VIDEOx3 Prima Sport. FC Universitatea Craiova 1948 – CSU Craiova 1-2. Derby-ul Olteniei, decis de 3 penalty-uri. Istvan Kovacs, nevoit să întrerupă meciul în minutul 60

CS Universitatea Craiova a câştigat duminică seară derby-ul cu rivala FCU Craiova 1948, 2-1 (difuzat în direct la Prima Sport 1) şi şi-a depăşit concitadina în clasamentul SuperLigii. Derby-ul din Bănie, presărat cu multă tensiune, a fost decis de trei penalty-uri şi a fost întrerupt de Istvan Kovacs în minutul 60.

La mijlocul săprămânii, Universitatea Craiova a fost învinsă cu 1-0 pe teren neutru, în Polonia, de o grupare din Ucraina, în manșa I a fazei a III-a preliminare în Conference League. Returul, în Bănie.

Cel mai aşteptat meci al anului pentru fiecare dintre cele două echipe a început cu o ocazie ratată de Creţu în minutul 8 şi cu una la fel de mare a lui Compagno (16), care a dat pe lângă minge dintr-o poziţie optimă. S-a intrat, apoi, într-un registru dominat de lupta de la mijlocul terenului şi, în timp ce galeriile îşi făceau treaba în tribune, derby-ul s-a aprins şi pe teren. În minutul 41, Kovacs a văzut un fault al lui Van Durmen la Markovic, iar Ivan a transformat penalty-ul rezultat. În al patrulea minut de prelungiri al reprizei, acelaşi Kovacs a sesizat cum şutul lui Hanca atinge mâna lui Bahassa, iar Hanca a punctat pentru 2-0, tot din penalty. A fost şi momentul care i-a făcut pe fanii lui FCU Craiova să „explodeze”.

În minutul 60, torţele şi obiectele aruncate în teren de fanii formaţiei lui Mititelu l-au determinat pe Kovacs să întrerupă meciul timp de aproximativ zece minute.

La revenirea de la cabine, gazdele au pus presiune, iar Compagno a obţinut un penalty la un duel aerian cu Papp. Tot el l-a transformat, iar suspansul revenea şi pe tabela de scor.

Imediat, Baiaram (71) a ratat singur cu portarul, iar Croitoru i-a aruncat în luptă pe Chiţu şi Marquet. Cu gazdele incapabile să pună presiune, trupa lui Balint s-a apărat bine pe final şi şi-a luat doza de încredere necesară înaintea returului cu Zoria Luhanks, programat joi.

S-a terminat în cele din urmă 2-1 pentru CSU Craiova, care obține astfel prima victorie în acest sezon al SuperLigii. După acest succes, CSU Craiova face 5 puncte și urcă pe locul 9, depășindu-și marea rivală FCU, care rămâne cu 4 puncte și o poziție mai jos.
…………………………..…………….

VIDEO Prima Sport | Croitoru, declaraţia startului de sezon: „Ar trebui să mergem să apărăm şi noi Taiwanul. Avem VAR degeaba!” Cum a descris derby-ul cu rivala din Craiova

Învins de CSU Craiova, 2-1, în derby-ul Olteniei, Marius Croitoru a acuzat arbitrajul lui Istvan Kovacs şi a făcut declaraţia zilei în fotbalul românesc: „Ar trebui să mergem şi noi să apărăm Taiwanul”, a spus antrenorul oltenilor, cu referire la o declaraţie a lui Adrian Mihalcea.

Croitoru contestă al doilea penalty primit de adversari, după un henţ văzut de Kovacs la Bahassa, şi consideră că echipa sa a dominat o mare parte a meciului. Pentru antrenorul lui FCU Craiova, obiectivul rămâne accederea în play-off, iar înfrângerea de duminică seară nu e considerată o pierdică importantă în acest sens.

„Un spectacol şi în tribune, şi pe teren. Rezultatul e nemeritat, dar se întâmplă să joci aproape perfect şi îţi lipseşte golul. Trebuia să fim mai decişi. Din ce am văzut, se vede o reluare clară, cu mingea care-l loveşte în cap. Degeaba avem VAR. A zis bine domnul Mihalcea. Ar trebui să mergem să apărăm şi noi Taiwanul (n. red – Adrian Mihalcea spusese că SuperLiga a luat VAR-ul „de la chinezi”). Dacă nu vezi nici pe reluare că-l loveşte în cap, înseamnă că toţi avem o problemă. E un derby, e mai puţin important locul în clasament, ambiţiile sunt mari. Cine greşeşte mai puţin e clar că are şanse de câştig. Eu consider că am făcut doar o greşeală, a doua nu a fost. De aceea spun că scorul nu reflectă realitatea din teren.

Tot meciul am jucat mai bine. Am jucat contra echipei care a terminat pe locul al treilea. E normal să-ţi pună probleme. Nu ca echipă, ci individual. Din punctul meu de verere, echipa mai bună a fost FC U. Individual, da, echipele acestea te bat pe individualităţi. Am fi avut nevoie de Bauza, este o pierdere mare pentru noi. Am jucat contra echipelor din cupele europene, care sunt formate din valori individuale, e normal să se vadă când pun piciorul pe minge. Dar am dominat o echipă de Europa, am arătat că suntem demni de acest derby. Din păcate, consider că un penalty eronat a făcut diferenţa, nu altceva. Dacă greşesc, îmi cer scuze. Dar nu cred!

Istvan Kovacs a spus că e sigur. Dar se vede o reluare clară când mingea este deasupra capului. Puteţi căuta un meci Astra – FC Botoşani 1-0 când mingea îl loveşte la fel în mână şi arbitrul a spus că are voie. Îmi cer scuze domnului Istvan Kovacs dacă greşesc.

Am declarat de la bun început că obiectivul meu şi al echipei e de a merge în play-off. Nu am alt obiectiv trasat. Dacă nu voi reuşi, e normal să fac pasul în spate şi să las pe cineva care poate. Dar, din punctul meu de vedere, echipa joacă un fotbal plăcut. Nouă ne place. Rămâne să demonstrăm, le-am explicat că, indiferent de rezultatul de azi, lucrurile continuă. Drumul este lung, cel mai important e ca după 30 de etape să ne aflăm în play-off”, a spus antrenorul la flash-interviul de după meci.

EXCLUSIV Prima Sport ǀ Daniel Pancu știe unde s-a decis derby-ul Olteniei. „Fanii echipei lui Mititelu i-au ajutat pe adversari”

Universitatea Craiova a trecut de FCU Craiova în derby-ul Băniei, cu 2-1, meci care s-a văzut pe Prima Sport 1 şi www.primaplay.ro. La finalul partidei, în emisiunea Fotbal Show, fostul atacant Daniel Pancu a făcut analiza şi a tras concluziile unei partide marcate de manifestările urâte ale fanilor clubului patronat de Adrian Mititelu şi fiul său.

Fostul vârf al Rapidului e convins că ultraşii, care au aruncat cu torţe pe teren, cu scaune şi alte obiecte, au ”ajutat-o” pe CSU Craiova să câştige. Formaţia lui Balint era obosită în opinia lui Pancu, iar pauzele lungi, în special cea din repriza a doua, impuse de manifestări fanilor echipei FC U Craiova, au ajutat adversarii.

Formaţia pregătită de Marius Croitoru a fost mult mai proaspătă decât CSU Craiova, în opini lui Daniel Pancu.

”Jocul a fost oprit de câteva ori, cred că fanii şi-au încurcat mai mult propria echipă. CSU era obosită pentru că joacă şi în cupele europene, joacă din trei în trei zile, iar FC U Craiova era mult mai proaspătă în prima repriză.

CSU nu are două echipe să joace în campionat şi în Europa, aşa cum are CFR, iar asta se simte. Aşa s-a scris istoria meciului, cu implicarea fanilor”, a declarat Daniel Pancu în emisiunea Fotbal Show, de pe Prima Sport 1.

Acest articol a fost publicat în Fotbal, Liga 1 și etichetat cu , , , , . Salvează legătura permanentă.