Vulturii Lugoj, prim gol după 3 fără: „Asta nu înseamnă că nu ne creăm ocazii!”

Un unic gol marcat în ultimul sfert de oră al jocului acasă din etapa a 6-a a ligii a III-a a fost suficient în această după-amiază Vulturilor Lugoj pentru a câştiga pentru prima oară după 4 runde, apropiindu-se astfel la un punct de formaţiile podiumului, de fapt şi de prima clasată.

Timişenii au avut însă de aşteptat până în minutul 78 al meciului cu ocupanta locului 9, CS Minerul Mehedinţi, o nou-promovată, pentru a înscrie primul lor gol după 3 etape fără scuturarea plasei, ceea ce i-a desprins însă la 5 puncte de învinşii lor.

Fiind vorba de două echipe fără gol marcat în precedentele 3 meciuri, şi care înscriseseră fiecare câte 3 goluri în 5 etape, era de aşteptat ca meciul să nu abunde în reuşite, Stoichescu izbutind prima sa „boabă” în 2014-2015, din centrarea lui Radosav, de pe dreapta, pe care a fructificat-o printr-un vole de la 8 metri, pe mijlocul porţii: 1-0. După 2-1 şi 0-0 acasă, a urmat aşadar şi un 1-0, în dauna unor mehedinţeni aflaţi la prima ieşire din Oltenia, după deplasări la Târgu Jiu, eşec cu 2-1, şi Filiaşi, 0-0.

Ca posesie, ocazii şi frecvenţă mare a acţiunilor ofensive, Vulturii a controlat jocul, dar toate cele 5-6 oportunităţi favorabile s-au dus pe apa Timişului, la tentativele lui Stoichescu, Dobra, Precupanu, Dobra, Radosav sau Vlădia.

Ce-i drept, lugojenii au avut în faţă o foarte bine aşezată în defensivă grupare olteană, cu câteva nume cu rezonanţa eşaloanelor doi şi trei: de exemplu Mario Porcescu în rol de atacant, fost cândva şi la Autocatania, Drăcea, un mijlocaş central, Boboescu, antrenorul-jucător, un vârf doi, portarul Nedelcea dar şi mijlocaşul central Dragotescu sau Lupu, unul dintre cei împrumutaţi de la Pandurii Târgu Jiu.

Dar în cele din urmă perseverenţa şi răbdarea au dat roade, şi pe fondul bunei intrări în joc a celor 3 componenţi introduşi în partea a doua, de la pauză sau din minutul 60, care au adus un suflu nou.

Un gol de 3 puncte, profesorul Cosmin Petruescu explicând însă că ineficacitatea din cursul acestui bun start cu 10 puncte în 6 runde dar doar 4 goluri marcate „nu înseamnă că nu ne creăm ocazii”.

Terenul a fost impecabil şi multă lume a sosit vineri de la ora 15 la stadionul Lugojului, iar apoi şi pe parcurs.

*

CS Vulturii 2009 Lugoj: Iordache – Mânecan, Vlădia, Miculescu – cpt., Buligă – Dobra (46, Ardelean), Vânătu (60, Semenea), Ivaşcu, Stoichescu (82, Loga) – Precupan (60, Agoston), Radosav.

Pe bancă: Laurenţiu – Marta, Popa.

Magdaş, suspendat, nu a fost convocat. Cartonaşe galbene au primit Stoichescu şi Ardelean.

Vulturii va sta runda viitoare dar nu este exclus să perfecteze un joc de verificare în cursul săptămânii următoare.