VIDEO Prima Sport: U Craiova – FCSB 0-1. Mamut marchează împotriva foștilor coechipieri și își ține echipa în lupta pentru titlu

FCSB s-a impus duminică seară la Craiova, la finele unui meci dramatic, cu scorul de 1-0, și continuă lupta pentru titlu. Echipa din București a mers în Bănie cu un singur gând, să se impună, pentru a putea spera în continuare, în ultimele două etape rămase de disputat în faza play-off din Liga 1. Și a reușit, chiar dacă oltenii au ratat o sumedenie de ocazii. Roșu-albaștrii din capitală mai au de jucat runda viitoare la Voluntari, pe când liderul campion CFR Cluj acasă cu craiovenii, după care fruntașele se vor întâlni la gongul final pe Dâmbovița.

Tănase l-a pus la încercare pe Pigliacelli, în minutul 9, cu un șut pe centru de la marginea careului, însă gazdele au răspuns prin Vătăjelu, care putea deschide scorul în minutul 22, dar s-a opus Târnovanu. În prelungirile primei reprize a întâlnirii cădere de cortină peste runda a opta din play-off, Markovic ar fi putut și el marca din pasa lui Ivan, însă a ratat de puțin ținta.

Nici nu a început bine repriza secundă a jocului de la ora 19:30 și oltenii au irosit o nouă ocazie uriașă, prin Baiaram, în minutul (49), dar bara l-a salvat pe Târnovanu. Apoi, 5 minute mai târziu, Markovic a apărut și a șutat din interiorul careului, dar a fost blocat în ultima clipă de Miron.

Oltenii au reușit totuși să înscrie, în minutul 72, dar reușita lui Koljic a fost anulată pe motiv de ofsaid. FCSB a cerut penalty, în minutul 77, după un duel între Papp și Cristea.

Când cele două echipe păreau împăcate cu remiza, fostul atacant al oltenilor, Ivan Mamut a dat lovitura și a decis meciul, la prima atingere de balon, în minutul 86. Și ce gol! Croatul a reluat cu călcâiul centrarea lui Radunovic și a adus 3 puncte mari pentru FC FCSB.

CSU Craiova ar fi meritat totuși măcar o remiză, pe care ar fi putut să o obțină în minutul 90+3, dar Căpățînă a reluat în bară, după un corner și s-a terminat 1-0 pentru oaspeți.

După acest rezultat, FCSB, cu bilanțul 8 7 0 1 (19-4) în play-off,  face 52 de puncte și se apropie la două puncte de liderul CFR Cluj (8 5 1 2 15-5). CSU Craiova (8 6 0 2 17-6) rămâne fixată pe poziția a treia, cu 45 de puncte, și nu mai poate nici avansa, nici să cadă ierarhic, în condițiile în care celelalte 3 clasate în play-off, FC Voluntari, Farul și ACS Campionii FC Argeș dețin 31, 29 respectiv 27 de puncte. În celelalte întâlniri ale etapei a 8-a în play-off, Farul – FC Voluntari 1-1 și Campionii FC Argeș – CFR Cluj 0-6.

Acest articol a fost publicat în Fotbal, Liga 1 și etichetat cu , , , , , , . Salvează legătura permanentă.