VIDEO Prima Sport: UTA – FC U Craiova 1948 2-1, meci cu majoritatea titularilor echipelor, străini. Arădenii, procentaj maxim acasă, 3 victorii din 3 jocuri, cu câte două goluri marcate. Croitoru, al doilea eșec consecutiv

UTA a trecut de FC U Craiova 1948 vineri seară la Arad cu scorul de 2-1, într-un meci programat în ziua inaugurală a etapei a şaptea a SuperLigii, alb-roșii trecând astfel peste amarul unui eșec la limită poate nemeritat în Giulești și pricinuind oltenilor al doilea eșec consecutiv.

Roșu-albii și ”albaștrii” abordau întâlnirea de la același punctaj ierarhic, 7, cu câte două victorii, o remiză și 3 eșecuri fiecare, arădenii fiind cei care au învins, victorioși pentru a treia oară consecutiv pe propriul gazon, într-un meci în care majoritatea titularilor, în ambele efective, provin de peste hotare.

De fapt, UTA își păstrează procentajul maxim în privința punctelor câștigate acasă în noul campionat, păstrând uniformitatea și prin prin prisma golurilor marcate în cele 3 victorii, câte două: 2-0 cu Petrolul, 2-1 cu ”U” Cluj și 2-1 sâmbătă seară cu craiovenii. Iar adăugând și punctul smuls la Sfântu Gheorghe, 0-0 cu OSK Sepsi, unicul în cele 4 deplasări, UTA a ajuns deja la 10 puncte.

Aparițiile se vor succeda acum cu mai mare repeziciune, marți la ora 16:30 la Mioveni, care l-a înlocuit pe banca tehnică pe Alexandru Pelici cu Ilie Stoican, iar sâmbătă 3 septembrie de la ora 19 acasă cu Chindia, după care, până la pauza competițională, și ieșirea la Botoșani respectiv primirea nou-promovaților sibieni.

Pauză în urma căreia, în octombrie, va urma un ”calup” greu pentru arădeni, la Farul, acasă cu campioana CFR Cluj, la FCSB și acasă cu cealaltă grupare din Bănie, deținătoarea ”bronzului”, Universitatea.

Până una alta, vineri, UTA a condus cu 2-0 după primele 45 de minute de joc, Otele deschizând scorul deja în minutul 9 iar Postolachi, marcator și în precedentul meci acasă dar înlocuit la pauză, majorându-l în prelungirile primei părți (minutul 45+1), la colțul scurt, din careu, la finele unui contraatac 3 contra unu.

VIDEO GOL OTELE

Tot la pauză au schimbat și oaspeții, efectuând chiar două înlocuiri, după o modificare realizată deja în minutul 36.

Iar echipa pregătită de Marius Croitoru a redus din diferență încă din minutul 59, prin Iancu, însă nu mai mult de-atât. Poenaru avea să apeleze și el la o dublă schimbare la mijlocul părții secunde, în linia mediană.

Etapa continuă sâmbătă – programul rundelor 8-9 și clasamentul la zi, pe coloana datelor tehnice a secțiunii Fotbal. Farul Constanța și Rapid conduc în clasament, ambele cu câte 12 puncte. Pe poziția a treia se află FC Botoșani, care are un punct mai puțin. După această victorie, UTA urcă până pe locul 6, ultimul care duce în play-off. FC U Craiova 1948 rămâne pe locul 12.

UTA: Balauru – Vukcevic, Benga, Chindriş, Hoxhallari (minutul 85, Dobrescu) – Cascini, Isac (67, Steau), Ubbink (67, Matei) – Jobello, Postolachi (46, Ademi), Otele (86, Erico).

Antrenor: Ilie Poenaru

FC U Craiova 1948: R. Popa – R. Negru (minutul 83, Bălan), Duarte, Papadopoulos, Huyghebaert – Asamoah, Achim (36, Marquet) – Baeten (46, Sidibe), G. Iancu (74, Chiţu), Van Durmen (46, Bahaassa) – Compagno.

Antrenor: Marius Croitoru.

Cartonaşe galbene: Isac minutul 30, Otele 66, Cascini 77, Steau 81 – Baeten 19, Papadopoulos 62. Arădenii au contabilizat până acum în total 22 de cartonașe galbene și două roșii.

Arbitri: Cătălin Popa – George Florin Neacşu, Romică Bîrdeş – Szabolcs Kovacs. Arbitri VAR: Florin Andrei, Alexandru Vodă. Observator: Zoltan Szekely

Într-un alt joc disputat vineri seară în SuperLiga, FC Voluntari – ”U” Cluj 0-0, ardelenii rămânând fără victorie în SuperLigă. A fost prima partidă a clujenilor cu Eugen Neagoe pe banca tehnică, dar și un meci cu multe probleme de arbitraj.

În minutul 34 al confruntării, fundaşul lateral Briceag de la ”U” Cluj a centrat de pe partea stângă, iar stoperul Ricardinho a încercat să degajeze balonul, însă acesta i-a ricoşat în mână, numai că centralul partidei nu a acordat nimic.
Deși Ionuț Coza, arbitrul VAR, a verificat faza, acesta nu i-a spus centralului să se uite pe reluare. Decizia corectă ar fi fost penalty acordat pentru U și eliminarea lui Ricardinho, care avea deja „galben”.

Dezavantajați au fost și ilfovenii, în repriza secundă, la o fază la cate Romario Pires a avut o intrare violentă asupta lui Cristian Costin. Cojocaru a acordat fault, dar nu și cartonaș, deși pe reluare s-a văzut că intrarea a fost mai degrabă de eliminare. Până la urmă, arbitrul a acordat galben pentru Pires.

FC Voluntari: M. Popa – Ricardinho, Matricardi (minutul 84, Droppa), Armaş – Aliji, Costin, Răduţ (Tavares ’68), Meleke – Florea, Marcelo Lopes (Nicolas Popescu ’89), Nemec (Merloi ’84). Antrenor: Liviu Ciobotariu.

U Cluj: Gorcea – Romeo, Piţian, Ispas, Briceag – Bic (Simion ’90), Pires, Filip – Chipciu, Bălan (Boiciuc ’77), Fernandes. Antrenor: Eugen Neagoe.

Cartonaşe galbene: Ricardinho 14, Nemec 59 / Chipciu 28, Pires 74. Arbitri: Adrian Viorel Cojocaru – Ciprian Florin Danşa, Bogdan Gheorghe – Andrei Antonie. Arbitri VAR: Ionuţ Coza, Mircea Orbuleţ. Observator: Corneliu Fecioru.

Acest articol a fost publicat în Fotbal, Liga 1 și etichetat cu , , , . Salvează legătura permanentă.