VIDEO x 3 Prima Sport: Sepsi – Rapid 1-2 şi vişiniii urcă pe locul 1, Petrolul – CS Mioveni 0-0 cu eurogol anulat argeşenilor şi Dinamo – Unirea Dej 2-3 (0-1) în Liga 2, „roşii” egalând în zadar de două ori

Debut al etapelor din weekend în SuperLiga şi Liga 2 sub semnul echilibrului ân ceea ce priveşte rezultatele înregistrate, cu victoriile împărţite între gazde şi oaspeţi, câte una fiecare în primul eşalon, dar şi două remize albe, câte 3 fiecare în divizia secundă dar şi alte două remize. Iată VIDEO Prima Sport de la partide în care vizitatorii cel puţin au remizat, dacă nu s-au şi impus, cum a fost cazul în întâlnirea OSK Sepsi – Rapid 1-2, giuleștenii câștigând derby-ul de la Sfântu Gheorghe și urcând pe primul loc în Superligă

Rapid a învins, sâmbătă seară, în deplasare, cu scorul de 2-1, echipa Sepsi, într-un meci din etapa a şaptea a Superligii

Sepsi a deschis scorul prin Rondon, în minutul 22, din penalty, dar giuleștenii au revenit. Mai întâi, Sefer a restabilit egalitatea, după doar 6 minute de la reușita ardelenilor, iar Ioniţă a dat lovitura în prelungirile primei reprize și a stabilit rezultatul final, 2-1 pentru Rapid.

După acest succes, echipa pregătită de Adi Mutu acumulează 15 puncte și urcă pe primul loc în clasament. Eșecul o costă pe Sepsi, care rămâne cu 10 puncte și se află pe poziția a cincea.

Sepsi: Niczuly – Dimitrov, Ninaj, Ciobotariu, Ispas – Aganovic, Rodriguez, Ştefănescu (Matei ’46) – Bărbuţ (Golofca ’68), Rondon (Tudorie ’68), I. Gheorghe (Achahbar ’72). Antrenor: Cristiano Bergodi.

Rapid: Moldovan – Onea, Săpunaru, Grigore, Morais – Kait (Crepulja ’61), Albu, Ioniţă (Papeau ’61) – Sefer (Pănoiu ’76), Dugandzic, V. Costache (Măţan ’61). Antrenor: Adrian Mutu.

Cartonaşe galbene: / Papeau minutul 73, Sefer 76. Arbitri: Andrei Florin Chivulete – Vladimir Urzică, Mihai Marius Marica – George Cătălin Găman. Arbitri VAR: Sorin Costreie, Adrian Vornicu. Observator: Sorin Boca

Tot sâmbătă, Petrolul şi CS Mioveni au remizat, scor 0-0. Vineri s-au înregistrat rezultatele FC Voluntari – Universitatea Cluj 0-0 şi UTA Arad – FCU 1948 2-1..

VIDEO Prima Sport ǀ Petrolul Ploieşti – CS Mioveni 0-0. Oaspeţii au dominat şi au avut ghinion: eurogol anulat pentru ofsaid milimetric şi bară

Petrolul Ploieşti a remizat, sâmbătă seară, pe teren propriu, scor 0-0, cu CS Mioveni, într-un meci din etapa a şaptea a Superligii. A fost debutul lui Flavius Stoican pe banca tehnică a oaspeților, care ar fi putut să plece cu toate cele 3 puncte acasă.

CS Mioveni a ratat marile ocazii ale meciului și a avut și un gol anulat de VAR, pentru un ofsaid milimetric, în minutul 64. Autorul golului, Antal, reușise să îl învingă pe Vâlceanu cu o execuție ca în vremurile sale bune. Până atunci, CS Mioveni a ratat marile ocazii, inclusiv o bară, în minutul 36, iar în minutul 40 ar fi putut să primească un penalty, însă VAR a judecat faza în favoarea celor de la Petrolul.

S-a terminat finalmente 0-0, rezultat care dezvantajează clar echipa mai bună, care vineri seara a fost clar CS Mioveni. Fără nicio victorie în acest sezon, echipa din județul Argeș ocupă acum ultima poziție, cu numai două puncte, în timp ce Petrolul a strân deja 11 și este a cincea în clasament.

Petrolul: Vâlceanu – Meijers, Tamaş, Huja – Pashov (Borta ’61), Ţicu – Grozav (Irobiso ’73), Seto (Cebotaru ’61), Jair, Bratu (Cioiu ’46) – Ivanovski (Măzărache ’83). Antrenor: Nicolae Constantin.

CS Mioveni: I. Popescu – Balaur, Scarlatache, Garutti – Oancea, Lixandru (Toma ’88), Pop, Şerbănică (Trif ’88) – Blănaru, Antal (Coşereanu ’75), Buziuc (Panait ’62). Antrenor: Flavius Stoican.

Cartonaşe galbene: Huja minutul 49, Jair 71 / Scarlatache 20, Oancea 78. Arbitri: Viorel Nicuşor Flueran – Daniel Mitruţi, Marius Badea – Marian Barbu. Arbitri VAR: Sebastian Colţescu, Vlad Bârleanu. Observator: Adrian Vidan

VIDEO Prima Sport ǀ Dinamo – Unirea Dej 2-3 (0-1). „Câinii”, la a treia înfrângere consecutivă

Dinamo a înregistrat al treilea eşec consecutiv în Liga a 2-a, în etapa a patra a eşalonului secund, pe teren propriu, cu Unirea Dej.

„Câinii” au cedat cu scorul de 2-3, în direct la Prima Sport 1. Pentru învingători au marcat Cocian (31’ şi 58’) şi extrema dreaptă Alexandru Pop (77’). Pentru Dinamo a punctat atacantul central Alexandru Pop (54’ şi 73’), care a reușit să egaleze de două ori, însă nu și să oprească o nouă înfrângere umilitoare. După patru runde, Dinamo se află pe locul 17 din 20 de echipe, cu doar 3 puncte. În schimb, Unirea Dej are 9 puncte și este a patra în clasament.

Rezultate înregistrate în partidele disputate, sâmbătă, în etapa a patra a Ligii 2:

Unirea Constanța – CS Viitorul 2-1.

Programul etapei a V-a şi clasamentul la zi, pe coloana datelor tehnice. Csikszereda – FC Buzău se joacă duminică de la 11 iar CSC Dumbrăviţa – Clubul Sportiv al Armatei luni de la ora 18.

Runda viitoare, sâmbătă, Ripensia acasă cu Metaloglobus de la ora 11, Politehnica la Galaţi cu nou-promovata Suporter Oţelul de la 11:30 (televizat) iar CSC Dumbrăviţa tot în deplasare, la Buzău, luni 5 septembrie de la 16:30.

Acest articol a fost publicat în Fotbal, Liga 1, Liga 2 și etichetat cu , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.