VIDEO. FC Voluntari – Farul 1-0. Ricardinho, cap la corner în penultimul minut și ilfovenii urcă pe 3 în play-off-ul Ligii 1

FC Voluntari s-a impus pe teren propriu cu Farul, cu 1-0 (0-0) în primul meci al etapei a treia a play-off-ului Ligii 1 Casa Pariurilor, jucat sâmbătă de la 17:30. Astfel, ilfovenii au urcat provizoriu pe locul 3, egalându-i la puncte și depășindu-i la golaveraj pe craioveni, protagoniști ai partidei duminicale a rundei, la FCSB, pe Arena Națională, de la ora 19, în vreme ce elevii lui Hagi au rămas la 5 puncte în urma învinșilor lor.

După o primă repriză anostă, ocaziile s-au concentrat în ultimul sfert de oră, când ambele echipe ar fi putut să dea lovitura.

Astfel, Nemec a ratat pentru gazde în minutul 80, dintr-o poziţie bună, după ce, la faza anterioară, Farul putea înscrie, dar Iancu a fost blocat de portarul Popa la o lovitură liberă.

Ricardinho, cap din cornerul lui Armaș: 1-0 în minutul 89

În minutul 88, Merloi a încercat şi el să marcheze, dar şutul său de la distanţă a fost reţinut uşor de portarul „marinarilor”, Aioani. Anterior, şi Boboc a avut o şansă foarte, foarte mare, dar portarul Popa și Droppa i-au salvat pe ilfoveni.

Unicul gol al partidei a venit în penultimul minut regulamentar de joc, în urma unei faze fixe. Armaș a executat o lovitură de colț, iar Ricardinho s-a înălțat și a trimis în plasă din apropiere cu capul.

S-a terminat 1-0 pentru FC Voluntari, echipă care face 30 de puncte și urcă pe poziția a treia, depășind în clasament pe CSU Craiova. Oltenii au același număr de puncte, dar un golaveraj mai slab și se află pe locul 4. Lider rămâne CFR Cluj, echipă care are 42 de puncte, urmată în clasament de FCSB (37 de puncte).

Învinsa ilfovenilor, Farul Constanța, rămâne pe locul 5 și are 25 de puncte. ACS Campionii FC Argeș, singura fără punct în primele două etape din play-off, e a șasea și ultima cu 24 de puncte și va ”închide” etapa luni de la ora 21 la Cluj, cu CFR.

Play-off-ul constă în 10 etape, 5 tur, 5 retur, până în 21 mai.