Steaua – Petrolul 2-1 (0-1): ”dublă” Chipirliu – Diarra. Liderul din Prahova contestă penalty-ul de 1-1 pentru henț

Nou-promovata CSA Steaua a învins în Ghencea sâmbătă de la ora 14:30 cu 2-1 pe liderul Ligii 2, Petrolul Ploieşti, într-un meci din etapa a doua a play-off-ului, prahovenii rămânând astfel fără victorie în grupa I valorică, după o remiză albă la debutul acasă cu ”U” Cluj. Roșu-albaștrii în schimb au rămas neînvinși, în urma unui 2-2 la Chiajna în runda inaugurală.

Penalty contestat de lider

Petrolul a condus cu 1-0, prin golul marcat de Diarra în minutul 10, însă repriza secundă le-a aparținut bucureștenilor, care au reușit să întoarcă situația. Pentru CSA Steaua a reușit să egaleze Chipirliu, în minutul 57, dintr-un penalty contestat de ploieșteni. Și tot Chipirliu i-a adus în avantaj pe militari, din minutul 69, și a scris soarta meciului, care s-a încheiat cu victoria Clubului Sportiv al Armatei.

După acest rezultat, clasamentul play-off-ului ligii secunde arată astfel: 1. Petrolul – 50 de puncte, 2. Hermannstadt – 47, 3. Universitatea Cluj – 43, 4. CSA Steaua – 41, 5. Concordia – 37, 6. Unirea Slobozia – 33. Partida Unirea Slobozia – Universitatea Cluj va avea loc duminică, de la ora 13:30.

Etapa viitoare, miercuri de la orele 16:30 și 19, Concordia – Unirea Slobozia și Petrolul – Hermannstadt, runda a III-a încheindu-se joi de la 19:30 cu ”U” Cluj – CSA Steaua. Etapa a patra, deja în 9, 10 și 12 aprilie.