VIDEO Prima Sport. Campioana României, eliminată în premieră încă din primul tur preliminar al Ligii Campionilor

CFR Cluj, cvintuplă campioană la zi a României, a fost eliminată miercuri seară în Gruia încă din turul I preliminar al Ligii Campionilor, ieșirea din cursă încă de la primul hop constituind o premieră chiar și pe fondul picajului continuu al fotbalului intern – astfel doar confirmat, eșec care amintește de cel cu luxemburghezii de la Dudelange din urmă cu 4 ani sau de cele înregistrate de FCSB cu Șahtior Karagandy ori Craiova cu Lokomotiv Tbilisi și Laci.

Contraperformanță de mirare doar pentru cei care încă nu și-au coborât nivelul așteptărilor pe palierul realităților ”fotbalului lui 272-0”, realități raportate la consecințele resortului cauză-efect, semințele rele colective sădite de decenii de un fenomen necultivat care a fugit inconștient după bani și glorie imediată regăsindu-se în tot ceea ce culege la ora actuală sportul rege carpatin. Care are conducătorii pe care-i merită – o oglindire a fenomenului în sine, capabil a contura la urne un rezultat de 272-0, care are o cvintuplă campioană națională la zi ridicându-se cel mult la nivelul unor remize altfel cât se poate de normale și firești cu laureata Armeniei, Pyunik, 0-0 în tur la Erevan și 2-2 după reprizele de prelungire în retur la Cluj, 3-4 la executarea loviturilor de la 11 metri. De fapt, conform vechiului recgulament de decenii din cupele europene, la care s-a renunțat recent, referitor la numărul superior de goluri marcate în deplasare, Pyunik s-ar fi calificat în Ardeal din turul I preliminar încă după primele 90 de minute ale manșei a II-a, încheiată 1-1.

Rezultatele nu mint și de ce-ar fi fost oare altfel, din moment ce în ultimele preliminarii de calificare la un turneu final, cel al Campionatului Mondial din Qatar, reprezentativa de seniori a României a cedat cu 3-2 Armeniei, națională din urna a V-a valorică!?

CFR Cluj a început excelent meciul cu armenii, iar după două sau trei situații bune, a deschis scorul încă din minutul 6. Boateng a fost cel care a marcat cu capul, din centrarea lui Deac, în urma unei lovituri libere din stânga.

Cei care au mai înscris au fost oaspeții armeni, în minutul 89, prin Gajic, trimițând meciul în prelungiri.

Campioana României a revenit în avantaj după 5 minute de prelungiri, când Deac a reușit a doua pasă de gol iar Petrila a marcat, 2-1. Armenii au egalat însă din nou și au dus meciul la penalty-uri, același Gajic dând lovitura în ultimul minut al prelungirilor, un gol anunțat de penalty-ul ratat de armeni în minutul 108 prin Harutyunyan.

Armenii au triumfat înainte de termen la seria loviturilor de departajare, transformându-le fără greș pe primele patru și neavând nevoie de o a cincea execuție, ceea ce le-a asigurat calificarea în turul doi al competiției, după ce Petrila și Camora – decisiv au ratat de la clujeni, suficient pentru ca trupa din Gruia să nu se mai reîntâlnească în faza următoare cu Dudelange. Poate mai bine așa.

Campioana țării debutează în noua ediție a primei divizii, redenumită SuperLiga, sâmbătă seară la ora 21:30, la Cluj, cu Rapid, în a doua zi a etapei inaugurale, cu debutul vineri la ora 18:30 odată cu întâlnirea Hermannstadt – CS Mioveni. Runda se va încheia luni seară de la 21:30 cu Petrolul – Voluntari.

Programul integral al etapei I în SuperLiga, pe coloana clasamentelor secțiunii Fotbal, accesibilă aici

Antrenorul Dan Petrescu a fost dezolat după eliminarea campioanei CFR: ”Foarte greu de înţeles ce s-a întâmplat. Băieţii s-au bătut, au încercat. A fost un meci echilibrat, parcă noi am avut mai multe ocazii. Ei au ratat şi un penalty. Sunt foarte supărat şi trist, e greu să-mi găsesc cuvintele. E cea mai mare dezamăgire a mea la CFR această eliminare. La penalty-uri n-am câştigat niciodată în carieră, parcă sunt blestemat. De dimineaţă a mers rău, doi jucători s-au accidentat, Kolinger şi Mistrati, urmau să fie titulari. Nu mă mai gândeam că pot egala la 2-1, mai ales după ce au ratat penalty. S-a dovedit că fotbalul e imprevizibil. E cea mai dureroasă eliminare din cupele europene pentru mine, n-am mai avut asemenea dezamăgire. Îmi pare rău, sunt convins că toată lumea e foarte supărată. Nu le-a cerut nimeni să se apere în repriza a doua, atât au putut. Am fost şi mult pe drumuri. Cred că jucătorii au greşit puţin că s-au retras. Ce să mai spunem de Bălgrădean. E clar că sunt foarte trist, sunt convins că şi jucătorii, şi conducerea şi fanii sunt la fel.”

Acest articol a fost publicat în Fotbal, Liga 1 și etichetat cu , , , , . Salvează legătura permanentă.