VIDEOx2 Prima Sport: CS U Craiova – Farul 4-3. De la 1-3, oltenii câştigă cel mai spectaculos joc al sezonului. Markovic şi Torje, duble de efect. FC Argeş – FC Hermannstadt 0-1. Cine îi mai oprește pe sibieni? Nou-promovata, revelaţia începutului ediției SuperLigii

Etapa a IX-a în SuperLiga se va încheia joi cu meciul FCSB – CFR Cluj, de la ora 20, propunând până acum în restul etapei nu mai puțin de 3 victorii în deplasare cu 0-1, două remize 1-1 și două victorii la limită acasă, una înregistrată luni seară, când CS Universitatea Craiova a învins Farul cu 4-3, partidă difuzată în direct la Prima Sport1, dovedită a fi cea mai spectaculoasă din SuperLiga 2022-2023. Markovic şi Torje au reuşit câte o ”dublă” iar oltenii au revenit de la 2-3 la pauză.

Reușind a treia victorie consecutivă acasă în campionat, după 1-0 cu CS Mioveni și FC Botoșani, cu mențiunea că meciul de luni s-a jucat la Drobeta Turnu Severin.

70 de secunde. De atât a avut nevoie Vlad Morar pentru a deschide scorul cu un şut de la marginea careului, printre picioarele lui Găman. Ivan (16) a ratat prima ocazie a gazdelor, apoi Markovic (26) a oferit un moment superb: dribling scurt pe lângă Popescu, şut la colţul lung pentru 1-1. Până la pauză, Torje şi-a adus aminte de ce fotbalist bun a fost, a marcat pentru 1-2 în minutul 33, cu un lob de efect, apoi a făcut 1-3 (minutul 41) cu altă execuţie superbă de la distanţă. Doar că Andrei Ivan (43), ajutat de o deviere a lui Sîrbu, a redat speranţele gazdelor.

Începută cu o ocazie a lui Pitu (56), repriza a doua a fost una cât se poate de spectaculoasă. Markovic (66) s-a distrat şi cu Larie pentru 3-3, pentru ca Aioani (71) să gafeze incredibil şi să le ofere oltenilor şansa de a trece în avantaj pentru prima dată în meci.

Fără replică pe final, în ciuda schimbărilor făcute de Hagi şi a unei mari ocazii ratate de Louis Munteanu, Farul a ratat şansa de a reveni pe primul loc şi a încasat în 90 de minute patru goluri, în condiţiile în care primise cinci în primele opt etape. Echipa constănțeană rămâne pe locul al doilea, cu 18 puncte, trei sub liderul Rapid, în timp ce CS Universitatea Craiova urcă pe cinci, cu 14 puncte strânse din opt meciuri. Etapa viitoare se joacă CFR Cluj – CS Universitatea Craiova şi Farul – FC Argeş.

VIDEO REZUMAT:

În celălalt joc de luni, după o largă gamă a remizelor în deplasare, pe linie, 1-1 la Chindia, 0-0 la Farul și 2-2 la FCSB, nou-promovata din Sibiu a câștigat în Trivale. VIDEO Prima Sport: FC Argeş – FC Hermannstadt 0-1. Cine îi mai oprește pe sibieni? Formația lui Măldărășanu, revelaţie a începutului de sezon în SuperLiga.

FC Hermannstadt rămâne neînvinsă în SuperLiga, după ce a trecut în deplasare, cu 0-1, de FC Argeş, în etapa a noua. Fără bani, cu conturile goale și într-o permanentă stare de tensiune, sibienii sunt competitivi, din postura de nou-promovați.

Unicul gol al meciului a fost marcat de Daniel Paraschiv, în minutul 90 și aduce 3 puncte uriașe pentru Hermannstadt. Echipa pregătită de Marius Măldărășanu ajunge la 16 puncte și urcă pe locul 4, la un punct de podium.

Acest articol a fost publicat în Fotbal, Liga 1 și etichetat cu , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.