VIDEO Prima Sport: Farul – FCSB 3-1. Hagi, din 3-1 în 3-1 cu campioana și vicecampioana, ajunsă pe loc de baraj. Lider invincibil, Constanța

Farul este constant în a se impune cu 3-1 în fața primelor două clasate la finele ediției trecute a Ligii 1, duminică la Cluj împotriva lui CFR, miercuri de la ora 22 acasă cu FCSB într-un meci contând pentru etapa a opta din SuperLiga, rundă intermediară în urma căreia echipa antrenată de Gheorghe Hagi, încă invincibilă, revine pe primul loc în clasament.

Fără a fi înscris mai mult de două goluri într-un meci din primele 6 etape, între care 3 le-a câștigat mai ales cu 2-1 dar și cu 2-0, celelalte 3 remizându-le mai ales alb dar și 1-1, Farul a marcat de câte 3 ori în decurs de 76 de ore cu CFR Cluj și FCSB, ajungând la al cincilea succes, fără înfrângere, în vreme ce clujenii au suferit deja trei iar bucureștenii pe cea de-a doua, înregistrată pe litoral.

În ordine cronologică, începând din 17 iulie, Farul a trecut cu 2-1 de FC U Craiova 1948 și cu 2-0 de CS Mioveni în Argeș, remizând apoi în serie, 0-0 pe teren propriu cu Chindia, 1-1 la Botoșani și din nou 0-0 acasă, cu Hermannstadt, partidă urmată de o alta pe teren propriu, 2-1 cu FC Voluntari. Cu 5 meciuri acasă în primele 8 runde, constănţenii au acumulat un total de 18 puncte, ”+3” la adevăr.

Fără înfrângere încă este și Hermannstadt, însă din numai 6 meciuri jucate, sibienii încheind etapa a opta joi de la ora 22, acasă cu Universitatea Craiova, formație din Bănie cu un singur eșec, dar tot din doar 6 partide de campionat, precum FC Botoșani, gazdă a întâlnirii de la ora 18 cu FC Argeș.

Miercuri, constănțenii au deschis scorul din penalty, prin Alibec, în minutul 23, după un fault clar în careu comis de Dawa.

VIDEO GOL ALIBEC

FCSB, învinsă și în etapa a II-a, cu 2-0 la Rapid, a încercat fără prea mult succes să pună presiune pe adversar, înscriindu-se însă tot în poarta echipei lui Gigi Becali. Doukoure a majorat diferenţa, în minutul 45+2, la capătul unei centrări date de Louis Munteanu, iar lucrurile se complicau tot mai mult pentru vicecampioana României, care a primit măcar un gol în fiecare meci din acest campionat, de 3 ori câte unul, tot de 3 ori câte două, chiar în precedentele două apariții acasă, 3-2 cu Chindia și 2-2 cu sibienii, pe litoral având să încaseze chiar trei.

VIDEO GOL DOUKOURE

După pauză, FCSB a lăsat pentru scurt timp impresia că poate reveni în joc și chiar a făcut-o. Compagno a înscris în minutul 70 primul său gol pentru cei din capitală după sosirea de la Craiova.

VIDEO GOL COMPAGNO

Însă FCSB nu a reușit să mai marcheze, ba chiar a mai primit un gol. Grameni, în minutul 77, a făcut 3-1 și a ”închis tabela”, iar Farul acumulează 18 puncte și revine pe primul loc. Luni seară va juca la Universitatea Craiova iar până la pauza competiționala se va mai întâlni cu FC Argeș și Petrolul, la Ploiești.

La polul opus, FCSB are doar 7 puncte și e pe loc de baraj, locul 13, cu o singură victorie, 3-2 cu Chindia. Rezultatele etapei intermediare și programul celei viitoare, care începe vineri, pe coloana clasamentelor la zi a secțiunii Fotbal.

VIDEO GOL GRAMENI

Tot miercuri seară, CFR Cluj – FC Voluntari 4-0, sau există viață pentru campioană după înfrângerea cu Farul. CFR venea după eșecul de pe teren propriu cu Farul, scor 1-3, rezultat care atârna ca o piatră de moară pentru echipa pregătită de Dan Petrescu. Dar asta s-a văzut cel mult în prima jumătate de oră, după care clujenii au deschis scorul în minutul 32, prin Petrila, din lovitură liberă. În minutele de prelungiri ale primei reprize, Aliji a fost eliminat cu roşu direct pentru o lovitură aplicată lui Deac.

CFR a început mai bine repriza secundă, iar inevitabil a venit și golul, semnat de Jefte Betancor, care a majorat scorul în minutul 53. Apoi, în minutul 80, Mistrati a făcut 3-0 reușind un gol superb. Mingea ”a muşcat” transversala apoi a intrat în poartă. Cu două minute înainte de final, Yeboah a completat scorul de pe tabelă și a stabilit scorul final, CFR Cluj – FC Voluntari 4-0..

Și tot miercuri, Chindia Târgovişte – Petrolul Ploieşti 2-3. Spectacol pe ”Ilie Oană”, prahovenii obţinând victoria în inferioritate numerică. Petrolul Ploieşti s-a impus cu scorul de 3-2 în faţa Chindiei Târgovişte, miercuri, dar la Ploiești, într-un meci considerat a fi în deplasare din etapa a opta a Superligii.

S-a ajuns în situația în care Chindia a jucat acasă cu Petrolul la Ploiești, iar Petrolul în deplasare la Ploiești, din cauza faptului că arena din Târgoviște se află deja de ani de zile în modernizare, iar dâmbovițenii își dispută partidele considerate a fi în deplasare, în exil.

Susținuți puternic din tribune, prahovenii au început mai bine, iar Lucian Dumitriu a reuşit o dublă în prima repriză stabilind scorul pauzei cu cele două goluri marcate în minutele 8 şi 22. Târgoviştenii au egalat în repriza secundă, în numai cinci minute. Mai întâi a redus din diferenţă Daniel Popa (min. 75), iar Atanase a egalat în minutul 80. Doar două minute s-au bucurat cei de la Chindia, pentru că în minutul 82 Irobiso a marcat pentru Petrolul și le-a adus victoria prahovenilor.

Chindia Târgovişte este ultima în clasament, cu doar două puncte. Echipa dâmbovițeană nu are nici o victorie în actuala ediţie a Superligii, în timp ce Petrolul e revelația debutului de sezon și ajunge direct pe locul 3 după acest succes, cu 14 puncte, deși începea campionatul cu două eșecuri la zero, urmate de o remiză acasă, 1-1.

Neînvinși ulterior, prahovenii au câștigat de 3 ori la rând cu 1-0, inclusiv la Cluj cu Universitatea și Drobeta Turnu Severin cu FC U Craiova 1948, fără a primi gol și în a patra apariție succesivă, 0-0 cu CS Mioveni. (foto pagina I: farulconstanta.com)

Acest articol a fost publicat în Fotbal, Liga 1 și etichetat cu , , , . Salvează legătura permanentă.