VIDEO Look Sport. FC Argeș – CSU Craiova 3-2. Oltenii pierd al doilea meci consecutiv în Casa Liga 1. ”Violeții” vin la UTA și pe 1 decembrie la Politehnica Timișoara în sferturile Cupei României

Cele mai multe goluri într-un meci dintre primele 6 programate în etapa de la începerea returului sezonului regular în Liga 1, runda a XVI-a, s-au înscris în întâlnirea de duminică seară din Trivale, câștigată de alb-violeții argeșeni cu 3-2, apropiați astfel la un singur punct de UTA, pe care o vor vizita la Arad etapa viitoare. Apoi, în 1 decembrie de la ora 18:30, miercuri – săptămâna viitoare, FC Argeș va juca la Timișoara cu Politehnica în sferturile Cupei României. Cât despre învinsa argeșenilor în Trivale, Universitatea Craiova a pierdut teren în fața primelor două clasate. Dar iată rezumatul video Look Sport și detalii…

CSU Craiova a fost învinsă, duminică, în deplasare, cu scorul de 3-2, de echipa FC Argeş, într-un meci din etapa a 16-a a Ligii 1. Oltenii au condus cu 1-0 şi au rămas în inferioritate numerică în minutul 12.

Echipa antrenată de Laurențiu Reghecampf a început perfect, iar Roguljic a deschis repede scorul, după doar 6 minute, în urma unui corner, după o fază lucrată.

După alte 6 minute oltenii au rămas în 10, după ce Alexandru Creţu a văzut al doilea cartonaş galben după o intrare la Fatai.

Chiar și așa, gazdele au avut nevoie de aproape o jumătate de oră până să egaleze. Reușita lor a venit în minutul 41, când Fatai a marcat cu o lovitură de cap din trei metri.

După reluare, în repriza secundă, piteștenii au profitat de omul în plus și au trecut în avantaj din minutul 49. Atunci, Arias a profitat de gafa lui Screciu, a scăpat singur cu Pigliacelli şi i-a trimis mingea printre picioare.

Argeșul se putea distanța pe tabelă, dar Viana a ratat o ocazie imensă, în minutul 55. Șase minute mai târziu a fost rândul oltenilor să irosească o situație excelentă, prin Koljic, dar Greab a respins acrobatic peste poartă.

VIDEO REZUMAT:

Inevitabilul s-a produs în minutul 79, când FC Argeș a marcat din nou prin Said, care a făcut 3-1 după o fază spectaculoasă. Iar când meciul părea încheiat, oltenii au redus din handicap, în minutul 81, când Nistor a stabilit scorul final al partidei.

După acest nou eșec, CSU Craiova rămâne pe locul 3, cu 28 de puncte, la 14 în spatele liderului CFR Cluj și la 6 în urma celor de la FCSB.

Etapa viitoare, pe 28 noiembrie, CSU Craiova va juca derby-ul cu FCSB, în direct pe Look Sport+ și PrimaPlay.ro.

De partea cealaltă, FC Argeș acumulează 24 de puncte, dar rămâne abia a noua în clasament, iar etapa viitoare se va deplasa la Arad pentru meciul cu UTA.

Rezultatele din etapa a 16-a în Liga 1 și programul rundelor 16-17, pe coloana clasamentelor la zi în Fotbal.

Acest articol a fost publicat în Fotbal, Liga 1 și etichetat cu , , , . Salvează legătura permanentă.