SSU Politehnica a asigurat astăzi pe ploaie ca unic sol al fotbalului divizionar al Timişoarei câştigarea sezonului regulat în seria vestică a Ligii a III-a, pas în faţă după trecuta ediţie în care rămânea în umbra lui FC Bihor.
Şi mai mult întineriţi între timp, alb-violeţii preluaţi în vară de Cristian Gălan au adulmecat vidul de putere generat de promovarea orădenilor şi au recuperat terenul pierdut pe intervale ale primelor 11 etape, câştigându-le în schimb înseriat pe ultimele şapte, astăzi în premieră din postura de lider la ora 15 a deplasării la Şag, la finele returului.
Fotoliu păstrat tinerilor de David Ciurel din minutul 27 al ieşirii pe vreme potrivnică pe terenul „Comunal” al nou-promovaţilor antepenultim clasaţi de la Timişul, greu vânzându-şi pielea şi-n tur la „Electrica”, tot cu 1-0.
Ce urma pe-atunci imediat mai apoi era mai greu de îndurat pentru încercaţii fani viola, eşecurile la zero la Pecica şi la „Electrica” în faţa celor din vale punându-i pe gânduri chiar şi pe optimiştii dintre suporterii polişti.
Însă continuarea se înfiripa pe calea revirimentului, fie şi încropit iniţial din puţin, 1-0 acasă cu Lotus Băile Felix din lovitura liberă a decanului de vârstă Popa în minutul 90.
Acelaşi 1-0 fiind apărat şi astăzi pe ploaie şi vânt la sud de Timişoara, tot trei puncte fiind aduse şi cu un singur gol, aşa cum 3-4 goluri conturau ultimele reuşite în deplasări, la Cermei respectiv Sânicolau Mic.
Încât poliştii n-au mai încasat gol „afară” de peste patru luni, de la 9 noiembrie, când se înclinau la Pecica doar cu un gol primit.
La diferenţele aspiraţionale dintre noul lider de săptămâna trecută şi nou-promovaţii periclitaţi în demisolul seriei, SSU Politehnica era „condamnată” a nu călca greşit pe cel de-al şaptelea teren comunal vizitat în C9, însă mai greu de înfăptuit decât de zis, pe fondul ambiţiilor sporite ale conjudeţenilor şi cu jucători mai rutinaţi în alcătuire, chiar şi ex-alb-violeţi.
Recentele 4-0 în judeţul Arad şi 5-0 la „Electrica” împotriva ghirozenilor erau chiar greu de reeditat şi astăzi, iar greu de-a binelea le-a venit poliştilor să-şi asigure al patrulea rezultat de 1-0 în cele 9 victorii la zero, adică în jumătate din totalul celor 18 etape.
Cireaşă pe tort, şi prin jocul rezultatelor, „Poli” şi-a dublat avantajul la puncte în fruntea ierarhiei, cap de pod înaintea celor 9 etape în play-off dintre care cinci programate la „Electrica”, două chiar în partidele imediat următoare, cu ghirozenii şi cei din vale.
Propriu-zis, „violeţii” sunt ultimii mohicani dintre participanţii din primăvara trecută la play-off-ul seriei vestice, în condiţiile în care doi actuali noi oponenţi, arădeni respectiv hunedoreni, sunt la ora premierei, însă nimic încă nu e câştigat, iar şi dacă ar fi adjudecat, Minaur şi SCM Zalău pândesc din grupa nord-vestică „pereche”, Seria 10.
Fără căpitanul Fabian Marincu, semnatar suspendat al hat-trick-ului din primele 27 de minute contra ghirozenilor, poliştii au fost propulsaţi spre victorie la Şag tocmai de înlocuitorul acestuia în echipa de start, David Mirel Ciurel, care a marcat la colţul scurt tot din lansarea lungă a lui Roşu în minutul 27, pe teren alături de fratele său Radu Daniel Ciurel, sânge proaspăt al generaţiei 2005 din aceeaşi viţă din nou umăr la umăr la firul ierbii pentru cauza încercaţilor „violeţi”.
Autori ai unui bilanţ pozitiv în deplasările seriei, 9 4 2 3 14-12, însă doar de puţin, căci pe terenurile contracandidatelor din play-off au smuls doar un punct strict în runda inaugurală, 2-2 în Valea Jiului, în rest capotând pe final la Ghiroda şi cedând fără a marca la Pecica.
De fapt, poliştii s-au impus pe terenuri adverse doar în fief-ul ultimelor patru clasate, nu însă şi pe gazonul echipelor de pe poziţiile 2-6, pe care bilanţul „violet” e mai puţin surâzător, 5 0 2 3 6-9.
Una peste alta însă, şi al treilea triumf la zero în 2025, într-un duel direct al câştigătoarelor de jocuri în noul an, ceea ce s-a simţit în replica dată de „vulpoii” lui Ciprian Urican, dintre care Mediop era blocat de două ori la 0-0., nu şi ex-polistul Zaluschi la 0-1, când lovea transversala după o oră de joc.
Au avut şi timişorenii barele lor, Prună nu mult înaintea pauzei, acelaşi David Ciurel în mitanul secund, când Antonescu deturna în stâlp, însă „Poli” este cea care se poate declara pe deplin mulţumită de rezultat, smuls într-un veritabil test de caracter sub privirile suporterilor.
Şi sub stropii de ploaie purtaţi de vânt, adversitate în care tânăra garnitură a lui Gălan a rezistat pe final insistenţelor Timişului, ultimă probă de microfon înaintea triplei ieşiri la Pecica, Ghiroda şi din Valea Jiului în rundele 2-5 din play-off, o a doua ieşire fiind programată în judeţul Arad şi la încheierea grupei I valorice.
Cea de astăzi, completată şi cu introducerea în prelungiri a unui junior în pragul împlinirii duminică a vârstei de 16 ani, atacantul din generaţia 2009 Ionuţ Moş.
De-acum prefigurându-se „nouă finale”, eventual alte patru la baraj.
Clasamentul final în sezonul regulat din C9, pe coloana rezultatelor secţiunii Fotbal în Sporttim.
*
CS Timişul Şag: Antonescu – Malacu, Rosuş (min. 73, Băluţoiu), Moţiu, Podină – Toader, Zaluschi (cpt.), Raul Popa (77, Stoia) – Micşa, Mediop, Viaşu (64, Chiorean).
Pe bancă: Foris – Cătăniciu, Drăghici, Făgărăşanu.
SSU Politehnica Timişoara: Mosoarcă – Nagy (min. 73, Amariei), D. Roşu, Vlaicu, Radu D. Ciurel – Rotariu, Pureca – Prună (84, Militaru), D. Popa (cpt.), David M. Ciurel (84, Boariu) – Istratie (90+2, Moş).
Pe bancă: Enăşescu – Miclăuş, Huminic, Tătaru, Avramescu.
Antrenorul învingătorilor, Cristian Gălan, a semnalat că „ne-am dorit acest lucru”, cu referire la abordarea play-off-ului de pe locul I, felicitându-i „pe băieţi pentru jocul de astăzi pentru că, mai mult decât faptul că ştiam că ne așteaptă un joc foarte greu, am avut un joc incredibil de greu. Îi felicit din tot sufletul pentru atitudinea pe care au arătat-o în timpul jocului! Poate nu a fost la cel mai bun joc al nostru, însă cu siguranță a fost unul dintre jocurile în care am pus cel mai mult suflet. Și lucrul acesta s-a văzut pe teren, am obținut o victorie în final. Felicit echipa din Șag pentru modul în care au jucat și sper să joace în continuare cu aceeași dăruire și atitudine pe care au avut-o astăzi împotriva noastră”.