VIDEOx2 Prima Sport. „U” Cluj – Dinamo 2-0. „Câinii”, aproape de umilința supremă. Trupa din Ștefan cel Mare riscă să retrogradeze. Concordia Chiajna – Chindia Târgovişte 2-1. Surpriză în primul baraj de promovare. Ilfovenii au şanse să revină în Liga 1

Dinamo a cedat pe „Cluj Arena”, 2-0 pentru Universitatea în primul baraj retrogradare-promovare de sâmbătă, și este cu un picior în liga secundă. „Câinii” mai au șansa returului care se va juca la București. În cealaltă manșă I, tot o victorie a gazdelor din Liga 2, pe locul 5 la finele fazei play-off, Concordia Chiajna – Chindia Târgovişte 2-1, după ce ilfovenii au revenit de la 0-1.

Pe teren, în debut, bucureștenii au părut mai buni. Încă din primele minute, Dinamo a avut posesia și a încercat să împingă jocul. „U” a replicat în special pe contraatac și a lovit când nu se aștepta nimeni.

În minutul 14, Tescan a scăpat pe un contraatac singur cu Eșanu, dar portarul lui Dinamo a avut o intervenție dură și l-a trântit pe jucătorul lui „U” Cluj. Inspirat, Martin Remacle a urmărit balonul și l-a trimis în poarta goală.

Și tot gazdele au trecut pe lângă gol, în minutele 24 și 34, însă Fernandes și Tescan au ratat două ocazii imense.

În repriza secundă, Dinamo a fost obligată să iasă la joc, iar Matei, în minutul 47, a lovit bara. În replică, Universitatea Cluj putea marca după alte 10 minute, prin Boiciuc, care a scăpat cu Eșanu, dar nu a reușit să-l dribleze pe portarul bucureștean. Iar din minutul 72, „Șepcile Roșii” au rămas în 10, după eliminarea lui Fernandes, care a văzut al doilea galben.

A fost momentul în care Dinamo a declanșat o ofensivă totală, iar Irobiso a lovit bara, în minutul 79. Și pentru că în fotbal ocaziile se răzbună, „U” Cluj a avut ultimul cuvânt. Ardelenii și-au dublat avantajul, cu 7 minute înainte de final, când Boiciuc a marcat pe un contraatac, după o pasă excelentă de la Ioan Filip. S-a terminat 2-0, rezultat în urma căruia divizionara secundă e favorită la promovare, chiar dacă va avea o misiunea grea în retur, în Ștefan cel Mare.

VIDEO REZUMAT:

EXCLUSIV Look Sport: Sabău, impresionat de ”U” Cluj. ”În prima repriză puteau să facă 2-0 sau 3-0”

Turul barajului de menţinere/promovare, ”U” Cluj – Dinamo s-a terminat cu scorul de 2-0. În studioul Fotbal Show, Ioan Ovidiu Sabău s-a declarat impresionat de atitudinea ardelenilor şi a ţinut să îl laude pe Erik Lincar pentru tactica abordată.

”Echipa mai bună clar a fost Universitatea. Au pregătit mai bine jocul, au arătat mai bine fizic. Veneau după 3 înfrângeri, erau greu să îi refaci mental, dar iată că până la urmă îşi doresc cu toţii de acolo să promoveze. A contat foarte mult aportul suporterilor, au fost extraordinari, au venit în număr foarte mare.

Lincar a pregătit mai bine jocul, clar a meritat Universitatea această victorie, în prima repriză puteau să facă 2-0 sau 3-0, a fost acel fault din postură de ultim apărător, se putea da şi roşu. Clar, sunt şanse foarte mari să promoveze în prima ligă, depinde de ei în momentul acesta. Nu aş vrea să critic Dinamo, deorece aş lua meritele celor de la Universitatea, care au jucat extraordinar”, a spus Sabău, pentru Prima Sport. Foto pagina I, fcucluj.ro.

VIDEO Prima Sport: Concordia Chiajna – Chindia Târgovişte 2-1. Surpriză în primul baraj de promovare: ilfovenii au şanse să revină în Liga 1

În prima parte nu au fost ocazii, ambele echipe au preferat să joace la siguranţă. Însă repriza a doua a fost diametral opusă. Chindia Târgovişte a deschis scorul, prin Florea, în minutul 50, care a profitat de un ricoşeu favorabil din transversală şi a marcat fără probleme.

La doar şapte minute după deschiderea scorului, Şerban are o intervenţie imprudentă în careu, iar arbitrul arată punctul cu var. Adrian Voicu a transformat lovitura de la 11 metri şi a restabilit egalitatea pe tabelă. Ilfovenii au preluat conducerea partidei în urma autogolului antologic al lui Piţian, din minutul 68, care şi-a trimis mingea în proprie poartă după o centrare, care nu anunţa nimic.

Ilfovenii au produs o mare surpriză şi este clar că echipa antrenată de Emil Săndoi va avea o misiune grea în returul de pe ”Ilie Oană”.