VIDEO Look Sport: UTA – FC Argeș 0-1. Unii cu ocaziile, ceilalți cu golul! Arădenii nu mai știu să câștige pe teren propriu

UTA trăiește în această parte a sezonului din punctele câștigate în deplasare, deloc puține, dar nu mai reușește să se impună pe teren propriu. Astfel, în ultimele trei meciuri jucate acasă, arădenii nu au câștigat niciunul și au pierdut două, cel de sâmbătă cu FC Argeș și cu Chindia (0-2). În schimb, au plecat neînvinși în ultimele deplasări, la Constanța (0-0), Mioveni (0-0), Clinceni (3-0), Dinamo (2-2), Sepsi (0-0) și Mediaș (1-0).

Sâmbătă, cu FC Argeș, „Bătrâna Doamnă” poate invoca neșansa, într-un meci în care a ratat o mulțime de situații.

Festivalul ratărilor arădene a fost deschis de Ubbink, în minutul 20, care a șutat din poziție ideală, dar în portar, după care Latovlevici a intervenit salvator. Șapte minute mai târziu, același Ubbink a pasat ideal și doar câţiva centimetri i-au lipsit lui Dangubic să „înţepe” mingea în plasă.

VIDEO REZUMAT:

UTA a trecut pe lângă gol și în minutul 34, când Latovlevici a fost din nou salvator la șutul expediat puternic din careu de Vukcevic.

Iar când Latovlevici nu a fost acolo să respingă, a fost un alt fundaș, colegul său Joao Miguel, așa cum s-a întâmplat în minutul 57. Atunci, portughezul a respins mingea care se îndrepta spre plasă, după ce Miculescu driblase inclusiv portarul.

Însă nici Latovlevici și nici Joao Miguel nu au avut ce face în minutul 64, când Dangubic a șutat violent, dar bara l-a salvat pe Greab. Cinci minute mai târziu, portarul argeșenilor a fost salvat din nou de bară și tot la un șut trimis de Dangubic.

Și pentru că în fotbal ocaziile se răzbună deseori, FC Argeș a marcat singurul gol al partidei, cu 10 minute înainte de final. Cei mai buni jucători ai piteștenilor, Latovlevici și Joao Miguel au colaborat perfect la o fază fixă. Primul a executat excelent un corner, iar portughezul a apărut și a trimis în plasă.

Golul înscris de FC Argeș le-a turnat plumb arădenilor, care nu au mai reușit în ultimele minute să pericliteze poarta oaspeților. Așa s-a scris soarta unui meci dominat categoric de UTA, care nu obține însă nici măcar un punct. De altfel, eșecul i-a costat pe ardeleni. Rămași cu 25 de puncte, arădenii au căzut pe locul 9, în vreme ce FC Argeș a acumulat 27 de puncte și a urcat pe locul 6, ultimul ce duce în play-off.

Acest articol a fost publicat în Fotbal, Liga 1 și etichetat cu , , , , , . Salvează legătura permanentă.