Vulturii 2009 Lugoj, din nou remiză cu CS Vladimirescu

Se încinge focul… Odată ce şi-a aflat programul competiţional în Seria a IV-a a ligii a treia, stabilit ieri la amiază, şi care îi surîde cel puţin ca start al întrecerii, Vulturii 2009 Lugoj a înteţit şi ritmul jocurilor amicale, disputînd unul vineri seară, 1-1 cu colega de eşalon CS Vladimirescu, şi un al doilea sîmbătă de la ora 10, cu o garnitură secundară de la ACS Poli.

Lugojenii alcătuiesc una dintre cele doar 3 formaţii timişene într-o serie a patra a întrecerii cu numai 13 grupări la start, alături de Flacăra Făget, strămutată pe „Calor” din Calea Şagului, respectiv Millenium Giarmata, fiind vorba aşadar de numai 12 dueluri pe parcursul turului respectiv returului de campionat.

Aşadar finele celei mai grele săptămîni din punct de vedere al acumulărilor, de încărcare la efort, este binevenit punctat de nou-promovata lugojeană şi cu alte două partide de verificare, venite în cascadă după eşecul cu 1-3 de miercuri seară, atunci pe durata a 120 de minute, în faţa lui Millenium Giarmata.

Anagor, intrînd ca rezervă în minutul 65, în locul unui alt recrut de vară cu valenţe ofensive, Şerban, a avut un impact imediat, egalînd în minutul 70, după ce Coca deschidea scorul pentru arădeni într-o primă repriză mai slabă pentru amfitrionii de pe Timiş. Totuşi, gazdele puteau chiar cîştiga pe final, cînd Argatu, unul dintre cei 5 jucători menţinuţi 90 de minute în teren de către antrenorul Cosmin Stan, a ochit bara, ratînd şi o oportunitate singur cu portarul. Tînărul nigerian Anagor a fost cooptat în lotul din pregătiri sosind de la Autocatania Caransebeş.

A fost aşadar Vulturii 2009 – CS Vladimirescu 1-1, după un 2-2 consemnat recent pe tărîm arădean, semn că lugojenii pot deja evolua de la egal la egal cu adversarii din C4. În privinţa cărora cei de pe Timiş îşi pot contura încet-încet o impresie, avînd totodată timp o săptămînă în plus pentru a pregăti startul sezonului, în condiţiile în care ţintarul competiţional indică în prima rundă disputa Vulturii 2009 – FC Timişoara II, meci care nu va avea loc, gruparea oaspete urmînd a nu se alinia în campionat.

În aceste condiţii, Vulturii 2009 va debuta în data de 6 septembrie, în deplasare la Târgu Jiu, cu Pandurii II, pe care îi vor putea vedea pe viu la lucru la vecinii cărăşeni, cu ocazia partidei din prima etapă, la nou-promovata Muncitorul Reşiţa. Mai mult, lugojenii vor juca împotriva reşiţenilor încă din etapa a V-a, aşa încît vor fi avut temele făcute şi în această privinţă. Iar cum CS Vladimirescu va bate la uşă deja din runda a patra, ar mai rămîne de spionat doar Autocatania Caransebeş, rivala din etapa a treia.

Fără Ploscariu şi Hromei, ambii cu probleme la tendon, Vulturii 2009 i-a aliniat vineri de la ora 18 pe Micşa (46, Rusu) – Mînecan, Patrona, Ştreangă, Buliga (65, Gruneanţu) – Drăguş (46, Precupanu), Ciorei (65, Vînătu), Argatu, Ardelean – Barburescu (46, Stoica), Şerban (65, Anagor). După ce a început în sistemul 4-4-2, rar uzitat de antrenorul Stan, gazdele au glisat în ultimele 25 de minute, odată cu ultimele 3 schimbări efectuate, în 3-4-3.

Mai dificil va fi sîmbătă de la ora 10, cînd Vulturii 2009 va avea parte de doar 12 jucători pentru jocul amical cu o garnitură secundară a secund-divizionarei ACS Poli Timişoara, adică doar o rezervă. Mai apoi, marţi, un alt amical, cu o omoloagă nou-promovată, Muncitorul Reşiţa.

Acest articol a fost publicat în Fotbal, Liga 3, Timişene și etichetat cu , , , , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.