VIDEO Prima Sport. CSA Steaua – Csikszereda 0-4. Formaţia lui Daniel Opriţa, K.O. în Ghencea

Clubul Sportiv al Armatei Steaua a pierdut marţi seara cu 0-4 (0-2) meciul de pe teren propriu cu FK Csikszereda, ultimă partidă disputată în cadrul etapei a treia din Liga 2, astfel încât formaţia lui Daniel Opriţa va vizita Banatul pentru ultimul joc al rundei viitoare, a patra, programat luni de la ora 18 pe terenul „Ştefan Dobay”, de pe o poziţie ierarhică inferioară gazdei nou-promovate CSC Dumbraviţa.

CSA Steaua este la al doilea naufragiu pe teren propriu din noul campionat, după ce remiza 1-1 la debutul sezonului cu concitadina Metaloglobus, echipa din Ghencea cucerind apoi toate punctele în deplasarea din etapa a II-a, tot luni, 1-2 la Slatina cu nou-promovata CSM.

Cu Apro şi Ivanovici titulari, Schieb intrând pe final, ciucanii au deschis scorul pe contraatac în minutul 15, prin Peter Gal-Andrezly, iar în al doilea minut de prelungire al primei părţi s-au desprins la 0-2 prin golul lui Soufiane Jebari, tot pe contraatac.

Avantajul roşu-negrilor avea a fi dublat la reluarea partidei, tot prin goluri în primul respectiv ultimul sfert de oră al reprizei a II-a: 0-4. Astfel, bilanţul general al golurilor marcate în etapa a III-a a Ligii 2 a devenit favorabil echipelor vizitatoare, 12-14, în condiţiile în care gazdele şi oaspeţii şi-au împărţit victoriile – 3 fiecare, iar 4 partide s-au încheiat la egalitate.

De fapt, vizitatorii au înscris un număr mai mare de goluri decât gazdele pentru a doua etapă consecutivă în Liga 2, şi runda trecută formaţiile cluburilor organizatoare ale jocurilor înscriind tot 12, dar dovedindu-se a fi într-o vădită inferioritate, cu numai două victorii şi o remiză, faţă de cele 7 succese ale oaspeţilor, autori a 17 goluri. Doar etapa inaugurală era favorabilă amfitrionilor, cu bilanţul 5 victorii acasă, două remize şi 3 succese în deplasare, 9-7 la goluri.

Totalizând, formaţiile gazdă au înscris numai şi numai 33 de goluri în primele 30 de jocuri disputate în noua ediţie a Ligii 2, în medie 1,1 pe meci, faţă de cele 38 marcate de oaspeţi, în contul cărora Csikszereda a semnat cea mai categorică victorie de până acum în deplasare, egalând scorul record administrat de CSC 1599 Şelimbăr alb+violeţilor Politehnicii Timişoara, 4-0 în runda secundă la Râmnicu Vâlcea.

Harghitenii pierduseră la limită în primele etape, cu 2-1 (0-0) de la 0-1 la Dej şi cu 0-1 (0-0) pe teren propriu cu Concordia Chiajna, elevii lui Francisc Dican reabilitându-se cu vârf şi îndesat în Bucureşti. În minutul 56, acelaşi Jebari a reuşit „dubla”, înscriind din cădere pentru ciucani, iar Richard Jelena a marcat cu un şut din afara careului în minutul 84: 0-4.

Este cea mai aspră instrucţie de care au avut parte „militarii” departamentali de la promovarea lor în Liga 2 anul trecut, corecţie suferită cu 6 zile înaintea partidei de la Dumbrăviţa, programată la încheierea etapei viitoare, a patra în Liga 2. „Verzii” bănăţeni nou-promovaţi anul acesta şi roş-albaştrii bucureşteni au în comun acelaşi număr de puncte – patru, despărţiţi fiind de diferenţa de golaveraj, precum şi faptul că n-au învins încă pe teren propriu dar pe de altă parte nici n-au pierdut în deplasare, cazuri valabile pentru ambele formaţii.

Clubul Sportiv al Armatei a pierdut în alcătuirea Dincă – Oroian (minutul 81, Calestru), Walace, Gugu, Corbu (71, Sima) – Adrian Popa, Enceanu, Balgiu (60, E. Pacionel), Bodişteanu (46, Ştefan Pacionel) – Chunchukov (60, Trică), Chipirliu – cpt., rezerve neutilizate fiind Iancu – Bustea, Sabău şi Răducan.

Csikszereda a devenit a 13-a formaţie câştigătoare în deplasare în noul campionat al Ligii 2, în doar 3 etape, aşadar 13 din totalul celor 20 de echipe, ciucanii învingând ân componenţa Gyenge – Gal-Andrezly (minutul 87, Schieb), Kovacs, Kelemen – cpt., Apro – Ivanovici, L. Kovacs (78, Bărăbaş), Panos (61, Csuros), Jebari – Jelena (87, T. Suciu), El-Sawy (78, Nemanic), iar rezerve rămânând Moga – Takacs, Vita şi Csiszer.

Lovitura de start simbolică a meciului a fost dată de Ştefan Iovan, fostul căpitan al echipei Steaua în finala Cupei Campionilor Europeni de la Sevilla, din 1986. Ştefan Iovan a împlinit marţi vârsta de 62 de ani.

A fost prima victorie a sezonului pentru FK Csikszereda Miercurea Ciuc şi prima înfrângere suferită de CSA Steaua. Rezultatele tehnice ale etapei a III-a, programul viitor, clasamentul la zi, pe coloana ierarhiilor paginii „Fotbal” din Sporttim, etapa a IV-a începând vineri la ora 16.30 la Râmnicu Vâlcea cu meciul CSC Şelimbăr – Suporter Oţelul Galaţi.

Acest articol a fost publicat în Fotbal, Liga 2 și etichetat cu , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.