VIDEO Look Sport. UTA, 3-0 acasă în primele 30 de minute, 4-0 cu Gaz Metan

AFC UTA a semnat a doua victorie categorică pe teren propriu din tot atâtea apariții acasă în play-out-ul Ligii 1, după 3-0 cu Academica Clinceni, și 4-0 sâmbătă de la ora 12 cu Gaz Metan Mediaș, o grupare zdruncinată suficient în diversiunea din iarnă pentru a risipi emoțiile retrogradării directe a bucureștenei Dinamo.

UTA, al 4-lea succes la rând acasă

După eșecul din runda secundă la Botoșani, cu 1-0, de fapt doar al doilea al arădenilor în ultimele 11 etape cu bilanțul 11 5 4 2, tot cu 1-0 cedând și spre finele returului la Chindia, UTA a înregistrat sâmbătă a treia victorie în ultimele 4 apariții, respectiv a patra victorie consecutivă acasă, 4-0 (3-0) cu ”condamnata” Gaz Metan Mediaş 4-0. Însă, cât nu se pornise diversiunea destabilizării sibienilor în favoarea dinamoviștilor, tocmai Gaz Metan era cea care învingea la Arad cu 0-1 în 23 ianuarie, în etapa a 22-a din sezonul regular, meci în urma căruia UTA punea pe roate seria pozitivă de 11 apariții cu numai două eșecuri, mai sus-amintită.

De la 0-1 la Arad cu Gaz Metan în 23 ianuarie, la 4-0 în 2 aprilie

De la 0-1 la 4-0 după numai 69 de zile pe același gazon, sâmbătă fiind un adevărat galop de sănătate pentru gazde, care conduceau deja cu 3-0 după prima jumătate de oră.

Desprindere și cu aportul timișoreanului David Miculescu, recent marcator pentru România U21 pe ”Arcul de Triumf” în răsturnarea de scor pe final cu Finlanda U21, 2-1 într-un joc amical din pregătirile pentru găzduirea cu Georgia a turneului final Euro U21.

Arădenii au deschis scorul devreme, în minutul 10, prin Cardoso, după care Vorobjovas a dublat avantajul echipei sale, în minutul 25. După 5 minute, Otele a dus scorul la 3-0 pentru „Bătrâna Doamnă”, stabilind și scorul la pauză.

În repriza secundă, UTA a marcat doar o dată, în minutul 74, când Vorobjovas a reușit „dubla”. Acesta a fost și ultimul gol al partidei, care s-a încheiat cu victoria facilă a arădenilor, 4-0.

UTA va juca și etapa viitoare tot acasă, cu Rapid, iar apoi, din două în două runde, pe teren propriu cu Chindia și CS Mioveni. Intercalate, deplasări la Sfântu Gheorghe, Craiova și Dinamo în ultima etapă.

Tot în runda în curs, Rapid – FC Botoșani 3-0, FC U Craiova 1948 – CS Mioveni 1-1 și Chindia – Dinamo 0-2. Etapa se încheie luni de la ora 18 cu Sepsi – Academica Clinceni.

Runda a 9-a, ultima în play-out, va avea loc în 14 mai 2022.

Clasamentul la zi al play-out-ului este următorul: 1. FC Rapid – 29 de puncte, 2. FC Botoșani – 29 de puncte, 3. UTA Arad – 26, 4. Sepsi – 24, 5. FC ”U” Craiova 1948 – 22, 6. CS Mioveni – 19, 7. Chindia Târgovişte – 19, 8. FC Dinamo – 13, 9. Academica Clinceni – 3, 10. Gaz Metan Mediaş pe pasiv, -11 puncte.